Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.520.2020.2.AG

Prawo i termin do częściowego odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 90 ustawy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2020 r. (data wpływu 23 października 2020 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 12 stycznia 2021 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w roku 2020 – jest prawidłowe;
  • terminu tego odliczenia – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do częściowego odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w roku 2020 oraz terminu tego odliczenia.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 4 stycznia 2021 r. (data wpływu 12 stycznia 2021 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy oraz własne stanowisko.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności Przychodni są specjalistyczne świadczenia zdrowotne. Placówka posiada osobowość prawną i wpisana jest do rejestru podmiotów leczniczych.

Działalność gospodarcza prowadzona jest zgodnie ze statutem. Z przepisów wynika, że świadczenie usług zdrowotnych przez podmioty lecznicze podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług (art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy).

W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zawiera umowy najmu z podmiotami gospodarczymi prowadzącymi działalność leczniczą jak i z podmiotami wykonującymi inny rodzaj działalności.

Na podstawie zapisu w umowie z najemcą została określona stawka czynszu oraz opłata eksploatacyjna (woda, energia cieplna, energia elektryczna, odpady komunalne itp.). Usługi te zostały opodatkowane stawką 23% podatku od towarów i usług. W wynajmowanych pomieszczeniach nie ma zainstalowanych urządzeń do pomiaru zużycia wody, energii elektrycznej i cieplnej. Przychodnia nie dokonuje odliczeń podatku VAT wg wskaźnika proporcji art. 90 ustawy VAT, pomimo że występuje sprzedaż zwolniona z VAT jak i opodatkowana.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00