Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.607.2020.1.AW
Ustalenie czy usługi coachingu mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2020 r. (data wpływu 28 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podmiot świadczący usługi coachingu – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego przez podmiot świadczący usługi coachingu.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi nauczania języków obcych. Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług, nie jest jednak zarejestrowana jako czynny podatnik VAT, ponieważ realizowane przez nią usługi korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.
Wnioskodawczyni planuje rozszerzyć zakres prowadzonej działalności o usługi coachingu świadczone w formie indywidualnych sesji lub grupowych warsztatów. Usługobiorcami będą zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy.
Zgodnie z definicją zawartą w Kodeksie Etycznym ICF (International Coach Federation – organizacja, w ramach której Wnioskodawczyni rozpoczęła proces akredytacyjny), coaching to: „towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału”. Coaching stanowi proces rozwoju zorientowany na osiągnięcie celu wniesionego przez samego klienta oraz na skuteczne wdrożenie pożądanej zmiany, na wypracowanie przez klienta samodzielności. W procesie tym, poprzez odpowiednią postawę i relację coachingową, a także dzięki umiejętnemu zastosowaniu technik werbalnych i niewerbalnych oraz adekwatnych narzędzi, coach udziela klientowi wsparcia w zakresie jego osobistego rozwoju, w odkrywaniu i rozwijaniu jego potencjału, dokładnym zdefiniowaniu celu (przez samego klienta), stworzeniu przez niego inspirującej wizji własnej przyszłości, która zmotywuje go do opracowania planu działań i strategii umożliwiających realizację celu. Coach udziela również wsparcia klientowi w przygotowaniu analizy ryzyka wystąpienia ewentualnych przeszkód oraz w wypracowaniu metod radzenia sobie z nimi. Coach zaprasza również klienta do nieustannego pogłębiania posiadanej już perspektywy, poszukiwania w sobie nieodkrytych wcześniej zasobów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right