Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 3 lutego 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.774.2020.1.ES

Przychód uzyskany przez Wnioskodawcę w 2020 r. z tytułu odpłatnego zbycia części gospodarstwa rolnego tzn. niezabudowanej działki nr … o powierzchni 4,3007 ha nabytej w drodze darowizny w 2017 r., należy zakwalifikować do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem zbycie nastąpiło przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Przy czym przychód ze zbycia tej działki stanowiącej grunty orne, wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego - z uwagi na fakt, że grunty te - jak wskazano we wniosku - w związku ze sprzedażą nie utraciły charakteru rolnego podlega zwolnieniu z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 listopada 2020 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 10 maja 2017 r. nabył od swojej siostry na podstawie umowy darowizny Rep. A (…) nieruchomość rolną w rozumieniu 46¹ Kodeksu cywilnego, która stanowi gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. Wyżej wymieniona nieruchomość jest położona w C, gmina i jednostka ewidencyjna D - obszar wiejski, powiat …, województwo … i składa się z dwóch działek o łącznej powierzchni 4,9928 ha o numerach: … o powierzchni 0,6921 ha, sposób korzystania: B - grunty rolne zabudowane, … o powierzchni 4,3007 ha, sposób korzystania: R - grunty orne. Grunty orne były uprawiane. W dniu 28 lutego 2020 r. Wnioskodawca sprzedał część gospodarstwa rolnego tzn. niezabudowaną działkę o numerze … o powierzchni 4,3007 ha, sposób korzystania: R - grunty orne, na podstawie umowy sprzedaży Rep. A Nr (…) zawartej przed (…) notariuszem w D za cenę 150.000 zł. W tym akcie notarialnym (umowa sprzedaży) wskazano że: a) z wypisu z rejestru gruntów wydanego w dniu 29 stycznia 2020 r. przez Starostę E wynika, że działka … to grunty orne, b) z zaświadczenia Burmistrza Gminy i Miasta D z dnia 11 lutego 2020 r. wynika, że działka ta nie jest objęta planem zagospodarowania przestrzennego ani decyzją o warunkach zabudowy zagospodarowania terenu, c) z zaświadczenia Starosty E z dnia 11 lutego 2020 r. wynika, że powyższa działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu ani decyzją, o której mowa w art. 19 ust. 3 ustawy o lasach. W dniu sprzedaży działka … o powierzchni 4,3007 ha była niezabudowana, grunty były zakwalifikowane jako użytki rolne, nie doszło do ich przekształcenia. Na dzień sprzedaży ww. działka miała charakter rolny, wchodziła w skład gospodarstwa rolnego i faktycznie była wykorzystana do produkcji rolniczej. Na skutek sprzedaży nie straciła charakteru rolnego. Nabywcami jest małżeństwo, w którym obowiązuje ustrój wspólności ustawowej. Przy sporządzeniu aktu notarialnego (umowa sprzedaży) Rep. A Nr (…) kupujący oświadczyli, że nabycia dokonują na powiększenie gospodarstwa rolnego, które prowadzą. Do aktu notarialnego załączone zostały: oświadczenie nabywcy (męża) o osobistym prowadzeniu przez okres co najmniej 5 lat gospodarstwa rolnego o powierzchni 5,5414 ha w C, gmina D, potwierdzone notarialnie świadectwo ukończenia przez nabywcę Szkoły F, zaświadczenie Burmistrza Gminy i Miasta D o zameldowaniu na pobyt stały we wsi C, gmina D przez okres co najmniej 5 lat. Nabycie dokonane przez nabywcę spełnia warunki przewidziane w art. 2a ust. 1, art. 3 ust. 7 oraz art. 6 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Sprzedaż nieruchomości nastąpiła przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00