Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.661.2020.1.AW
Brak opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 listopada 2020 r. (data wpływu 26 listopada 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 listopada 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowaniu podatkiem VAT transakcji zbycia ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Fundacja (…) (dalej: „Fundacja” lub „Wnioskodawca”) zgodnie ze statutem zajmuje się ochroną narodowego dziedzictwa kulturowego, w tym rewitalizacją dóbr kultury wpisanych do rejestru lub ewidencji zabytków, a także opieką nad zabytkami (główny cel statutowy Fundacji). Środki finansowe na swą działalność statutową pozyskuje przede wszystkim z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a w mniejszym zakresie z dotacji Marszałka Województwa i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. A także z majątku własnego (dzierżawa nieruchomości na cele rolnicze, odsetki od obligacji Skarbu Państwa) oraz z darowizn. Zgodnie ze statutem Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie niezbędnym do zapewnienia środków finansowych na realizację celów statutowych. Działalność gospodarczą prowadzi w niewielkim zakresie, jest zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W celu pozyskania źródeł finansowania swej działalności statutowej Fundacja uczestniczy jako jedyny komandytariusz w spółce komandytowej mającej siedzibę w Polsce, ale pełniąc biernie swe funkcje właścicielskie nie zajmuje się zarządzaniem spółką komandytową. Jedynym komplementariuszem w spółce komandytowej jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością mająca siedzibę w Polsce, która w pełnym zakresie zarządza spółką komandytową. Posiadanie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej nie stanowi dla Fundacji bezpośredniego, stałego i koniecznego warunku prowadzenia i rozszerzania jej działalności gospodarczej. Dodać należy, że statut Fundacji nie przewiduje prowadzenia działalności w zakresie obrotu akcjami, udziałami, czy też prawami udziałowymi w spółkach osobowych lub/i kapitałowych w związku z czym Fundacja tej działalności nie prowadzi i nie zamierza prowadzić. Fundacja nie prowadzi bezpośrednio ani pośrednio działalności maklerskiej lub/i brokerskiej. Przedmiotem działalności spółki komandytowej (NIP …), której uczestnikiem jest Fundacja, jest m.in. (…); innej działalności spółka komandytowa nie prowadzi. W tym celu spółka komandytowa przygotowała projekt (…), uzyskała pozwolenia na budowę i zamierza wkrótce rozpocząć inwestycję (budowę) (…). Aktualnie organizuje środki finansowe niezbędne do sfinansowania inwestycji. Niestety, Fundacja nie jest w stanie zwiększyć swojego zaangażowania w spółkę komandytową i wesprzeć inwestycji środkami finansowymi. W związku z tym zamierza odpłatnie zbyć ogół praw i obowiązków (potocznie udział) w spółce komandytowej na rzecz inwestora, który posiada możliwości sfinansowania inwestycji. Potencjalnym inwestorem będzie podmiot w żaden sposób niepowiązany z Fundacją. Nabywcą nie będzie również aktualny jedyny komplementariusz spółki komandytowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right