Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.743.2020.1.KC
Skutki podatkowe przedawnienia zobowiązania kredytowego.
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 13 października 2020 r. (data wpływu 19 października 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przedawnienia zobowiązania kredytowego – jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 października 2020 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przedawnienia zobowiązania kredytowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu … marca 2010 r. Wnioskodawczyni zawarła umowę kredytu z wierzycielem pierwotnym - X. Na podstawie tej umowy Wnioskodawczyni była zobowiązana do spłaty zadłużenia w terminach wskazanych w umowie oraz w harmonogramie spłaty. Umowa ta została zawarta na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą. Wnioskodawczyni po około roku czasu od zawarcia umowy kredytowej w związku z problemami finansowymi zaprzestała dokonywania spłaty zgodnie z harmonogramem, co w następstwie doprowadziło do wypowiedzenia umowy kredytowej i postawienia całości roszczenia w stan natychmiastowej wymagalności.
W związku z powyższym, wierzyciel pierwotny - X. w 2011 r. zwrócił się do Sądu Rejonowego o nadanie bankowemu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, a następnie na podstawie tego tytułu w dniu … lutego 2012 r. wszczęto na skutek wniosku X przeciwko Wnioskodawczyni postępowanie egzekucyjne, które prowadził komornik sądowy.
Następnie w dniu … grudnia 2014 r. X dokonał sprzedaży wierzytelności na rzecz nowego wierzyciela - Y. Jednakże nie wycofał on wniosku egzekucyjnego od komornika i postępowanie egzekucyjne toczyło się nadal przeciwko Wnioskodawczyni z wniosku wierzyciela pierwotnego jakim był X, albowiem tylko X miał prawo prowadzić postępowanie egzekucyjne na podstawie bankowego tytułu egzekucyjnego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right