Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 7 stycznia 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.900.2020.1.MM
Ulga rehabilitacyjna – nabycie telefonu w przypadku choroby cukrzycy
INTERPRETACJA INDYWIDUALNA
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2020 r. (data wpływu 7 grudnia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi rehabilitacyjnej.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawczyni została uznana za osobę niepełnosprawną w stopniu lekkim na podstawie orzeczenia Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Wnioskodawczyni choruje na cukrzycę (typu 2) i posiada wskazanie od lekarza prowadzącego (diabetologa) o konieczności prowadzenia samokontroli glikemii. Z uwagi na choroby współistniejące i konieczność precyzyjnego monitorowania glikemii, Wnioskodawczyni używa systemu do ciągłego monitorowania glikemii (składającego się z sensora i czytnika-telefonu). System ten zapewnia stały monitoring glikemii przez co zmniejsza ryzyko wystąpienia przypadków hiperglikemii. Sensor działa przez 14 dni i po tym czasie wymaga wymiany. W przeciwieństwie do zwykłych glukometrów, urządzenie to pozwala na ciągłe monitorowanie poziomu cukru bez względu na sytuację, w której znajduje się w danym momencie osoba chora. Zamiast czytnika chora używa do odczytu glikemii telefonu z funkcją NFC i zainstalowaną aplikacją (…). Telefon tworzy wraz z sensorami kompatybilny zestaw umożliwiający odczytywanie glikemii i tym samym ułatwia wykonywane czynności życiowych chorej. W związku z powyższym, Wnioskodawczyni ponosi wydatki związane z dokonanym zakupem telefonu z odpowiednimi funkcjami począwszy od lutego 2020 r. telefon jest spłacany w 36 ratach. Ponadto, do stosowania z aplikacją zalecane są wybrane telefony z systemami operacyjnymi, które zostały poddane odpowiednim testom. Wydatki związane z zakupem telefonu umożliwiającego kontrolowanie glikemii nie są i nie zostaną sfinansowane ani dofinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ani nie zostaną zwrócone Wnioskodawczyni w jakiejkolwiek formie. Telefon umożliwiający ciągłe kontrolowanie glikemii (służy odczytywaniu danych z sensorów) stanowi sprzęt niezbędny w rehabilitacji oraz ułatwia wykonywanie czynności życiowych, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stosowne do posiadanej niepełnosprawności (z powodu cukrzycy). Poniesione wydatki zostaną udokumentowane fakturami VAT (wystawionymi na Wnioskodawczynię).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right