Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2021 r., sygn. II FSK 573/19
Nie są unikaniem opodatkowania czynności polegające na podziale spółki przez wydzielenie, wniesieniu do nowego podmiotu nieruchomości i następnie jej odpłatnym najmie.
Gazeta Prawna nr 216/2021
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Sylwester Golec (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Kwaśniewska-Ciesielska, po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2021 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w O.Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 28 listopada 2018 r. sygn. akt I SA/Ke 360/18 w sprawie ze skargi P. [...] sp. z o.o. z siedzibą w O.Ś. na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2. uchyla postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2018 r. nr [..], 3. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz P.[...] sp. z o.o. z siedzibą w O. Ś. kwotę 1020 (słownie: tysiąc dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 15 listopada 2018 r., sygn. akt I SA/Ke 360/18 oddalił skargę P.[...] sp. z o.o. w O. Ś. (skarżąca spółka) na postanowienie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 24 lipca 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania interpretacji indywidualnej.
W uzasadnieniu wyroku sąd wskazał następujące okoliczności:
Skarżąca spółka złożyła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wniosek o wydanie pisemnej indywidualnej interpretacji podatkowej. W opisie zdarzenia przyszłego skarżąca spółka wskazała, że prowadzi przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 k.c. W ramach tego przedsiębiorstwa spółka prowadzi działalność gospodarczą w dwóch obszarach. Pierwszy obszar działalności gospodarczej przedsiębiorstwa spółki stanowi krajowy i międzynarodowy transport towarów. Drugi obszar działalności gospodarczej przedsiębiorstwa spółki stanowi: 1) naprawa pojazdów, 2) wulkanizacja ogumienia pojazdów oraz 3) sprzedaż części i materiałów eksploatacyjnych do pojazdów. Stosownie do dwóch obszarów działalności gospodarczej przedsiębiorstwa bezpośrednio w strukturze organizacyjnej spółki wyodrębnione zostały dwie jednostki organizacyjne, których zadania są całkowicie rozłączne. Pierwsza jednostka - departament transportu prowadzi działalność gospodarczą w zakresie krajowego i międzynarodowego transportu towarów. Departament ten podlega bezpośrednio członkowi zarządu dyrektorowi. Druga jednostka - departament mechaniki prowadzi działalność gospodarczą w zakresie: 1) naprawy pojazdów, 2) wulkanizacji oraz 3) sprzedaży części i materiałów eksploatacyjnych do pojazdów. Departament mechaniki pojazdowej dzieli się na trzy działy (dział wulkanizacyjny, dział sprzedaży oraz dział mechaniki pojazdowej). Departament mechaniki pojazdowej podlega bezpośrednio członkowi zarządu - zastępcy dyrektora. Niezależnie od departamentów, w strukturze skarżącej spółki bezpośrednio wyodrębniony jest pion administracyjno-księgowy, który podlega bezpośrednio członkowi zarządu - zastępcy dyrektora. Pion ten służy głównie obsłudze departamentu mechaniki pojazdowej. Każdy z departamentów jest w stanie samodzielnie planować, inicjować, kontrolować i realizować działania gospodarcze, w tym w szczególności zawierać i realizować umowy z kontrahentami przy wykorzystaniu przypisanych do niego składników majątkowych i wartości niematerialnych oraz przy zaangażowaniu zatrudnionych pracowników i kadry zarządzającej. Do departamentu mechaniki pojazdowej oraz do departamentu transportu i pionu administracyjno-księgowego przypisani są pracownicy i przypisane (alokowane) są składniki majątkowe niezbędne do prawidłowego wykonywania powierzonych tym jednostkom zadań, w tym w szczególności środki trwałe i wartości niematerialne i prawne, umowy związane z prowadzoną działalnością, część środków pieniężnych znajdujących się na rachunkach bankowych spółki, należności i zobowiązania handlowe oraz inne zobowiązania. Nieruchomości spółki alokowane są w całości do departamentu mechaniki pojazdowej.