Wyrok Sądu Okręgowego w Gdańsku z dnia 30 maja 2016 r., sygn. VII P 46/15
Dnia 30 maja 2016 r.
Sąd Okręgowy w Gdańsku w VII Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w składzie:
Przewodniczący: SSR del. do SO Jarosław Matuszczak
Ławnicy: Lucyna Świątek
Wojciech Dąbrowski
po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 maja 2016 r. w G.,
sprawy z powództwa K. K.
przeciwko Spółdzielni (...) w S.
o ponowne nawiązanie stosunku pracy
I. oddala powództwo,
II. zasądza od powódki K. K. na rzecz pozwanej Spółdzielni (...) w S. kwotę 3.600,- zł (trzy tysiące sześćset złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
Uzasadnienie
K. K. pozwem złożonym w dniu 24 listopada 2015 r. (data oddania pisma procesowego w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego) ostatecznie domagała się ponownego nawiązania stosunku pracy poprzez nakazanie stronom złożenia oświadczenia woli o następującej treści: „Spółdzielnia (...) z siedzibą w S., NIP (...), REGON (...) i K. K., PESEL (...), zawierają umowę o pracę na czas określony od dnia 01.10.2015 r., mocą której K. K. zostaje zatrudniona na stanowisku Zastępcy Prezesa ds. (...) z jednoczesnym pełnieniem obowiązków głównego księgowego w pełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem zryczałtowanym w wysokości 271% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z roku poprzedzającego okres wypłat, premią uznaniową w wysokości od 8% do 40% liczonej od wynagrodzenia zryczałtowanego oraz świadczeniem z tytułu nagród jubileuszowych i odpraw emerytalno – rentowych przyznawanych na zasadach Przewidzianych w Zakładowym Układzie Zbiorowym Spółdzielni (...) z siedzibą w S.” oraz o zasądzenie kosztów procesu w tym zastępstwa procesowego według norm przepisanych.
Sformułowała także żądanie ewentualne wskazując, że wyraża zgodę na zawarcie umowy o pracę o treści wskazanej w żądaniu pozwu, z jednoczesną rezygnacją z pełnienia funkcji z-cy Prezesa ds. ekonomicznych.
( pozew – k. 2, jego uzasadnienie – k. 3, zarządzenie o częściowym zwrocie pozwu – k. 23).
Uzasadniając żądanie, powódka podniosła, iż była zatrudniona u pozwanej na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony od 01 lipca 1982 r., na ostatnio zajmowanym stanowisku w okresie od dnia 01 sierpnia 2005 do 3 czerwca 2015 r. ! dniem las czerwca 2015 r. doszło do rozwiązania stosunku pracy z powódką na podstawia art. 53 § 1 pkt 1 lit „b” k.p. Powódka, w związku z odzyskaniem zdolności do pracy w okresie 6 miesięcy od daty rozwiązania umowy o pracę, zgłosiła swój powrót do pracy. Pomimo tego pracodawca odmówił jej ponownego zatrudnienia z uwagi na brak takiej możliwości i zapotrzebowania na pracę, którą może wykonywać. Przed zwolnieniem (przez prawie 10 lat) powódka pracowała na połączonym stanowisku z-cy Prezesa ds. ekonomicznych i Głównego Księgowego. Jednocześnie u pozwanej istniało nadal istnieje stanowisko Kierownika Działu Finansowo-Księgowego Zastępcy Głównego Księgowego. Przez cały czas zatrudnienia osoba ta zastępowała powódkę w czasie nieobecności, dlatego nie było potrzeby zatrudniania dodatkowej osoby na zastępstwo. Mimo to pozwana zdecydowała jeszcze przed udaniem się przez powódkę na zwolnienie lekarskie o oddelegowaniu z Rady Nadzorczej na piastowane przez nią miejsce członka narządu pełniącego funkcję z-cy Prezesa ds. ekonomicznych E. S. pozostawiając powódce obowiązki Głównego Księgowego i jednocześnie odwołując ją z funkcji z-cy Prezesa ds. ekonomicznych. W tych okolicznościach powódka nie widziała przeszkód by powrócić do schematu zatrudnienia przed jej zwolnieniem lekarskim, kiedy to pozwana zdecydowała o zatrudnianiu trzech osób na stanowiskach, na które dotychczas obejmowały dwie osoby z jednoczesnym powierzeniem jej stanowiska Głównej Księgowej. Jednocześnie powódka wyraziła zgodę na zawarcie umowy o pracę o treść wskazanej w żądaniu pozwu, że o Ile pozwana zdecyduje się na jej ponowne zatrudnienie, jest skłonna zrezygnować z pełnienia funkcji z-cy Prezesa ds. ekonomicznych. ( pozew – k. 2v – 3).