Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
do 2022-06-30
Porada aktualna
do 2022-06-30
Data publikacji: 2022-04-19

Zatrudnianie obywateli Ukrainy wg specustawy – 150 pytań i odpowiedzi

Zatrudnianie Ukraińców - pytania ze szkolenia

POBYT

Czy pieczątka z przekroczenia granicy jest wystarczająca jako legalizacja pobytu?

Pieczątka z granicy potwierdza fakt przekroczenia granicy. Po wejściu w życie specustawy pobyt w Polsce jest jednak legalny przez 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r., więc pieczątka w paszporcie w przypadku Ukraińców w praktyce potwierdza legalność pobytu.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.) - dalej: specustawa.

Czy pieczątka wbita do paszportu podczas przekraczania granicy przez cudzoziemca upoważnia go do legalnego przebywania w Polsce? Przez jaki okres?

W ramach ruchu bezwizowego Ukrainiec może przebywać w Polsce przez 90 dni w ciągu 180 dni. Z kolei Ukraińcy, który wjechali do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. mogą przebywać w Polsce przez 18 miesięcy od dnia 24 lutego 2022 r. W obu przypadkach stempel w paszporcie potwierdza legalność pobytu. W innych pieczątka w paszporcie będzie niewystarczająca.

Podstawa prawna:

  • art. 2 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.).

W jaki sposób deklaruje chęć pobytu? Ustnie? Pisemnie? Stempel w paszporcie?

Czas wojny wymaga szczególnych rozwiązań. Generalnie sprawy urzędowe załatwia się pisemnie. Na mocy specustawy legalny wjazd do Polski oznacza legalny pobyt. W efekcie według nowych zasad chęć pobytu deklaruje się po prostu wjeżdżając do Polski. Trzeba przy tym pamiętać, że pobyt powinien zostać zarejestrowany przez Straż Graniczną, więc trzeba się do niej zgłosić i spełnić stawiane przez nią warunki. Pobyt może jednak nie być zarejestrowany przez SG i wtedy Ukrainiec musi zgłosić się do wybranej gminy, a tam wszystko wymaga złożenia wniosku na piśmie lub elektronicznie.

Podstawa prawna:

  • art. 3 ustawy z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. poz. 583 z późn. zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00