Artykuł
Świadczenia z ZUS dla osób chorych na nowotwór
Nowotwory wiążą się zwykle z długotrwałą niezdolnością do pracy. Z jakich świadczeń z ZUS można korzystać po wyczerpaniu zasiłku chorobowego w przypadku choroby nowotworowej?
Nowotwory a okres zasiłkowy 182 dni w roku
Dnia 8 marca 2022 roku poseł Paweł Szramek zgłosił interpelację nr 32105 do ministra rodziny i polityki społecznej w sprawie zaliczenia nowotworów do chorób wyłączonych z sumowania okresów zasiłkowych. Została ona złożona w związku z petycją pod nazwą „ZUS-ie daj żyć chorym na raka” widoczną na stronie petycjeonline.com. Petycję utworzyła osoba chora na nowotwór złośliwy jajnika. Treść petycji:
„Ostatnie decyzje ZUS, dotyczące długości i zasad zwolnień lekarskich stawiają mnie i innych pacjentów onkologicznych w dramatycznej sytuacji – muszę wybierać między swoim zdrowiem a zarabianiem środków na utrzymanie.
W trakcie leczenia choroby nowotworowej i jej nawrotów pacjent może mieć zalecenia izolacji (ze względu na mocno obniżoną odporność), zaniechania aktywności fizycznej (gdy jako skutek uboczny pojawia się anemia), całkowitego odpoczynku i regeneracji (po zabiegach operacyjnych) lub jego psychika ma problem uporania się z sytuacją, w jakiej się znajdujemy (silna depresja, myśli samobójcze). Słowem często występują choroby współistniejące.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right