Jakie są zasady przyznawania dodatku specjalnego pracownikom samorządowym
PYTANIE
Na podstawie art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych pracownikom samorządowym może być przyznany dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. W regulaminie wynagradzania znajduje się zapis:
- Pracownikowi samorządowemu może być przyznany dodatek specjalny z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań.
- Dodatek specjalny przyznaje się na czas określony.
- Dodatek specjalny jest wypłacany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia, w kwocie nieprzekraczającej 40% wynagrodzenia zasadniczego, a jego wysokość indywidualnie określa Pracodawca.
- Dodatek specjalny ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za dni nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby.
Pracownikowi samorządowemu przysługuje nagroda jubileuszowa na podstawie powoływanej ustawy, a podstawę obliczenia tej nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi samorządowemu w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu jej wypłaty. Ponadto, regulamin wynagradzania określa, że wysokość nagrody jubileuszowej oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. W naszej samorządowej jednostce budżetowej niektórym pracownikom został przyznany czasowo dodatek specjalny w stałej kwocie miesięcznej.