Wyrok SN z dnia 12 stycznia 2022 r., sygn. I NO 51/21
Użyty w art. 127 § 2 Prawa o prokuraturze wyraz „może” oznacza kompetencję Prokuratora Generalnego do uznaniowego wydawania decyzji w przedmiocie dalszego zajmowania stanowiska prokuratora. Decyzja ta nie może być jednak podjęta w sposób zupełnie dowolny, bez uwzględnienia okoliczności przemawiających zarówno za, jak i przeciwko udzieleniu zgody.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Ewa Stefańska (przewodniczący)
SSN Janusz Niczyporuk (sprawozdawca)
SSN Krzysztof Wiak
w sprawie z odwołania E. M. O. od decyzji Prokuratora Generalnego nr PK IX K […] z dnia 25 maja 2021 r. w przedmiocie odmowy wyrażenia zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w dniu 12 stycznia 2022 r.,
oddala odwołanie.
Uzasadnienie
Prokurator Generalny decyzją z 25 maja 2021 r., nr PK IX K […] działając na podstawie art. 127 § 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. Prawo o prokuraturze (t.j. Dz.U. 2021, poz. 66 z późn. zm.; dalej: Prawo o prokuraturze) w związku z art. 69 § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. Prawo o ustroju sądów powszechnych (t.j. Dz.U. 2020, poz. 23 z późn. zm.; dalej: p.u.s.p.) nie wyraził zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia przez Prokuratora Prokuratury Rejonowej w E. - E. M. O.(dalej: Skarżąca).
Uzasadniając decyzję, Prokurator Generalny podkreślił, że prokurator przechodzi w stan spoczynku z chwilą osiągnięcia 65 roku życia, chyba że na wniosek zainteresowanego prokuratora, po przedstawieniu zaświadczenia stwierdzającego, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia do pełnienia obowiązków oraz po zasięgnięciu opinii Prokuratora Krajowego, właściwego prokuratora przełożonego, a także Krajowej Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska (art. 127 § 2 Prawa oprokuraturze). Wskazany przepisy stanowi zasadę ustawową, a ewentualne wyrażenie zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, ma charakter fakultatywny ijest uzależnione od całokształtu okoliczności, a więc zarówno przesłanek obiektywnych, jak i subiektywnych, dotyczących konkretnego prokuratora. Należy także zauważyć, że możliwość dalszego pozostawania na stanowisku prokuratora stanowi wyjątek, od ustawowej reguły przechodzenia prokuratorów w stan spoczynku, po osiągnięciu wieku obligującego z mocy prawa do przeniesienia wstan spoczynku. Spełnienie określonych w art. 127 § 2 Prawa o prokuraturze warunków pozytywnych nie jest równoznaczne z obowiązkiem wyrażenia zgody nadalsze pozostawanie w służbie, zaś decyzja o braku zgody na dalsze zajmowanie stanowiska prokuratora po ukończeniu 65 roku życia nie musi być uzasadniona przyczynami uniemożliwiającymi dalsze zajmowanie stanowiska.