Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 22-11-2024
TEMATY:
Porada aktualna na dzień 22-11-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2022-02-06

Czy szkoła musi wypłacić wynagrodzenie za niezrealizowane godziny dla nauczyciela, który uległ wypadkowi z winy pracodawcy

PYTANIE:

Nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę uległ wypadkowi w pracy z winy pracodawcy. Z tego tytułu został mu wypłacony zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy zasiłku. W arkuszu organizacyjnym nauczyciel miał przydzieloną określoną liczbę godzin ponadwymiarowych, których w całości nie zrealizował z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim. Pracownik wystąpił o wypłatę należności za godziny ponadwymiarowe przypadające w okresie niezdolności do pracy, których nie zrealizował. Czy w związku z tym, że wypadek miał miejsce z winy pracodawcy istnieje przepis uprawniający szkołę do wypłaty wynagrodzenia za niezrealizowane godziny jako utracone wynagrodzenie?

ODPOWIEDŹ:

Przepisy prawa nie przewidują możliwości wypłaty wynagrodzenia za niezrealizowane godziny jako utraconego przez nauczyciela wynagrodzenia w sytuacji, w której nauczyciel zatrudniony na umowę o pracę uległ wypadkowi w pracy z winy pracodawcy. Z tytułu wypadku ubezpieczonemu nauczycielowi należy się zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego w wysokości 100% podstawy zasiłku.

Na podstawie art. 444 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. cywilny, pracownik ( nauczyciel), który uległ wypadkowi (doszło do uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia) ma prawo żądać od pracodawcy świadczenia pieniężnego. W takim wypadku pracownik może żądać od pracodawcy różnicy kwoty odpowiadającej pełnej szkodzie a świadczeniem, które uzyskał od ZUS-u. Należy jednak pamiętać, że pracownik może wówczas ubiegać się o świadczenie pieniężne od pracodawcy jeżeli wcześniej uzyska od ZUS-u odszkodowania za wypadek. Natomiast w przypadku gdy pracodawca ponosi winę za wypadek jest zobowiązany do opłacenia kosztów leczenia pracownika. W sytuacji, gdy pracownik w wyniku wypadku stał się inwalidą, na pracodawcy dodatkowo spoczywa obowiązek wypłacenia pracownikowi kwoty pieniężnej w celu przekwalifikowanie się do innego zawodu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00