Artykuł
Pozasądowa ugoda w sprawie naprawienia szkody wyrządzonej przez pracownika w mieniu pracodawcy – zasady sporządzania
Ugoda w sprawie naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy przez pracownika nie może być sprzeczna z prawem i zasadami współżycia społecznego. Ustalona ugodą wysokość odszkodowania powinna uwzględniać nie tylko wartość szkody, jakiej doznał pracodawca, ale także wszystkie okoliczności sprawy, a w szczególności stopień winy pracownika i jego stosunek do obowiązków pracowniczych.
Ugoda pozasądowa o odpowiedzialności materialnej pracownika jest umową, na podstawie której pracownik, który wyrządził szkodę w mieniu pracodawcy, i pracodawca sami uzgadniają warunki pokrycia przez zatrudnionego spowodowanej przez niego szkody.
Zasadniczo podczas ustalania warunków ugody w sprawie odpowiedzialności materialnej pracownika obowiązuje zasada swobody umów. Jest ona jednak ograniczona przez jedną z podstawowych zasad prawa pracy - zasadę uprzywilejowania pracownika. Zgodnie z nią zastrzeżenia umowne nie mogą odbiegać na niekorzyść pracownika od przepisów prawa pracy. Zawarcie w ugodzie postanowień niezgodnych z przepisami prawa pracy spowoduje ich nieważność (art. 18 § 1 i 2 Kodeksu pracy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right