Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 22 kwietnia 2021 r., sygn. I USKP 24/21

W przypadku osób, o których mowa w art. 39 ustawy emerytalnej moment uzyskania prawa do świadczenia z uwagi na wiek jest zmienny i uzależniony od ilości lat pracy górniczej. W tym celu stosuje się swoistą kompensację, to jest dokonuje się obniżenia wieku podstawowego (65 lat) o 6 miesięcy za każdy rok pracy górniczej, nie więcej jednak niż o 15 lat. Jest to uzasadnione tym, że skoro w historii aktywności pracy uprawnionego doszło do wykonywania pracy górniczej, to ten aspekt nie może być pominięty. Jednak mechanizm interpretacji nie może w takim wypadku zwalniać ubezpieczonego z innych warunków (a więc wymiaru zatrudnienia w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze), by finalnie nie obniżyć progów ustawowych w odniesieniu do nabycia samej emerytury górniczej, czy też nie stworzyć niższych progów kwalifikacyjnych w odniesieniu do pozostałych grup zawodowych, także świadczących pracę w warunkach szczególnych (funkcjonariusze: pożarnictwa, służb mundurowych, celnych, pracowników wykonujących działalność artystyczną, czy też pracujących w charakterze nauczyciela. Przeto stosowna rekompensata w aspekcie obniżenia wieku (skoro ryzyko socjalne realizuje się szybciej) nie zwalnia z pozostałych wymogów formalnych w odniesieniu do liczby okresów składkowych i nieskładkowych oraz liczby lat pracy w szczególnych warunkach.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Bohdan Bieniek (przewodniczący, sprawozdawca)

SSN Zbigniew Korzeniowski

‎SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z odwołania W. T. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w Z. ‎o prawo do emerytury, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 22 kwietnia 2021 r., skargi kasacyjnej ubezpieczonego od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 22 stycznia 2019 r., sygn. akt III AUa (…),

1. oddala skargę kasacyjną,

2. zasądza od skarżącego na rzecz organu rentowego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) zł tytułem zwrotu kosztów procesu w postępowaniu kasacyjnym.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00