Jak po zmianach korygować transakcje zagraniczne
Ustawodawca nie określał wprost zasad rozliczeń korekt transakcji zagranicznych. Zmieniło się to w 2021 r. Od 1 stycznia 2021 r. określono zasady korekty „in plus” WDT i eksportu. Natomiast od 1 października 2021 r. określono zasady korekty „in minus” WNT, importu usług oraz dostawy, dla której podatnikiem jest nabywca. Nadal jednak wiele kwestii dotyczących korekty tych transakcji nie zostało rozstrzygniętych, dlatego trzeba się kierować wyjaśnieniami organów i sądów.
W związku z dokonywaniem przez podatników sprzedaży zagranicznej często pojawia się konieczność rozliczenia korekt. Nierzadko konieczność dokonywania korekt pojawia się w związku z występującymi u podatników transakcjami zakupowymi. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady obowiązujące w tym zakresie.
1. Korekty dotyczące sprzedaży zagranicznej - WDT, eksportu towarów oraz dostaw towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju
Korekty dotyczyć mogą dokonywanych przez polskich podatników wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej WDT), eksportu towarów oraz dostaw towarów i świadczenia usług poza terytorium kraju. Dalej czynności te łącznie nazywane będą sprzedażą zagraniczną.
1.1 Wystawianie faktur korygujących sprzedaż zagraniczną
Gdy po wystawieniu faktury wystąpią zdarzenia określone przepisami art. 106j ust. 1 ustawy o VAT, wystawiane są faktury korygujące. Odnosi się to również do zdarzeń dotyczących dokonywanej przez podatników sprzedaży zagranicznej.
A zatem obowiązkiem podatników dokonujących sprzedaży zagranicznej może być wystawianie faktur korygujących do faktur dokumentujących tę sprzedaż.
Przypadki, gdy można wystawić fakturę korygującą do sprzedaży zagranicznej
Lp. | Sprzedawca wystawia fakturę korygującą, gdy: |
1. | udzielił obniżki ceny w formie rabatu, o której mowa w art. 29a ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, tzw. skonta
|
2. | udzielił opustu lub obniżki ceny, o których mowa w art. 29a ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, czyli rabatów udzielonych po dokonaniu sprzedaży |