Artykuł
Zwolnienia przedmiotowe z obowiązku używania kasy fiskalnej – kiedy można stosować
Kwestia konieczności, ale i braku obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej nierzadko bywa źle oceniana przez podatników. Czasem pojawia się pewna „nadgorliwość”, bo podatnik nie wie, że nie musi w pewnych sytuacjach wydawać paragonu. Z drugiej strony - trzeba uważać na to, że zwolnienia przysługują tylko przy spełnieniu określonych warunków. W publikacji omówimy zasady korzystania ze zwolnienia przedmiotowego przewidzianego dla danych czynności.
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących dotyczy sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.
Natomiast sprzedaż na rzecz firmy jest nie tyle objęta zwolnieniem, co w ogóle wyłączona z obowiązku ewidencjonowania na kasie fiskalnej. To ważne rozróżnienie, ponieważ w niektórych branżach nie można korzystać w ogóle ze zwolnień podmiotowych i przedmiotowych (np. usługi prawnicze). Jeśli jednak kancelaria prawna świadczy usługi tylko dla firm, to nie ma obowiązku instalacji i korzystania z kasy. Trzeba się liczyć z ryzykiem, że nawet jedna sprzedaż na rzecz osoby nieprowadzącej działalności czy rolnika ryczałtowego, np. przy usługach prawnych, prowadzi do obowiązku ewidencjonowania obrotu przy użyciu kasy rejestrującej - i to już w chwili dokonania takiej sprzedaży.
Ponadto obowiązkowi ewidencjonowania podlega tylko sprzedaż. Aby ustalić, co rozumiemy przez to pojęcie, należy sięgnąć do definicji z ustawy o VAT, według której do sprzedaży zaliczamy odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Zatem obowiązkowi ewidencjonowania na kasie podlega tylko sprzedaż, której miejsce świadczenia jest na terytorium kraju. Przykładowo więc usługa związana z zagraniczną nieruchomością, choć wykonana na rzecz polskiego konsumenta, nie wiąże się z obowiązkiem wystawienia paragonu, bo nie jest to świadczenie usług „na terytorium kraju” (lecz w państwie położenia nieruchomości).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right