Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 17 września 2020 r., sygn. II UK 388/18

Na płaszczyźnie unormowań ustawy wypadkowej ustawodawca zdecydował się na zdefiniowanie uszczerbku na zdrowiu jako „naruszenia sprawności organizmu powodującego upośledzenie jego czynności”. Chodzi zatem o będące skutkiem naruszenia organizmu zmiany w jego funkcjonowaniu. Upośledzenie czynności organizmu musi pozostawać w związku przyczynowym z naruszeniem sprawności tego organizmu, stanowiąc następstwo naruszenia jego sprawności. Kierując się językową wykładnią poszczególnych elementów definicji uszczerbku na zdrowiu należy zatem przyjąć, że „naruszenie” oznacza uszkodzenie (zmianę) tkanki, narządu czy organu pod wpływem zadziałania czynników zewnętrznych, jak uderzenie, zgniecenie, uciśnięcie, oparzenie albo zakłócenie w ich funkcjonowaniu, zaś przez „sprawność” organizmu należy rozumieć zdolność żywego organizmu do wykonywania określonych czynności (wyróżnia się sprawność fizyczną i umysłową). Uszczerbkiem na zdrowiu jest więc uszkodzenie (zakłócenie) zdolności do wykonywania określonej czynności organizmu, powodujące ograniczenie w zakresie funkcjonowania organizmu.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący, sprawozdawca)

‎SSN Bohdan Bieniek

SSN Krzysztof Rączka

w sprawie z wniosku W. P. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w O. o odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 17 września 2020 r., ‎skargi kasacyjnej wnioskodawcy od wyroku Sądu Okręgowego Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w O. z dnia 24 sierpnia 2018 r., sygn. akt IV Ua (…),

uchyla zaskarżony wyrok w zakresie dotyczącym oddalenia apelacji wnioskodawcy i w tej części przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w O. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy w O. wyrokiem z dnia 3 kwietnia 2018 r. zmienił decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w O., Inspektorat w S. z dnia 19 października 2015 r., odmawiającą wnioskodawcy W.P. prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego uszczerbku na zdrowiu i przyznał wnioskodawcy prawo do jednorazowego odszkodowania z tytułu choroby zawodowej stwierdzonej decyzją numer […] z dnia 10 lipca 2014 r. w wysokości 10% trwałego uszczerbku na zdrowiu (pkt I), oddalił odwołanie w pozostałej części (pkt II) oraz zasądził od organu rentowego na rzecz wnioskodawcy kwotę 180 zł tytułem zastępstwa procesowego (pkt III).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00