Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok SN z dnia 25 czerwca 2020 r., sygn. II CSK 715/18

Szkoda wyrządzona, w czasie postoju pojazdu mechanicznego, na skutek działania urządzenia – niebędącego pojazdem mechanicznym i niepozostające z tym pojazdem w jakimkolwiek związku technicznym i prawnym – na odłączoną część składową pojazdu mechanicznego, w warsztacie mechanicznym, w związku z diagnostyką i naprawą tej części składowej pojazdu mechanicznego, nie jest szkodą powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego.

Biuletyn SN Izby Cywilnej nr 2/2021

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Agnieszka Piotrowska (przewodniczący)

‎SSN Władysław Pawlak (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Strzelczyk

w sprawie z powództwa R. N. przeciwko P. Spółce Akcyjnej w W. ‎o zapłatę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Cywilnej w dniu 25 czerwca 2020 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w (…) z dnia 20 czerwca 2018 r., sygn. akt I ACa (…),

oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Sąd Apelacyjny w (…) oddalił apelację powoda R. N. od wyroku Sądu Okręgowego w P. oddalającego powództwo skierowane przeciwko P. S.A. w W. o zapłatę za szkodę, której powód doznał w następstwie wypadku, do którego doszło w dniu 10 czerwca 2014 r. podczas naprawy samochodu ciężarowego w warsztacie bazy samochodowej firmy transportowej.

Według ustaleń faktycznych Sądów obu instancji, powód był zatrudniony w charakterze kierowcy w przedsiębiorstwie PHU - W „B.” Usługi Sprzętowo - Transportowe w S. , którego właściciel miał zawartą z pozwanym ubezpieczycielem umowę obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. W dniu 10 czerwca 2014 r. powód miał przewozić towary samochodem ciężarowym, po przejęciu go od innego kierowcy. Po przyjeździe na teren bazy transportowej kierowca ten poinformował powoda, że z jednego koła uchodzi powietrze. W związku z czym, postanowili ustalić przyczynę ubytku powietrza i w tym celu wymontowali koło, a następnie poddali oponę oględzinom. Nie zauważyli jednak uszkodzeń i w warsztacie przystąpili do napełniania jej przy użyciu kompresora. W trakcie pompowania na skutek siły podmuchu powietrza z rozerwanej opony powód został odrzucony i upadając uderzył ciałem o elementy wyposażenia warsztatu, po czym stracił przytomność i oddech. W wyniku reanimacji udało się przywrócić mu oddech, natomiast przytomność odzyskał po półtoramiesięcznym pobycie w szpitalu. Doznał licznych obrażeń i uszczerbku na zdrowiu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00