Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Artykuł aktualny na dzień 21-10-2024
TEMATY:
Artykuł aktualny na dzień 21-10-2024
TEMATY:
Data publikacji: 2021-05-18

Zgłaszanie wypadków przy pracy – problematyczne kwestie

Zgłoszenie wypadku przy pracy jest obowiązkiem poszkodowanego pracownika - co jasno wynika z przepisów. Realizacja powyższego obowiązku jest uzależniona od stanu zdrowia poszkodowanego po wypadku. W praktyce mogą wystąpić sytuacje nasuwające wątpliwości w zakresie prawidłowej realizacji obowiązku zgłoszenia wypadku, tym bardziej że przepisy w sposób bezpośredni nie rozstrzygają każdej możliwej kwestii.

 

 

Wypadek związany z pracą - czyli taki, który może być rozpatrywany w kategoriach wypadku przy pracy nie jest prywatną sprawą poszkodowanego. Niezależnie od kalibru zdarzenia, obowiązkiem poszkodowanego jest niezwłoczne zgłoszenie wypadku przełożonemu. Problem w tym, że przepisy - zarówno powypadkowe, jak i pozostałe zaliczające się do źródeł prawa pracy - nie definiują, kim jest „przełożony”.

Zgłoszenie wypadku przełożonemu

 

Przyjmuje się, że przełożonym jest osoba, której poszkodowany pracownik podlega - w ramach podległości służbowej przyjętej u danego pracodawcy. Przełożonym może być przykładowo osoba kierująca pracownikami, o której mówią przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy (mistrz, brygadzista), kierownik danej komórki organizacyjnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00