Odpis na fundusz socjalny 2021
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych tworzą obowiązkowo jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, i to bez względu na liczbę pracowników zatrudnianych na dzień 1 stycznia 2021 r. Natomiast pozostali pracodawcy mają ten obowiązek w zależności od liczby zatrudnianych pracowników na dzień 1 stycznia tego roku.
ZFŚS tworzy jednostka zatrudniająca co najmniej:
- 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty,
- od 20 do 49 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, gdy wnioskuje o to zakładowa organizacja związkowa.
Jeśli pracodawca zatrudnia do 49 pracowników i związek zawodowy nie wnioskuje o utworzenie ZFŚS, pracodawca nie musi tworzyć funduszu i wypłacać świadczenia urlopowego. Decyzję o tym podejmuje do 31 stycznia każdego roku.
Zgodnie z art. 5j ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych do ustalenia wysokości odpisu na fundusz socjalny w 2021 r. bierze się pod uwagę przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej w drugim półroczu 2018 r., które ogłasza Prezes GUS. Prezes GUS podał przeciętne wynagrodzenie dla tego okresu 19 lutego 2019 r. w stosownym obwieszczeniu. Wynagrodzenie to wynosi 4134,02 zł i jest podstawą do obliczeń odpisu na ZFŚS w 2021 r. W 2020 r. obowiązywała ta sama podstawa wymiaru odpisu na ZFŚS.
Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych oblicza się w ten sposób, że dla poszczególnych grup pracowników przyjmuje się inny procent podstawy. Podstawą w 2021 r. jest zaś 4134,02 zł. Poniżej znajduje się szczegółowe wyliczenie.
Wyróżnia się:
- obowiązkowy odpis podstawowy oraz
- odpis fakultatywny.
Dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy odpis podstawowy wynosi 37,5% podstawy, a więc