Czy dodatek za trudne warunki pracy dla nauczyciela wliczać do podstawy zasiłku chorobowego
PYTANIE
Pracuję w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii. W naszej placówce były zawieszone zajęcia od 28 marca 2021 do 23 kwietnia 2021 r. Nauczycielom przysługuje dodatek za trudne warunki pracy, ale nie jest on wypłacany, jeśli są zawieszone zajęcia. Nauczycielka zachorowała 8 kwietnia 2021 i była na L4 do 21 kwietnia 2021 r. Potem wróciła do pracy. Czy do podstawy zasiłku chorobowego tej pani biorę dodatek za trudne warunki czy nie? W chwili choroby nauczycielka nie miała prawa do tego dodatku, gdyż zajęcia były zawieszone. Co jeśli chorował ktoś po 23 kwietnia, gdy już przysługiwał ten dodatek?
ODPOWIEDŹ
W sytuacji opisanej w pytaniu w podstawie zasiłku chorobowego w/w nauczycielki, która w okresie od 8 do 21 kwietnia 2021r. przebywała na L4 należy uwzględnić dodatek za trudne warunki pracy. Podobnie, gdyby w/w nauczycielka chorowała po 23 kwietnia 2021r. – a więc po odwieszeniu zajęć.
W czasie zwolnienia lekarskiego nauczyciel nie zachowuje prawa do wynagrodzenia za pracę (w tym do dodatku za warunki pracy, motywacyjnego, za wychowawstwo, itd.) tylko ma prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego, w podstawie którego uwzględnia się wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatki, które były wypłacane nauczycielowi w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 80, art. 92 § 1 i 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa).
UZASADNIENIE
Nauczyciele zatrudnieni na podstawie Karty Nauczyciela mają prawo do wynagrodzenia za pracę oraz innych składników wynagrodzenia. Po spełnieniu wymaganych warunków nauczyciel ma prawo m.in. do dodatków: funkcyjnego, motywacyjnego, za warunki pracy, za wysługę lat, mieszkaniowego, wiejskiego. Nie wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela są wliczane do podstawy wymiaru świadczeń z tytułu niezdolności do pracy. Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela, nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Z ust 2 w/w artykułu wynika, iż minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określa, w drodze rozporządzenia, wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, o którym mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę w szczególności stopień trudności zajęć realizowanych w warunkach trudnych i uciążliwych. A zatem wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy stanowiących podstawę do przyznania nauczycielom dodatku za warunki pracy określa w § 8 i 9 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.) – zwanego dalej „rozporządzeniem”.