Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

TEMATY:
TEMATY:

Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2021, sygn. 0115-KDIT2.4011.931.2020.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.931.2020.1.MM

Zastosowanie odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 1, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 26 grudnia 2020 r., uzupełnionym pismem z dnia 29 grudnia 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 26 grudnia 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W ww. wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Córka Wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną w stopniu lekkim z powodu całościowego zaburzenia rozwojowego, powstałego przed 16 rokiem życia, z utrwalonymi zaburzeniami interakcji społecznych lub komunikacji werbalnej oraz stereotypiami zachowań, zainteresowań i aktywności (autyzm w postaci zespołu Aspergera). Orzeczenie obowiązuje od dnia … sierpnia 2017 r. do dnia … października 2022 r. a zostało wydane … października 2019 r. W orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności zawarto zalecenie „korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji, przez co rozumie się korzystanie z usług socjalnych, opiekuńczych, terapeutycznych i rehabilitacyjnych świadczonych przez sieć instytucji pomocy społecznej, organizacje pozarządowe oraz inne placówki." Lekarz psychiatra zalecał córce Wnioskodawczyni psychoterapię, twierdząc, iż jest to podstawa do uzyskania poprawy stanu zdrowia. Córka Wnioskodawczyni nie potrafi nawiązywać kontaktów z rówieśnikami i osobami dorosłymi, cierpi na uogólnione lęki, ma słabe poczucie własnej wartości oraz występują u niej samookaleczenia. Dlatego też regularnie chodzi do psychologa (nie tylko przed uzyskaniem stopnia niepełnosprawności ale i wcześniej). W zależności od samopoczucia sesje terapeutyczne odbywają się dwa lub jeden raz w tygodniu. Córka Wnioskodawczyni jest osobą niepełnoletnią pozostającą na utrzymaniu Wnioskodawczyni, uczęszcza do szkoły ponadgimnazjalnej i nie osiąga żadnych dochodów, podlegających opodatkowaniu. Otrzymuje jedynie alimenty od ojca.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00