Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna
do 2021-12-31
Porada aktualna
do 2021-12-31
Data publikacji: 2021-04-07

Jak rozumieć pojęcie jednostek powiązanych

PYTANIE

Istnieją dwie spółki z o.o.. W każdej z nich są ci sami udziałowcy - 3 osoby fizyczne. Każda z tych osób ma w obu spółkach taki sam udział w kapitale. W skład zarządu w pierwszej spółce wchodzi wspólnik 1- członek zarządu i wspólnik 2 -członek zarządu, wspólnik 3 jest prokurentem. Każdy członek zarządu jest uprawniony do reprezentowania spółki jednoosobowo we wszystkich sprawach. W drugiej spółce wspólnik 1 jest prezesem zarządu. Zarząd jest jednoosobowy. Spółki dokonują ze sobą transakcji polegających na wynajmie majątku (budynków - kurników) drugiej spółki dla pierwszej spółki. Czy te spółki są jednostkami powiązanymi na gruncie prawa bilansowego i podatkowego?

ODPOWIEDŹ

Spółki opisane w przedmiotowym stanie faktycznym nie są jednostkami powiązanymi w myśl ustawy o rachunkowości. Natomiast zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przedmiotowe spółki mogą zostać uznane za podmioty powiązane.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 43 ustawy o rachunkowości, przez jednostki powiązane rozumie się dwie lub więcej jednostek wchodzących w skład danej grupy kapitałowej. Natomiast grupę kapitałową – w myśl art. 3 ust. 1 pkt 44 tej ustawy – tworzą jednostka dominująca i wszystkie jej jednostki zależne.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00