Artykuł
Kiedy korygujemy faktury VAT RR
W przypadku transakcji z rolnikiem ryczałtowym faktury VAT RR wystawia nabywca produktów rolnych, a nie sprzedawca - rolnik ryczałtowy. Od pewnego czasu organy podatkowe wyjaśniają, że określone w art. 106j ustawy o VAT przepisy o fakturach korygujących nie mają zastosowania do faktur VAT RR. Przyjęcie takiego stanowiska nie oznacza jednak braku możliwości korygowania faktur VAT RR. Z przepisów nie wynika jednak wprost, jakie są zasady korygowania faktur VAT RR. Dlatego nabywcy produktów rolnych mają liczne wątpliwości, kiedy i w jaki sposób powinni to uczynić.
Ustawa o VAT w swej treści nie reguluje szczegółowych zasad korygowania faktur VAT RR. Jednak mimo to istnieje możliwość korygowania faktur VAT RR. W niniejszym artykule zostaną omówione zasady obowiązujące w tym zakresie.
1. Czy istnieje możliwość korygowania faktur VAT RR
Na czynnych podatnikach VAT nabywających produkty rolne i usługi rolnicze od rolników ryczałtowych ciąży nie tylko obowiązek wypłacania rolnikom zryczałtowanego zwrotu podatku, ale również obowiązek wystawiania tzw. faktur VAT RR (art. 116 ust. 1 ustawy o VAT).
WAŻNE!
Obowiązek wystawiania faktur VAT RR ciąży na nabywcy produktów rolnych, a nie na sprzedawcy, gdy jest rolnikiem ryczałtowym.
Faktury VAT RR to dokumenty o szczególnym charakterze. Jako jedyne są obligatoryjnie wystawiane przez nabywców, a ich treść znacznie odbiega od treści „zwykłych” faktur.
W konsekwencji można się spotkać ze stanowiskiem, że faktury VAT RR nie są w ogóle fakturami w rozumieniu przepisów ustawy o VAT (zob. przykładowo pismo Ministerstwa Rozwoju i Finansów z 26 października 2017 r., stanowiące odpowiedź na interpelację poselską nr 15865, czy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 5 marca 2018 r., sygn. 0115-KDIT1-1.4012.9.2018.1.KM).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right