Artykuł
Sprawozdanie finansowe przy braku kontynuacji działalności
W przypadku braku możliwości kontynuacji działalności lub przy założeniu zagrożenia tej kontynuacji w dającej się przewidzieć przyszłości jednostka powinna utworzyć rezerwy na wszelkie możliwe do przewidzenia koszty i straty. Wycena aktywów odbywa się wówczas według cen sprzedaży netto. Nie ma znaczenia, że wycena ta i utworzenie rezerw przyczyni się do zwiększenia i tak już sporej straty.
Symptomy zagrożenia kontynuacji działalności
W KSRF 570 zostały przedstawione przykłady zdarzeń lub uwarunkowań, które, pojedynczo lub łącznie, mogą budzić poważne wątpliwości co do zdolności jednostki do kontynuacji działalności. Lista ta nie zawiera wszystkich przykładów, a wystąpienie jednej lub większej liczby pozycji nie zawsze wskazuje, że zachodzi istotna niepewność.
Tabela 1. Finansowe symptomy zagrożenia kontynuacji działalności
Objawy finansowe: |
zobowiązania netto i krótkoterminowe zobowiązania netto zbliżający się termin wymagalności pożyczek terminowych przy braku realistycznych perspektyw przedłużenia terminu lub możliwości ich spłaty bądź nadmierne uzależnienie od pożyczek krótkoterminowych wykorzystywanych w celu finansowania aktywów długoterminowych zdarzenia lub uwarunkowania wskazujące na wycofanie finansowego wsparcia wierzycieli ujemne przepływy środków pieniężnych wykazywane w sprawozdaniach finansowych za okresy przeszłe lub przyszłe niekorzystne kształtowanie się kluczowych wskaźników finansowych istotne straty operacyjne lub znacząca utrata wartości aktywów generujących przepływy pieniężne opóźnienie lub wstrzymanie wypłaty dywidend niemożność terminowego regulowania zobowiązań |
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right