Wypłata zaliczki na poczet wynagrodzenia – jak rozliczyć na liście płac
Zaliczka na poczet wynagrodzenia za pracę dla pracownika to świadczenie ze stosunku pracy zrealizowane przed terminem jego wymagalności. Podlega ona zarówno opodatkowaniu jak i oskładkowaniu. Przy potrącaniu zaliczki z pensji nie obowiązują przepisy Kodeksu pracy chroniące tę pensję.
Wypłacona zaliczka na poczet wynagrodzenia jest częścią pensji. Powinno się ją więc traktować jako środki przekazywane podwładnemu wcześniej, niż wynika to z przyjętych u danego pracodawcy dat realizacji zobowiązań z tytułu wynagrodzeń.
Takie świadczenie nie jest zaliczką w rozumieniu art. 87 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy. Potwierdza to wyrok Sądu Najwyższego z 24 lipca 2001 r. (I PKN 552/00), w którym stwierdzono, że: „Przez zaliczki, o jakich mowa w tym przepisie, należy rozumieć kwoty pieniężne wypłacone pracownikowi i pobrane przez niego do rozliczenia, przeznaczone przede wszystkim na pokrycie obciążających pracodawcę wydatków związanych z wykonywaniem pracy. Pobrana przez pracownika zaliczka pieniężna jest mieniem powierzonym mu do wyliczenia (…). Nie jest zaliczką część wynagrodzenia wypłaconego pracownikowi na poczet wynagrodzenia przyszłego”.
Oznacza to, że w stosunku do przedterminowej wypłaty części pensji: