Jak rozliczać transakcje z właścicielami w spółkach osobowych
W księgach rachunkowych prowadzonych przez spółkę osobową należy ujmować wszelkie rozrachunki dokonywane pomiędzy spółką a jej wspólnikami. W tym celu należy prowadzić szczegółową ewidencję księgową pozwalającą ustalić na dzień bilansowy rzeczywistą wartość kapitału własnego spółki oraz stan ewentualnych należności i zobowiązań wobec wspólników.
Ustawa o rachunkowości nie reguluje zagadnień dotyczących ujmowania w księgach rachunkowych rozrachunków z właścicielami przedsiębiorstw prowadzonych przez spółki osobowe, gdzie właścicielami są osoby fizyczne. Tego typu jednostki mogą dowolnie dysponować środkami pieniężnymi zgromadzonymi na firmowym rachunku bankowym oraz gotówką w kasie.
Wszystkie wpłaty i wypłaty dokonywane przez właścicieli w trakcie roku obrotowego wskazane jest ewidencjonować na koncie rozrachunkowym 24-3 „Pozostałe rozrachunki właściciela” z odpowiednio rozbudowaną analityką, co pozwoli na bieżąco kontrolować stan należności i zobowiązań właścicieli wobec firmy.
Spółka w swoich zasadach (polityce) rachunkowości powinna wskazać sposób ujęcia w księgach rachunkowych operacji z udziałem właścicieli. Dokumentacja opisująca przyjęte zasady (politykę) rachunkowości powinna być zatwierdzona przez kierownika jednostki, a w przypadku spółek osobowych - przez właścicieli.
Typowe tytuły rozrachunków z właścicielami, które mogą wystąpić to m.in.:
a) środki pobrane przez właścicieli z rachunku bankowego na zakupy firmowe lub na cele prywatne:
Wn konto 24-3 „