Artykuł
Zasady obniżania wysokości odpraw, odszkodowań i innych tego rodzaju świadczeń w czasie epidemii koronawirusa
Pracodawcy dotknięci skutkami epidemii koronawirusa mogą obniżyć wysokość świadczeń należnych zatrudnionym w związku z zakończeniem współpracy z podmiotem ich zatrudniającym. Taka możliwość przewidziana została w ramach tzw. tarczy 4.0 w sytuacjach, w których nastąpił określony spadek obrotów gospodarczych lub istotny wzrost obciążeń funduszu wynagrodzeń - w rozumieniu ustawy o COVID-19.
Obniżenia wysokości odpraw, odszkodowań lub innych świadczeń należnych zatrudnionym w związku z zakończeniem współpracy z podmiotem ich zatrudniającym można dokonać do poziomu 26 000 zł brutto, czyli równowartości 10-krotności ustawowej płacy minimalnej ustalanej na podstawie przepisów o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (art. 15gd ust. 1 ustawy o COVID-19).
Omawianemu limitowaniu podlegają odprawy, odszkodowania lub inne świadczenia pieniężne należne pracownikowi w związku z rozwiązaniem umowy o pracę, jeżeli przepisy przewidują obowiązek wypłacenia tego typu należności.
Rozwiązanie to znajduje zastosowanie także:
- w przypadku wypowiedzenia albo rozwiązania:
- umowy zlecenia,
- innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (z wyłączeniem umowy agencyjnej),
- umowy o dzieło,
- w związku z ustaniem odpłatnego pełnienia funkcji.
Warunki ograniczenia wysokości odpraw i odszkodowań
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right