Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2020-02-26

Kiedy należy naliczyć VAT, dokonując użyczenia

Przekazanie towarów na podstawie umowy użyczenia uznawane jest za nieodpłatne świadczenie usług, które może podlegać VAT. Rozstrzygnięcie kwestii naliczenia VAT będzie wymagało każdorazowo ustalenia, czy przekazanie towarów ma związek z działalnością gospodarczą prowadzoną przez użyczającego.

Ustalenie zasad opodatkowania VAT czynności realizowanych w wykonaniu umowy użyczenia wymaga przede wszystkim zdefiniowania charakteru takiej umowy.

1. Kiedy umowę możemy nazwać umową użyczenia

Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 Kodeksu cywilnego.

Definicja

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego). Po zakończeniu użyczenia biorący do używania obowiązany jest zwrócić użyczającemu rzecz w stanie niepogorszonym. Biorący nie ponosi odpowiedzialności za zużycie rzeczy będące następstwem prawidłowego używania (art. 718 § 2 Kodeksu cywilnego). Przy czym jeżeli biorący do używania powierzył rzecz innej osobie, obowiązek ten ciąży także na tej osobie (art. 718 § 2 Kodeksu cywilnego).

Umowa użyczenia ma charakter zbliżony do umowy najmu. Tym, co w sposób zasadniczy odróżnia umowę użyczenia od umowy najmu, jest odpłatność za realizowane czynności. Umowa użyczenia jest bowiem umową z natury nieodpłatną. Z tytułu najmu najemca jest natomiast obowiązany płacić wynajmującemu określony umownie czynsz.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00