Najnowsze wytyczne UODO oraz Polskiego Funduszu Rozwoju w sprawie gromadzenia i przekazywania danych w ramach systemu PPK
W najnowszym komunikacie Prezes UODO poinformował, że pracodawca w związku z obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie PPK z wybraną instytucją finansową musi jej przekazać numer telefonu i adres e-mail pracownika, jeżeli dysponuje tymi danymi. Z kolei Polski Fundusz Rozwoju, prowadzący oficjalny portal PPK mojePPK.pl, udzielił wyjaśnień w zakresie terminu i skutków rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK przez osobę zatrudnioną.
Pracownicze plany kapitałowe, które są wprowadzane stopniowo od 1 lipca 2019 r. (w tym dniu ustawa o PPK zaczęła obowiązywać w odniesieniu do pierwszej grupy podmiotów zatrudniających), skutkują m.in. koniecznością gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych osobowych zatrudnianych osób, na rzecz których jest zawierana umowa o prowadzenie PPK. Podmiot zatrudniający ma obowiązek przekazać ich dane osobowe do instytucji finansowej, która - na mocy zawartej z nią uprzednio umowy o zarządzanie PPK - prowadzi u niego plan kapitałowy.
W związku z tym pojawiały się liczne pytania, które dane osobowe podmiot zatrudniający powinien przekazywać do instytucji finansowej, a także czy musi uzyskiwać zgodę osób zatrudnionych będących uczestnikami PPK na przekazanie tych danych. Pytania te dotyczyły w szczególności takich danych, jak numer telefonu i adres poczty elektronicznej uczestnika PPK - jako że nie wszyscy pracownicy udostępniają pracodawcom te dane, a niektórzy nawet ich nie mają.