Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-07-26

Kiedy zaległość składkowa ulega przedawnieniu

Okres przedawnienia zaległości składkowych zasadniczo wynosi 5 lat. Jednak to, w jakiej dacie ostatecznie przedawnią się składki na ubezpieczenia społeczne, często trudno jednoznacznie określić. Przepisy przewidują bowiem liczne sytuacje, w których termin przedawnienia ulegnie wydłużeniu, a nawet będzie liczony od początku.

W kontekście należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne przedawnienie oznacza wygaśnięcie zobowiązania do opłacenia zaległości. ZUS nie może żądać od płatnika zapłaty przedawnionych składek.

Przedawnieniu - oprócz samych składek, czyli należności głównej - ulegają również odsetki za zwłokę, koszty upomnienia, koszty egzekucyjne, a także dodatkowe opłaty. Nieopłacone należności na ubezpieczenia społeczne zasadniczo przedawniają się po 5 latach. Ten stan prawny obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Jednak w niektórych przypadkach wciąż trzeba stosować stary, obowiązujący do końca 2011 r., 10-letni okres przedawnienia.

Przedsiębiorcy niejednokrotnie mają trudności z obliczeniem terminu przedawnienia. Czasem okazuje się, że muszą spłacać zadłużenie nawet sprzed 10 lat. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, warto prześledzić zmiany w przepisach na przestrzeni ostatnich lat oraz zapoznać się z wyjątkami i takimi pojęciami, jak zawieszenie czy przerwanie terminu przedawnienia.

5- i 10-letni okres przedawnienia składek

Obecnie należności z tytułu składek ulegają przedawnieniu po upływie 5 lat, licząc od dnia, w którym stały się wymagalne. Okres 5 lat powinien być liczony od pierwszego dnia, w którym upłynął termin płatności składki.

PRZYKŁAD

Składka powinna być opłacona przez płatnika do 15 stycznia 2018 r. Ze względu na to, że w tym przypadku należy zastosować przepisy o przedawnieniu obowiązujące od 1 stycznia 2012 r., do obliczenia biegu przedawnienia zastosowanie ma 5-letni okres przedawnienia. Bieg terminu przedawnienia rozpoczął się 16 stycznia 2018 r. Przy założeniu, że nie zajdą dodatkowe okoliczności skutkujące przerwaniem biegu terminu przedawnienia, zaległość przedawni się 16 stycznia 2023 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00