Refundacja okularów korygujących wzrok – kiedy przysługuje i jak ją rozliczać
Jednym z obowiązków pracodawcy z dziedziny bhp jest zapewnienie pracownikom okularów korygujących wzrok. Obowiązek ten może być spełniony poprzez zakup i wydanie pracownikowi zaleconych okularów korygujących wzrok. Najczęściej jednak pracodawca refunduje poniesione przez pracownika koszty zakupu okularów, odpowiednio udokumentowane np. fakturą.
Pracodawca zapewnia pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. Należy przy tym pamiętać, że pracownikiem jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkujący w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe).
UWAGA!
Pracodawca zapewnia pracownikom okulary korygujące wzrok, jeżeli potrzeba ich stosowania wynika z badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Praca ze sprzętem komputerowym stacjonarnym i przenośnym a prawo do refundacji
Dla obowiązku zaopatrzenia pracownika w odpowiednie okulary nie ma znaczenia, jaki sprzęt komputerowy obsługuje - stacjonarny czy przenośny (laptopy). Przez monitor ekranowy należy rozumieć urządzenie do wyświetlania informacji w trybie alfanumerycznym lub graficznym, niezależnie od metody uzyskiwania obrazu (§ 2 pkt 1 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe). Tak więc rozporządzenie obejmuje także wyświetlacze ciekłokrystaliczne stosowane w laptopach.