Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-05-07

Jak naliczać i udzielać urlopy wypoczynkowe pracownikom sfery budżetowej

Nie wszyscy pracownicy mają takie same uprawnienia urlopowe. Odrębności są głównie przewidziane dla kilku grup zawodowych należących do sfery budżetowej, m.in. nauczycieli, pracowników socjalnych, prokuratorów, pracowników Najwyższej Izby Kontroli, urzędników służby cywilnej, żołnierzy zawodowych, strażaków, policjantów czy funkcjonariuszy służby więziennej. Wybranym grupom pracowników, np. urzędnikom służby cywilnej czy pracownikom socjalnym, przysługuje także dodatkowy urlop wypoczynkowy.

W sytuacji gdy regulacje szczególne dotyczące urlopów wypoczynkowych nie zawierają odpowiednich wytycznych co do zasad ustalania tego urlopu, np. w razie rozpoczęcia lub zakończenia stosunku pracy w trakcie roku kalendarzowego czy udzielania urlopu wypoczynkowego, należy stosować w tym zakresie ogólne przepisy wynikające z Kodeksu pracy.

Nauczyciele podlegający Karcie Nauczyciela

Nauczycielom zatrudnionym w oświatowych placówkach niepublicznych przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze i na zasadach określonych w Kodeksie pracy, natomiast w placówkach publicznych - w Karcie Nauczyciela, z zastosowaniem reguł kodeksowych w kwestiach nieuregulowanych w tej ustawie. Uprawnienia urlopowe nauczycieli podlegających Karcie Nauczyciela zależą od sprawowanej funkcji i rodzaju placówki, w której pracują (zob. tabela poniżej). Bez względu na kategorię placówki nauczycielowi będzie przysługiwał ekwiwalent urlopowy maksymalnie za 8 tygodni niewykorzystanego urlopu (placówki feryjne) lub 35 dni roboczych (placówki nieferyjne) ze względu na:

  • rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy,
  • powołanie do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego.

Sposób nabywania i udzielania urlopu w placówkach feryjnych

Prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej nabywa w ostatnim dniu poprzedzającym ferie szkolne, natomiast do drugiego i kolejnych - 1 stycznia danego roku kalendarzowego (art. 65 Karty Nauczyciela). Nie ma przy tym znaczenia, czy nauczyciel pozostaje w stosunku pracy w pełnym czy niepełnym wymiarze czasu pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00