Artykuł
Fiskus nie może przedłużać terminu zwrotu VAT bez uzasadnienia - wyrok NSA
Decydując o przedłużeniu terminu zwrotu VAT, organ podatkowy ma obowiązek wskazać nie tylko, jakie okoliczności za tym przemawiają, lecz także dlaczego uważa, że te okoliczności uzasadniają przedłużenie terminu zwrotu - wyrok NSA z 20 marca 2019 r., sygn. akt I FSK 97/19.
Stan faktyczny
W styczniu 2017 r. wpłynęła do US deklaracja VAT-7 za grudzień 2016 r. złożona przez Spółkę. W deklaracji Spółka wykazała kwotę do zwrotu w wysokości 60 000 zł i złożyła wniosek o zwrot na rachunek bankowy podatnika w terminie 25 dni.
Stanowisko organów podatkowych
Naczelnik US wydał postanowienie, którym na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT przedłużył termin zwrotu VAT do 24 sierpnia 2017 r. W uzasadnieniu wskazał, że po analizie przedłożonych przez Spółkę drogą e-mailową dokumentów uznał za konieczne przeprowadzenie weryfikacji dostaw dokonanych przy zastosowaniu procedury TAX Free na rzecz osób fizycznych nieposiadających miejsca zamieszkania na terytorium UE. W związku z powyższym naczelnik uznał za zasadne podjęcie czynności mających na celu ustalenie źródła pochodzenia towaru, kierując do kontrahentów Spółki wystąpienie o przedłożenie m.in. dokumentów potwierdzających źródło pochodzenia towarów oraz prawidłowość przebiegu transakcji.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right