Artykuł
Błędne naliczenie wynagrodzenia – co powinien zrobić pracodawca
Błędne naliczenie wynagrodzenia powoduje konieczność jego skorygowania. W razie nadpłaty wynagrodzenia pracodawca w określonych sytuacjach może odliczyć nadwyżkę z następnej wypłaty, potrącić ją za zgodą pracownika lub wystąpić na drogę sądową o zwrot nienależnego wynagrodzenia. Jeżeli pracownik otrzymał za niskie wynagrodzenie, bez względu na przyczynę niedopłaty, pracodawca powinien jak najszybciej wypłacić brakującą sumę.
Pracownik wykonuje pracę za wynagrodzeniem. Może być ono jedno- lub wieloskładnikowe, np. wynagrodzenie zasadnicze, dodatki, premie, nagrody. Oprócz tego pracownikowi przysługują należności wynikające z przepisów prawa pracy, takie jak: dodatki za pracę w porze nocnej, w godzinach nadliczbowych, odprawy, ekwiwalenty itd. Obsługa płac obejmuje nie tylko ustalenie prawa do danej wypłaty, ale i jej obliczenie, niejednokrotnie z uwzględnieniem czasu pracy, rozliczenia podatkowo-składkowe, ewentualne potrącenia. Na każdym z tych etapów może dojść do pomyłki, w wyniku której pracownik otrzyma za wysokie lub za niskie wynagrodzenie.
Nadpłata wynagrodzenia
Z nadpłatą wynagrodzenia mamy do czynienia wówczas, gdy pracownik otrzymuje je w wysokości wyższej niż należna, na skutek zarówno błędów zawinionych, jak i niezawinionych przez pracodawcę. Nadpłaty mogą wystąpić w samym wynagrodzeniu za pracę lub w jego składnikach bądź w świadczeniach związanych ze stosunkiem pracy. Najczęściej powstają w następujących okolicznościach:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right