Artykuł
Aport składników majątku
W praktyce gospodarczej często pojawia się problematyka wniesienia aportu. Jak się wielokrotnie okazuje, konstrukcja aportu jest bardzo skomplikowana, co utrudnia prawidłowe rozliczenie transakcji.
Aport w świetle Kodeksu spółek handlowych
Zasady wnoszenia aportu są szczegółowo określone w Kodeksie spółek handlowych. Przedmiotem aportu mogą być wszelkie przedmioty majątkowe, jeśli są zbywalne i mogą jako aktywa wejść do bilansu spółki. Przedmiotem wkładu mogą być więc między innymi rzeczy ruchome, nieruchomości, pieniądze, świadczenie usług. Jeżeli wkładem do spółki w celu pokrycia udziału ma być w całości albo w części wkład niepieniężny (aport), to umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów.
Zgodnie z zapisami ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym we wniosku o wpis do rejestru, w dziale rejestru przedsiębiorców, należy zamieścić m.in. dane dotyczące wysokości kapitału zakładowego, a jeżeli wspólnicy wnoszą wkłady niepieniężne, należy zaznaczyć tę okoliczność, z podaniem wartości objętych w zamian za nie udziałów.
Akcje, które są obejmowane w zamian za wkłady niepieniężne, powinny być pokryte w całości, nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki. Jeżeli akcje są obejmowane wyłącznie za wkłady niepieniężne albo za wkłady niepieniężne i pieniężne, to kapitał zakładowy powinien być pokryty przed zarejestrowaniem co najmniej w jednej czwartej jego wysokości.
Aport jest swego rodzaju zapłatą za udziały lub akcje. Wnoszący wkłady niepieniężne sporządzają więc pisemne sprawozdanie, w którym przedstawiają między innymi przedmiot wkładów niepieniężnych, liczbę i rodzaj wydawanych w zamian za nie akcji i innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub w podziale majątku spółki. W sprawozdaniu wymienia się także osoby, które wnoszą wkłady niepieniężne. Założyciele są też zobowiązani do określenia w tym sprawozdaniu zastosowanej metody wyceny wkładów niepieniężnych. W przypadku gdy wartość wkładów niepieniężnych została znacznie zawyżona w stosunku do ich wartości zbywczej w dniu zawarcia umowy spółki, wspólnik, który wniósł taki wkład, oraz członkowie zarządu, którzy, wiedząc o tym, zgłosili spółkę do rejestru, obowiązani są solidarnie wyrównać spółce brakującą wartość.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right