Artykuł
Zmiany wprowadzone w związku z rewolucją w Krajowym Rejestrze Sądowym
Spółki zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym i ich wspólnicy powinni zapoznać się z ustawą z 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone tą ustawą zmiany dotyczą przede wszystkim formy składania sprawozdań finansowych do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). W niniejszym krótkim omówieniu przedstawiamy także inne zmiany dla podmiotów gospodarczych, które przyniosła wymieniona nowelizacja ustawy o KRS, a które zazwyczaj są pomijane w publikacjach prasowych.
Składanie sprawozdań finansowych na nowych zasadach
Większość zmian dotyczących sprawozdań finansowych weszła w życie 15 marca 2018 r. Przedsiębiorcy muszą przygotować się na to, że nie można już przekazać sprawozdania finansowego do sądowego rejestru w formie papierowej. Konieczne jest przesyłanie sprawozdań za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Oznacza to obowiązek:
- sporządzania sprawozdań finansowych wyłącznie elektronicznie i
- podpisywania ich elektronicznym kwalifikowanym podpisem lub zaufanym profilem ePUAP.
Ponadto sprawozdania za 2018 r. będą musiały być już sporządzone w określonej formie. Dokładną strukturę tego pliku określi Minister Finansów (zob. art. 45 ustawy o rachunkowości w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2018 r.).
Dane ze sprawozdań finansowych trafią z sądowego repozytorium do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych. Oznacza to, że spółki i inne podmioty wpisane do KRS nie będą już musiały przesyłać sprawozdań finansowych do urzędów skarbowych. Po wpisie w rejestrze przedsiębiorców wzmianki o złożeniu sprawozdania finansowego dokumenty te będą przesyłane za pośrednictwem systemu teleinformatycznego do Centralnego Rejestru Danych Podatkowych prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right