Artykuł
Jak łączyć pracę z urlopem rodzicielskim
Pracownik, na swój pisemny wniosek, może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W takim przypadku praca może się odbywać w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, u pracodawcy, który tego urlopu udzielił. Na pozostałą część wymiaru czasu pracy pracodawca udziela urlopu rodzicielskiego i pracownik nabywa prawo do zasiłku macierzyńskiego za ten okres.
Pracownik, który decyduje się na wykonywanie pracy w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego, ma obowiązek złożyć pracodawcy pisemny wniosek w tej sprawie w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy (art. 1821e § 2 Kodeksu pracy). Złożony przez pracownika wniosek nie jest jednak wiążący dla pracodawcy. W sytuacji gdy ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanej pracy nie jest możliwe świadczenie pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca może odmówić uwzględnienia wniosku pracownika. Powinien jednak wskazać na piśmie przyczyny odmowy jego przyjęcia (art. 1821e § 2 Kodeksu pracy).
Pracodawca, uwzględniając wniosek pracownika, jest zobowiązany wydłużyć urlop rodzicielski proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu lub jego części, nie dłużej jednak niż do:
64 tygodni | w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie |
68 tygodni | w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie |
Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego. uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem oraz dokumentów dołączanych do takich wnioskówW przypadku gdy pracownik zamierza łączyć korzystanie z części urlopu rodzicielskiego powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia tego urlopu, z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze czasu pracy, wymiar tej części urlopu oblicza się, dzieląc długość części urlopu powstałej w wyniku proporcjonalnego wydłużenia przez różnicę liczby 1 i wymiaru czasu pracy, w jakim pracownik zamierza łączyć korzystanie z tej części urlopu z wykonywaniem pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right