Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-01-18

Ewidencja przychodów i kosztów oraz rozliczanie wyniku finansowego w jednostce produkcyjnej

Jednostki produkcyjne czasami zastanawiają się nad sposobem ewidencji i rozliczania kosztów, gdyż koszty są ewidencjonowane w różnych wariantach. Przychody natomiast ewidencjonuje się według jednakowych zasad w każdym z wariantów rozliczania kosztów. Jednostki rozważają więc sposób ewidencji kosztów tylko w zespole 4, w zespole 4 i 5 lub tylko w zespole 5.  

Przychody ze sprzedaży

Przychodami w jednostkach prowadzących działalność gospodarczą, tj. produkcyjną, handlową, usługową, budowlaną, są przede wszystkim wyrażone w rzeczywistych cenach sprzedaży kwoty należne z tytułu sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych, usług i robót budowlanych, towarów i materiałów, z uwzględnieniem dotacji, opustów, rabatów i innych zwiększeń lub zmniejszeń, bez podatku od towarów i usług (VAT należnego).

Do przychodów ze sprzedaży produktów nie zalicza się m.in.:

  • otrzymanych przed dostawą wyrobów gotowych i półproduktów przedpłat i zaliczek,
  • przekazania wyrobów gotowych z własnych zakładów wytwarzających te produkty do własnych placówek handlu detalicznego, magazynów hurtowych i zakładów gastronomicznych,
  • zużycia produktów w postaci wyrobów gotowych i półfabrykatów na potrzeby własnej działalności statutowej, socjalnej i budowy środków trwałych.

Księgowanie przychodów z tytułu sprzedaży wyrobów i usług

Ewidencję przychodów ze sprzedaży w celu sporządzenia rachunku zysków i strat w wersji kalkulacyjnej oraz porównawczej należy prowadzić w podziale na:

1) przychody netto ze sprzedaży produktów,

2) przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów.

Do ewidencji przychodów ze sprzedaży produktów, tj. wyrobów gotowych, półfabrykatów i usług, służy konto „Sprzedaż produktów”. Na tym koncie po stronie Ma księguje się przychody netto ze sprzedaży produktów, zarówno w kraju, jak i za granicę, w tym: ze sprzedaży produktów, półfabrykatów, usług budowlanych, najmu, dzierżawy, leasingu operacyjnego itp., jeśli stanowią przedmiot podstawowej działalności jednostki. Po stronie Wn księguje się natomiast wszelkie zmniejszenia przychodów ze sprzedaży produktów wynikające z uznanych reklamacji, udzielonych rabatów, skont czy opustów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00