Do końca roku pracodawcy powinni dokonać korekty odpisu na ZFŚS
Do 31 grudnia 2017 r. pracodawca, opierając się na faktycznej liczbie zatrudnionych pracowników, powinien ponownie obliczyć wysokość odpisu na ZFŚS, skorygować go i odpowiednio pomniejszyć lub zwiększyć stan tego funduszu. Odpisu nie należy korygować, jeżeli zakładany na początku roku przeciętny stan zatrudnienia nie uległ zmianie. Korekta nie jest także potrzebna, jeżeli w ciągu roku, mimo zmian kadrowych, nie nastąpiła zmiana w zakresie liczby zatrudnionych pracowników i wymiaru ich czasu pracy.
Pracodawca, u którego funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, powinien dokonać korekty odprowadzonego odpisu. Ma na to czas do 31 grudnia 2017 r.
Przeliczenie na pełny wymiar czasu pracy
Podstawę naliczania odpisu na ZFŚS stanowi przeciętna planowana w danym roku kalendarzowym liczba zatrudnionych u pracodawcy, skorygowana w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby pracowników. Liczba ta obejmuje pracowników zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze czasu pracy, po przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (§ 1 rozporządzenia w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych; dalej: rozporządzenie).