Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2017-08-30

Jakie są konsekwencje przejścia zakładu pracy dla pracowników niezatrudnionych na umowę o pracę

W razie przejęcia zakładu pracy nowy pracodawca powinien kontynuować zatrudnienie pracowników na podstawie powołania, mianowania, wyboru albo spółdzielczej umowy o pracę. Jeżeli nie jest to możliwe, to konieczne będzie zatrudnienie ich na podstawie umowy o pracę. Z dniem przejęcia zakładu pracy pracodawca zobowiązany jest zaproponować wspomnianym pracownikom nowe warunki pracy i płacy.

Oprócz pracowników wykonujących pracę w ramach stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, są też pracownicy wykonujący pracę na innych podstawach prawnych. Należy bowiem pamiętać, że pracownikiem jest także osoba zatrudniona na podstawie powołania, wyboru, mianowania i spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 ustawy - Kodeks pracy, dalej: k.p.).

!

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

W przeciwieństwie jednak do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, które może być stosowane powszechnie − do zatrudnienia na innej podstawie prawnej konieczny jest umożliwiający to przepis. Wynika to wprost z przepisów Kodeksu pracy:

  • stosunek pracy nawiązuje się na podstawie powołania i mianowania w przypadkach określonych w odrębnych przepisach (art. 68 § 1 i art. 76 k.p.),
  • nawiązanie stosunku pracy następuje na podstawie wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika (art. 73 § 1 k.p.),
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00