Artykuł
Koszty w układzie rodzajowo-kalkulacyjnym i wybór wariantu rachunku zysków i strat
Przedsiębiorstwo, które sporządza rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym, ma obowiązek przedstawić w informacji dodatkowej dane o poniesionych kosztach według rodzaju. Dlatego jeśli jednostki nie zdecydują się prowadzić ewidencji w układzie rodzajowym i wybiorą jedynie układ kalkulacyjny (zespół 5 w planie kont), wskazane jest prowadzenie stosownej ewidencji analitycznej. Jak prowadzić ewidencję kosztów w obydwóch zespołach kosztowych?
Innym rozwiązaniem, z którego może skorzystać przedsiębiorstwo, jest prowadzenie ewidencji równocześnie w układzie rodzajowym i kalkulacyjnym. System taki określa się jako ewidencję rodzajowo-kalkulacyjną lub mieszaną. Jej istotą jest podwójne zaksięgowanie każdej pozycji kosztowej w następujący sposób:
● każdy koszt rejestrowany jest na koncie kosztu w układzie rodzajowym w korespondencji z odpowiednim kontem bilansowym,
● następnie dokonywany jest tzw. zapis równoległy, polegający na ujęciu kosztu na odpowiednim koncie kosztów w układzie funkcjonalnym w korespondencji z kontem 490 „Rozliczenie kosztów”.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right