Artykuł
Jak skutecznie ubiegać się o układ ratalny w ZUS – najczęstsze pytania płatników składek
Rozłożenie należności z tytułu składek na raty polega na możliwości uregulowania tych należności w dłuższym okresie, ustalonym z ZUS, bez konsekwencji przymusowego ich dochodzenia w trybie egzekucji.
Harmonogram spłaty zadłużenia, określający m.in. liczbę rat, jest dopasowany do możliwości płatniczych zobowiązanego i ilości środków, jakie może on systematycznie przeznaczać na spłatę zobowiązań w ramach udzielonej ulgi. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z przebiegiem postępowania o układ ratalny w ZUS.
Na czym polega układ ratalny w ZUS
Układ ratalny jest to umowa o charakterze cywilnoprawnym, która – po przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania przygotowawczego – jest zawierana między płatnikiem zadłużonym z tytułu składek a ZUS, który wyraża tym samym zgodę na spłatę należności w ratach. Zasady zawierania układu ratalnego (a także odroczenia terminu płatności składek) zostały określone w art. 29 ustawy systemowej. Zgodnie z tą regulacją ZUS może na wniosek płatnika rozłożyć na raty spłatę zadłużenia z tytułu składek – ze względów gospodarczych lub innych przyczyn zasługujących na uwzględnienie. Układ powinien uwzględniać możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych (art. 29 ust. 1 ustawy systemowej).
PRZYKŁAD
Alicja P. od 6 lat prowadzi firmę (zatrudnia 17 pracowników). Pozostaje ze swoim mężem w małżeńskiej wspólnocie majątkowej. Ze względu na zaległości w płatnościach jej kontrahentów w 2017 r. Alicja P. popadła w zadłużenie z tytułu składek (początkowo regulowała zobowiązania w niepełnej wysokości, a od 3 miesięcy nie regulowała ich wcale). ZUS wszczął wobec niej postępowanie egzekucyjne, które objęło cały jej osobisty majątek, a także majątek dorobkowy obu małżonków (ze względu na istniejącą wspólnotę majątkową). Egzekucja mogła doprowadzić firmę do upadku, a także zagrozić bezpieczeństwu finansowemu całej rodziny (przedsiębiorca prowadzący działalności gospodarczą jako osoba fizyczna odpowiada osobiście za zadłużenie firmy całym swoim majątkiem).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right