Jak zrekompensować pracownikowi samorządowemu pracę w wolną sobotę
Pracownikowi samorządowemu świadczącemu na polecenie przełożonego pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy należy udzielić, w terminie z nim uzgodnionym, dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego, w którym taką pracę wykonywał. W tym zakresie funkcjonuje też inne stanowisko, zgodnie z którym wymiar czasu wolnego za pracę w tym dniu powinien odpowiadać liczbie godzin przepracowanych.
Ustawa o pracownikach samorządowych nie zawiera kompleksowych regulacji dotyczących czasu pracy tej grupy pracowników. Przepisy tej ustawy określają jedynie sposób rekompensowania pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak z art. 43 ww. ustawy wynika, że w sprawach w niej nieuregulowanych należy stosować odpowiednio przepisy Kodeksu pracy.
Normy czasu pracy pracowników samorządowych
Regulacje Kodeksu pracy będą miały zastosowanie do pracowników samorządowych m.in. w zakresie norm czasu pracy. Czas pracy pracownika nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (art. 129 § 1 Kodeksu pracy). Przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy oznacza, że praca nie musi być wykonywana każdego tygodnia zawsze przez pięć dni, ale że musi zostać zachowana średnio taka właśnie liczba dni pracy tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym.