Czy nocleg na koszt pracodawcy jest przychodem pracownika
Zapewnienie noclegu pracownikowi zatrudnionemu jako przedstawiciel handlowy nie powoduje powstania przychodu dla tej osoby (bez względu na wysokość kosztu poniesionego przez pracodawcę z tego tytułu). Natomiast do pracownika zatrudnionego na innym stanowisku i korzystającego z noclegu na koszt pracodawcy można zastosować jedynie zwolnienie podatkowe z tytułu zakwaterowania do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2014 r. (K 7/13) doprowadził do zmiany sposobu stosowania przez organy podatkowe przepisów o nieodpłatnych świadczeniach, w tym dotyczących kosztów noclegu przedstawicieli handlowych. Pracownik zapłaci podatek od otrzymanego od pracodawcy świadczenia tylko wtedy, gdy zostaną spełnione przesłanki wskazane przez TK.
Nocleg przedstawicieli handlowych nie stanowi dla nich przychodu
Korzystne stanowisko w zakresie niezaliczania do przychodu przedstawicieli handlowych kosztów noclegu zajął Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 20 stycznia 2016 r. (DD3.8222.2.417.2015.CRS). Minister Finansów zmienił z urzędu niekorzystną interpretację indywidualną z 5 lutego 2013 r. wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBII/1/415-962/12/BD), który stwierdził, że zwrot przedstawicielowi handlowemu wydatków poniesionych na nocleg będzie stanowił przychód tego pracownika. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach zgadzał się jedynie na możliwość skorzystania przez pracownika ze zwolnienia z podatku dochodowegoponoszonych przez pracodawcę kosztów zakwaterowania do wysokości 500 zł miesięcznie. Wskazane zwolnienie podatkowe ma zastosowanie do pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, i pracownik nie korzysta z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.