Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Akt prawny
archiwalny
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 150 str. 72
Wersja archiwalna od 2014-05-23 do 2021-01-01
Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej, L rok 2014 nr 150 str. 72
Wersja archiwalna od 2014-05-23 do 2021-01-01
Akt prawny
archiwalny
ZAMKNIJ close

Alerty

ROZPORZĄDZENIEPARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 512/2014

z dnia 16 kwietnia 2014  r.

zmieniające rozporządzenie (UE) nr 912/2010 ustanawiające Agencję Europejskiego GNSS

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 172,

uwzględniając wniosek Komisji Europejskiej,

po przekazaniu projektu aktu ustawodawczego parlamentom narodowym,

uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (1),

po konsultacji z Komitetem Regionów,

stanowiąc zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą (2),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Z przepisów art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 (3) oraz art. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 912/2010 (4) wynika, że Agencja Europejskiego GNSS (zwana dalej „ Agencją”) ma zapewnić akredytację europejskich systemów radionawigacji satelitarnej (zwanych dalej „systemami”) w zakresie bezpieczeństwa i w tym celu wprowadza procedury bezpieczeństwa i nadzoruje stosowanie tych procedur oraz przeprowadzanie audytów bezpieczeństwa systemu.

(2) Systemy te są zdefiniowane w art. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013. Są to systemy złożone, a ich utworzenie i działanie angażuje liczne podmioty odgrywające różne role. W tym kontekście niezwykle ważne jest, aby przetwarzanie i ochrona informacji niejawnych UE przez wszystkie zainteresowane podmioty uczestniczące we wdrażaniu programów Galileo i EGNOS (zwanych dalej „programami” ) były zgodne z podstawowymi zasadami i minimalnymi normami ustalonymi w przepisach bezpieczeństwa Komisji i Rady dotyczących ochrony informacji niejawnych UE oraz aby art. 17 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, który gwarantuje równoważny poziom ochrony informacji niejawnych UE, miał zastosowanie, w odpowiednich przypadkach, do wszystkich zainteresowanych podmiotów uczestniczących we wdrażaniu programów.

(3) Zainteresowane podmioty, które uczestniczą w procesie akredytacji w zakresie bezpieczeństwa i których ta akredytacja dotyczy, to: państwa członkowskie, Komisja, odnośne agencje Unii oraz Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i strony zaangażowane we wspólne działanie Rady 2004/552/WPZiB (5).

(4) Ze względu na specyficzny charakter i złożoność systemów, wielość podmiotów uczestniczących w ich wdrażaniu oraz różnorodność potencjalnych użytkowników, akredytację w zakresie bezpieczeństwa należy ułatwić poprzez odpowiednie konsultacje ze wszystkimi odnośnymi stronami, takimi jak krajowe organy państw członkowskich i państw trzecich eksploatujące sieci podłączone do systemu utworzonego w ramach programu Galileo w celu dostarczania usługi publicznej o regulowanym dostępie, inne odnośne organy w państwach członkowskich, ESA lub – jeżeli przewiduje to umowa międzynarodowa – państwa trzecie, w których zlokalizowane są stacje naziemne tych systemów.

(5) Aby umożliwić należyte wykonywanie zadań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, niezwykle ważne jest przekazanie przez Komisję wszystkich informacji niezbędnych do wykonywania tych zadań. Ważne jest również, aby działania akredytacyjne w zakresie bezpieczeństwa były koordynowane z pracą podmiotów odpowiedzialnych za zarządzanie programami zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1285/2013 oraz innych jednostek odpowiedzialnych za wdrażanie wymogów w zakresie bezpieczeństwa.

(6) Podejście dotyczące oceny ryzyka oraz zarządzania ryzykiem, jakie ma zostać zastosowane, powinno być realizowane zgodnie z najlepszymi praktykami. Powinno to obejmować stosowanie środków bezpieczeństwa zgodnie z koncepcją ochrony w głąb. Powinno również uwzględniać prawdopodobieństwo zajścia zdarzenia stanowiącego ryzyko lub zagrożenie. Powinno także być proporcjonalne, właściwe i racjonalne pod względem kosztów, z uwzględnieniem kosztów wdrażania środków ograniczania zagrożeń w porównaniu z korzyściami dla bezpieczeństwa płynących z tego wdrażania. Ochrona w głąb ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemów poprzez zastosowanie technicznych i innych środków bezpieczeństwa o strukturze różnych poziomów ochrony.

(7) Rozwój, w tym odnośna powiązana działalność badawcza i produkcja odbiorników PRS i modułów bezpieczeństwa PRS, stanowi działanie szczególnie chronione. Niezwykle istotne jest zatem ustanowienie procedur udzielania upoważnień producentom odbiorników PRS i modułów bezpieczeństwa PRS.

(8) Ponadto, uwzględniając potencjalnie wysoką liczbę sieci i sprzętu podłączonych do systemu ustanowionego w ramach programu Galileo, w szczególności na użytek PRS, zasady akredytacji w zakresie bezpieczeństwa tych sieci i sprzętu należy zdefiniować w strategii akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, aby zapewnić jednorodność tego zadania w zakresie akredytacji bez wkraczania w kompetencje krajowych podmiotów właściwych do spraw bezpieczeństwa w państwach członkowskich. Zastosowanie tych zasad umożliwiłoby konsekwentne zarządzanie ryzykiem i zmniejszyłoby potrzebę eskalacji wszystkich działań łagodzących na poziomie systemu, co miałoby negatywny wpływ na koszty, harmonogram, działanie i świadczenie usług.

(9) Produkty i środki chroniące przed emisjami elektromagnetycznymi (tj. przed podsłuchem elektronicznym) oraz produkty kryptograficzne wykorzystywane do zapewnienia bezpieczeństwa systemów powinny być oceniane i zatwierdzane przez krajowe podmioty właściwe do spraw bezpieczeństwa w państwie, w którym znajduje się siedziba firmy wytwarzającej takie produkty. W odniesieniu do produktów kryptograficznych ocenę i zatwierdzenie należy uzupełnić zgodnie z zasadami określonymi w pkt 26–30 załącznika IV do decyzji Rady 2013/488/UE (6). Organ odpowiedzialny za akredytację w zakresie bezpieczeństwa systemów powinien potwierdzić wybór tych zatwierdzonych produktów i środków, uwzględniając ogólne wymogi dotyczące bezpieczeństwa systemów.

(10) Rozporządzenie (UE) nr 912/2010, w szczególności przepisy rozdziału III, określa wyraźnie warunki, na jakich Agencja musi wykonywać powierzone jej zadania dotyczące akredytacji w zakresie bezpieczeństwa systemów. Przewiduje ono w szczególności, że co do zasady decyzje dotyczące akredytacji w zakresie bezpieczeństwa muszą być podejmowane w sposób niezależny od Komisji i jednostek odpowiedzialnych za realizację programów oraz że organ ds. akredytacji w zakresie bezpieczeństwa systemów powinien stanowić w ramach Agencji samodzielny podmiot, który podejmuje decyzje w sposób niezależny.

(11) Zgodnie z tą zasadą, rozporządzeniem (UE) nr 912/2010 ustanowiono Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa Systemów Europejskiego GNSS (zwaną dalej „Radą Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa” ) która, obok Rady Administracyjnej oraz dyrektora wykonawczego, stanowi jeden z trzech organów Agencji. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wykonuje powierzone Agencji zadania w dziedzinie akredytacji w zakresie bezpieczeństwa i ma prawo do podejmowania decyzji dotyczących akredytacji w zakresie bezpieczeństwa w imieniu Agencji. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinna przyjąć swój regulamin i mianować swojego przewodniczącego.

(12) Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1285/2013 Komisja ma zapewnić bezpieczeństwo programów, w tym bezpieczeństwo systemów i ich eksploatacji, działania Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinny ograniczyć się do działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa systemów i pozostawać bez uszczerbku dla zadań i obowiązków Komisji. Powyższe powinno mieć zastosowanie w szczególności do zadań i obowiązków Komisji na mocy art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 oraz art. 8 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1104/2011/UE (7), w tym przyjmowania wszelkich dokumentów odnoszących się do bezpieczeństwa w drodze aktu delegowanego, aktu wykonawczego lub w inny sposób, zgodnie z tymi artykułami. Bez uszczerbku dla tych zadań i obowiązków Komisji, Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, w związku z jej szczególną wiedzą fachową, powinna jednak być uprawniona – w ramach swoich kompetencji – do doradzania Komisji w sprawie opracowywania projektów aktów, o których mowa w tych artykułach.

(13) Należy również zapewnić, aby działania odnoszące się do akredytacji w zakresie bezpieczeństwa prowadzone były bez uszczerbku dla krajowych kompetencji i prerogatyw państw członkowskich w odniesieniu do akredytacji w zakresie bezpieczeństwa.

(14) W odniesieniu do bezpieczeństwa, terminy „audyty” i „ próby” mogą obejmować oceny, inspekcje, przeglądy, audyty i próby w zakresie bezpieczeństwa.

(15) Aby Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wykonywała swoje działania sprawnie i skutecznie, powinna móc ustanowić stosowne organy jej podlegające i działające zgodnie z jej instrukcjami. W szczególności powinna ustanowić panel, który będzie ją wspierał w procesie przygotowania decyzji.

(16) Pod nadzorem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa należy utworzyć grupę ekspertów z państw członkowskich w celu wykonywania zadań organu ds. dystrybucji produktów kryptograficznych (CDA) związanych z zarządzaniem materiałami kryptograficznymi UE. Grupa ta powinna zostać utworzona na czas określony, aby zapewnić ciągłość zarządzania elementami bezpieczeństwa komunikacji w trakcie fazy rozmieszczania programu Galileo. W perspektywie długoterminowej, gdy system utworzony w ramach programu Galileo będzie w pełni operacyjny, należy zastosować trwałe rozwiązanie dotyczące wykonywania tych zadań operacyjnych.

(17) Rozporządzenie (UE) nr 1285/2013 określa system publicznego zarządzania programami na lata 2014–2020. Powierza ono Komisji ogólną odpowiedzialność za programy. Ponadto rozszerza ono powierzone Agencji zadania i przewiduje w szczególności, że Agencja odgrywa znaczącą rolę w eksploatacji systemów i maksymalizacji płynących z nich korzyści społeczno-gospodarczych.

(18) W tym nowym kontekście niezwykle ważne jest zapewnienie Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa możliwości wykonywania powierzonych jej zadań w sposób całkowicie niezależny, w szczególności w stosunku do innych organów i działań Agencji; należy także unikać jakichkolwiek konfliktów interesów. Niezwykle ważne jest zatem wyraźniejsze rozdzielenie – wewnątrz Agencji – działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa od pozostałych rodzajów działań, takich jak zarządzanie centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo, uczestnictwo w komercjalizacji systemów i wszelkie działania, jakie Komisja może powierzyć Agencji w drodze przekazania uprawnień, w szczególności te, które są związane z eksploatacją systemów. W tym celu Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i podlegający jej pracownicy Agencji powinni prowadzić prace w sposób, który zapewnia ich autonomię i niezależność w odniesieniu do innych działań Agencji. Do dnia 1 stycznia 2014 r. należy dokonać wewnątrz Agencji faktycznego i skutecznego rozdziału struktury między różnymi rodzajami jej działalności. Wewnętrzne przepisy pracownicze Agencji również powinny zapewniać autonomię i niezależność pracowników zaangażowanych w działania akredytacyjne w zakresie bezpieczeństwa wobec pracowników zaangażowanych w inne działania Agencji.

(19) Rozporządzenie (UE) nr 912/2010 powinno zatem zostać zmienione, aby zwiększyć autonomię i uprawnienia Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i jej przewodniczącego oraz w dużym stopniu zrównać tę autonomię i te uprawnienia z autonomią i uprawnieniami, odpowiednio, Rady Administracyjnej i dyrektora wykonawczego Agencji, przewidując jednocześnie obowiązek współpracy między poszczególnymi organami Agencji.

(20) Podczas mianowania członków tych rad oraz wyboru ich przewodniczących i wiceprzewodniczących należy uwzględnić, w stosownych przypadkach, znaczenie zrównoważonego udziału mężczyzn i kobiet. Ponadto należy również uwzględnić odpowiednie umiejętności zarządcze, administracyjne i budżetowe.

(21) To Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, a nie Rada Administracyjna, powinna opracowywać i zatwierdzać część programów prac Agencji zawierającą opis działań operacyjnych związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa systemów oraz część rocznego sprawozdania z działalności i planów Agencji dotyczącą działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa systemów. Powinna przekazywać je we właściwym czasie Radzie Administracyjnej celem włączenia do programu prac i sprawozdania rocznego Agencji. Powinna ona też sprawować władzę dyscyplinarną wobec swojego przewodniczącego.

(22) Wskazane jest powierzenie przewodniczącemu Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, w odniesieniu do działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, roli porównywalnej z tą, jaką odgrywa dyrektor wykonawczy w odniesieniu do pozostałej działalności Agencji. A zatem, oprócz funkcji reprezentowania Agencji, przewidzianej już w rozporządzeniu (UE) nr 912/2010, przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinien zarządzać działaniami związanymi z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa pod nadzorem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i zapewniać realizację części programów prac Agencji związanej z akredytacją. Na wniosek Parlamentu Europejskiego lub Rady przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinien również przedstawiać sprawozdanie z wykonania zadań Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa oraz składać oświadczenia przed tymi instytucjami.

(23) Należy ustanowić odpowiednie procedury na wypadek niezatwierdzenia przez Radę Administracyjną programów prac Agencji, w celu zapewnienia, aby proces akredytacji w zakresie bezpieczeństwa nie doznał uszczerbku i mógł być prowadzony bez zakłóceń ciągłości.

(24) Uwzględniając zaangażowanie niektórych państw trzecich i potencjalne zaangażowanie organizacji międzynarodowych w programy, w tym w zakresie bezpieczeństwa, należy wyraźnie określić, że przedstawiciele organizacji międzynarodowych i państw trzecich, w szczególności Szwajcarii, z którą powinna zostać zawarta umowa o współpracy (8), mogą uczestniczyć w pracach Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa na wyjątkowych zasadach i pod pewnymi warunkami. Warunki takie należy określić w umowie międzynarodowej zgodnie z art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), która to umowa ma być zawarta z Unią, z uwzględnieniem kwestii bezpieczeństwa oraz, w szczególności, ochrony informacji niejawnych UE. Umowa o współpracy w zakresie nawigacji satelitarnej między Unią Europejską i jej państwami członkowskimi a Królestwem Norwegii (9) oraz protokoły 31 i 37 do Porozumienia EOG przewidują już ramy uczestnictwa Norwegii. Ze względu na szczególną wiedzę fachową Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinna istnieć możliwość zasięgania jej opinii – w ramach jej kompetencji – przed rozpoczęciem lub podczas negocjacji dotyczących takich umów międzynarodowych.

(25) Rozporządzenie (UE) nr 912/2010 powinno zostać dostosowane do zasad, które określono we wspólnym podejściu Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji do agencji zdecentralizowanych, przyjętymi przez te trzy instytucje, odpowiednio, w dniach 5 lipca, 26 czerwca i 12 czerwca 2012 r., w szczególności w odniesieniu do przepisów w zakresie podejmowania decyzji przez Radę Administracyjną, czasu trwania kadencji członków Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa oraz ich przewodniczących, istnienia wieloletniego programu prac, uprawnień Rady Administracyjnej w zakresie zarządzania personelem, oceny i przeglądu tego rozporządzenia, zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi oraz przetwarzania danych szczególnie chronionych nieobjętych klauzulą poufności. Proces przyjmowania wieloletniego programu prac powinien być realizowany z pełnym poszanowaniem zasady lojalnej współpracy i z uwzględnieniem ograniczeń czasowych związanych z takim programem prac.

(26) W odniesieniu do zapobiegania konfliktom interesów i zarządzania nimi niezwykle istotne jest, aby Agencja uzyskała i utrzymywała opinię organu kierującego się zasadami bezstronności, uczciwości i wysokimi normami zawodowymi. Nigdy nie powinien pojawić się żaden uzasadniony powód do podejrzeń, że wpływ na decyzje mogły mieć interesy sprzeczne z rolą Agencji jako organu służącego całej Unii albo prywatne interesy lub związki któregokolwiek pracownika Agencji, oddelegowanego eksperta krajowego bądź obserwatora, czy też któregokolwiek członka Rady Administracyjnej lub Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, które uniemożliwiłyby lub mogły uniemożliwić właściwe wykonywanie oficjalnych obowiązków przez daną osobę. Rada Administracyjna i Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powinny zatem przyjąć w tym zakresie szczegółowe zasady dotyczące konfliktu interesów mające zastosowanie do całej Agencji. W zasadach tych należy uwzględnić zalecenia Trybunału Obrachunkowego zawarte w sprawozdaniu specjalnym nr 15 z 2012 r., które zostało opracowane na wniosek Parlamentu Europejskiego, oraz konieczność uniknięcia konfliktu interesów między członkami Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

(27) Aby zapewnić przejrzystość funkcjonowania Agencji, należy opublikować jej regulamin. Jednakże na zasadzie wyjątku, niektóre interesy publiczne i prywatne powinny podlegać ochronie. Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie programów, wieloletnie i roczne programy prac oraz sprawozdanie roczne powinny być jak najbardziej szczegółowe. W konsekwencji mogą one zawierać materiał szczególnie chroniony ze względów bezpieczeństwa lub w związku ze stosunkami umownymi. Właściwe byłoby zatem publikowanie wyłącznie streszczenia tego rodzaju dokumentów. Dla przejrzystości streszczenia te powinny być jednak jak najbardziej kompletne.

(28) Należy również podkreślić, że programy pracy Agencji powinny być sporządzane w oparciu o proces zarządzania osiągami, w tym wskaźników wykonania, umożliwiającego sprawną i skuteczną ocenę osiąganych wyników.

(29) Programy pracy Agencji powinny również obejmować programowanie zasobów, w tym zasobów ludzkich i finansowych przyznanych na każdy rodzaj działalności, z uwzględnieniem faktu, że wydatki związane z nowymi wymogami kadrowymi Agencji powinny zostać częściowo zrekompensowane poprzez odpowiednią redukcję w planie zatrudnienia Komisji w tym samym okresie, tj. w latach 2014–2020.

(30) Bez uszczerbku dla decyzji politycznych Unii dotyczących siedzib agencji Unii, ich rozmieszczenia geograficznego oraz określonych przez państwa członkowskie celów związanych z siedzibami nowych agencji, przedstawionych w konkluzjach przedstawicieli państw członkowskich spotykających się na szczeblu szefów państw lub rządów w Brukseli w dniu 13 grudnia 2003 r. i przypomnianych w konkluzjach Rady Europejskiej z czerwca 2008 r., podczas podejmowania decyzji o wyborze lokalizacji biur lokalnych Agencji należy wziąć pod uwagę obiektywne kryteria. Kryteria te obejmują dostępność lokali, istnienie właściwej infrastruktury edukacyjnej dla dzieci członków personelu i oddelegowanych ekspertów krajowych, dostęp do rynku pracy, systemu opieki społecznej i ochrony zdrowia dla rodzin członków personelu i rodzin oddelegowanych ekspertów krajowych oraz koszty wdrażania i koszty operacyjne.

(31) Państwa przyjmujące powinny zapewnić, w drodze konkretnych ustaleń, spełnienie warunków niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Agencji, takich jak właściwe placówki edukacyjne i środki transportu.

(32) W decyzji 2010/803/UE (10) przedstawiciele rządów państw członkowskich postanowili, że siedziba Agencji będzie się mieścić w Pradze. Umowa o lokalizacji między Republiką Czeską a Agencją została zawarta w dniu 16 grudnia 2011 r. i weszła w życie w dniu 9 sierpnia 2012 r. Uznaje się, że ta umowa o lokalizacji i inne szczegółowe ustalenia spełniają wymogi ustanowione rozporządzeniem (UE) nr 912/2010.

(33) Interesy finansowe Unii mają być chronione przez cały cykl wydatkowania za pomocą środków proporcjonalnych do sytuacji, w szczególności środków w zakresie zapobiegania nieprawidłowościom i ich wykrywania, przeprowadzania badań, odzyskiwania utraconych, niewłaściwie wypłaconych lub nieodpowiednio wykorzystanych środków oraz, w stosownych przypadkach, nakładania sankcji.

(34) W związku z tym, że art. 8 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 przewiduje możliwość wnoszenia przez państwa członkowskie dodatkowych środków w celu sfinansowania wybranych elementów programów, należy umożliwić Agencji udzielanie zamówień publicznych wspólnie z państwami członkowskimi, gdy jest to konieczne do wykonywania jej zadań.

(35) Agencja powinna stosować zasady Komisji w odniesieniu do bezpieczeństwa informacji niejawnych UE. Powinna mieć również możliwość określenia zasad dotyczących postępowania z informacjami szczególnie chronionymi nieobjętymi klauzulą poufności. Zasady te powinny mieć zastosowanie wyłącznie do przetwarzania takich informacji przez Agencję. Informacje szczególnie chronione nieobjęte klauzulą poufności oznaczają informacje lub materiały, które Agencja powinna chronić ze względu na zobowiązania prawne określone w Traktatach lub ze względu na ich szczególny charakter. Obejmują one, między innymi, informacje lub materiały objęte obowiązkiem dochowania tajemnicy zawodowej, jak określono w art. 339 TFUE, informacje związane z kwestiami, o których mowa w art. 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1049/2001 (11) lub informacje wchodzące w zakres zastosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 45/2001 (12).

(36) Należy zatem odpowiednio zmienić rozporządzenie (UE) nr 912/2010,

PRZYJMUJĄ NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł 1

W rozporządzeniu (UE) nr 912/2010 wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 2–8 otrzymują brzmienie:

„ Artykuł 2

Zadania

Zadania Agencji są określone w art. 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 (*).

Artykuł 3

Organy

1. Organy Agencji to:

a) Rada Administracyjna;

b) dyrektor wykonawczy;

c) Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa Systemów Europejskiego GNSS (zwana dalej »Radą Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa« ).

2. Organy Agencji wykonują swoje zadania określone, odpowiednio, w art. 6, 8 i 11.

3. Rada Administracyjna oraz dyrektor wykonawczy, Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i jej przewodniczący współpracują w celu zapewnienia funkcjonowania Agencji i koordynacji jej organów zgodnie z procedurami ustanowionymi w wewnętrznych przepisach Agencji, takich jak regulamin Rady Administracyjnej, regulamin Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, obowiązujące Agencję przepisy finansowe, przepisy wykonawcze dotyczące regulaminu pracowniczego i przepisy dotyczące dostępu do dokumentów.

Artykuł 4

Status prawny, biura lokalne

1. Agencja jest organem Unii. Ma ona osobowość prawną.

2. W każdym z państw członkowskich Agencja posiada zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych o najszerszym zakresie przyznanym przez ustawodawstwa krajowe osobom prawnym. Może ona w szczególności nabywać lub zbywać mienie ruchome i nieruchome oraz być stroną w postępowaniach sądowych.

3. Agencja może zdecydować o utworzeniu biur lokalnych w państwach członkowskich, pod warunkiem ich zgody, lub w państwach trzecich uczestniczących w pracach Agencji, zgodnie z art. 23.

4. Wyboru lokalizacji tych biur dokonuje się na podstawie obiektywnych kryteriów określonych w celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania Agencji.

Postanowienia dotyczące umiejscowienia i funkcjonowania Agencji w przyjmujących państwach członkowskich i przyjmujących państwach trzecich oraz postanowienia dotyczące przywilejów przyznawanych przez nie dyrektorowi wykonawczemu, członkom Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa oraz pracownikom Agencji i członkom ich rodzin stanowią przedmiot ustaleń szczegółowych między Agencją a tymi państwami członkowskimi i państwami trzecimi. Ustalenia szczegółowe są zatwierdzane przez Radę Administracyjną.

5. Przyjmujące państwa członkowskie i przyjmujące państwa trzecie zapewniają w drodze ustaleń szczegółowych, o których mowa w ust. 4, warunki niezbędne do sprawnego funkcjonowania Agencji.

6. Z zastrzeżeniem art. 11a ust. 1 lit. f) Agencję reprezentuje dyrektor wykonawczy.

Artykuł 5

Rada Administracyjna

1. Niniejszym ustanawia się Radę Administracyjną w celu wykonywania zadań wymienionych w art. 6.

2. W skład Rady Administracyjnej wchodzą:

a) po jednym przedstawicielu mianowanym przez każde z państw członkowskich;

b) czterech przedstawicieli mianowanych przez Komisję;

c) jeden przedstawiciel mianowany przez Parlament Europejski, któremu to przedstawicielowi nie przysługuje prawo głosu.

Członków Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa mianuje się ze względu na ich odpowiednie doświadczenie i wiedzę fachową.

Kadencja członków Rady Administracyjnej wynosi cztery lata z możliwością jednokrotnego przedłużenia. Parlament Europejski, Komisja i państwa członkowskie starają się ograniczyć rotację swoich przedstawicieli w Radzie Administracyjnej.

Przewodniczący lub wiceprzewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, przedstawiciel Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa (zwanego dalej »Wysokim Przedstawicielem«) oraz przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej (zwanej dalej «ESA») są zapraszani do udziału w posiedzeniach Rady Administracyjnej w charakterze obserwatorów na warunkach określonych w regulaminie Rady Administracyjnej.

3. W stosownych przypadkach udział przedstawicieli państw trzecich lub organizacji międzynarodowych i warunki tego udziału są ustanawiane w umowach, o których mowa w art. 23 ust. 1, oraz muszą być zgodne z regulaminem Rady Administracyjnej.

4. Rada Administracyjna wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego spośród swoich członków. Wiceprzewodniczący automatycznie zastępuje przewodniczącego w przypadku, gdy przewodniczący nie może wykonywać swoich obowiązków. Kadencja przewodniczącego i wiceprzewodniczącego wynosi dwa lata z możliwością jednokrotnego przedłużenia i wygasa, gdy dana osoba przestaje być członkiem Rady Administracyjnej.

Rada Administracyjna ma prawo do odwołania przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub ich obu.

5. Posiedzenia Rady Administracyjnej są zwoływane przez jej przewodniczącego.

Dyrektor wykonawczy zwykle bierze udział w obradach, chyba że przewodniczący zadecyduje inaczej.

Rada Administracyjna odbywa zwykłe posiedzenia dwa razy do roku. Ponadto zbiera się z inicjatywy przewodniczącego lub na wniosek co najmniej jednej trzeciej swoich członków.

Rada Administracyjna może zaprosić na swoje posiedzenie w charakterze obserwatora każdą osobę, której opinia może mieć znaczenie. Członkowie Rady Administracyjnej mogą, z zastrzeżeniem jej regulaminu, korzystać ze wsparcia doradców lub ekspertów.

Sekretariat Rady Administracyjnej jest zapewniony przez Agencję.

6. Rada Administracyjna podejmuje decyzje bezwzględną większością głosów swoich członków z prawem głosu, chyba że niniejsze rozporządzenie stanowi inaczej.

Wybór i odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Administracyjnej zgodnie z ust. 4 oraz przyjęcie budżetu i programów prac wymagają większości dwóch trzecich głosów wszystkich członków z prawem głosu.

7. Każdy przedstawiciel państwa członkowskiego i Komisji dysponuje jednym głosem. Dyrektor wykonawczy nie bierze udziału w głosowaniu. Decyzji na podstawie art. 6 ust. 2 lit. a) i b) oraz art. 6 ust. 5, z wyjątkiem decyzji w kwestiach objętych rozdziałem III, nie przyjmuje się bez przychylnego głosu przedstawicieli Komisji.

Regulamin Rady Administracyjnej ustanawia bardziej szczegółowe ustalenia dotyczące głosowania, w szczególności warunki, na podstawie których jeden członek działa w imieniu innego członka.

Artykuł 6

Zadania Rady Administracyjnej

1. Rada Administracyjna zapewnia, aby Agencja wykonywała powierzone jej zadania zgodnie z warunkami ustalonymi w niniejszym rozporządzeniu, oraz podejmuje w tym celu wszelkie niezbędne decyzje, bez uszczerbku dla zadań powierzonych Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w odniesieniu do działań przewidzianych w rozdziale III.

2. Ponadto Rada Administracyjna:

a) najpóźniej do dnia 30 czerwca pierwszego roku obowiązywania wieloletnich ram finansowych przewidzianych w art. 312 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przyjmuje wieloletni program prac Agencji na okres objęty tymi wieloletnimi ramami finansowymi po włączeniu do niego, bez żadnych zmian, części opracowanej przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. a) i po uzyskaniu opinii Komisji. W sprawie wieloletniego programu prac zasięga się opinii Parlamentu Europejskiego, pod warunkiem że celem takich konsultacji jest wymiana poglądów, a wynik nie jest dla Agencji wiążący;

b) do dnia 15 listopada każdego roku przyjmuje program prac Agencji na nadchodzący rok po włączeniu do niego, bez żadnych zmian, części opracowanej przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. b) i po uzyskaniu opinii Komisji;

c) wykonuje obowiązki związane z budżetem określone w art. 13 ust. 5, 6, 10 i 11 oraz art. 14 ust. 5;

d) nadzoruje działalność centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo, o którym mowa w art. 14 ust. 1 lit. a) ppkt (ii) rozporządzenia (UE) nr 1285/2013;

e) przyjmuje uzgodnienia dotyczące wprowadzenia w życie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1049/2001 (**), zgodnie z art. 21 niniejszego rozporządzenia;

f) zatwierdza ustalenia, o których mowa w art. 23 ust. 2, po zasięgnięciu opinii Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa odnośnie do tych postanowień przedmiotowych ustaleń, które dotyczą akredytacji w zakresie bezpieczeństwa;

g) przyjmuje procedury techniczne niezbędne do wykonywania jej zadań;

h) przyjmuje roczne sprawozdanie z działalności i planów Agencji po włączeniu do niego, bez żadnych zmian, części opracowanej przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. c) oraz przesyła je do dnia 1 lipca Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i Trybunałowi Obrachunkowemu;

i) zapewnia odpowiednie działania następcze dotyczące ustaleń i zaleceń wydanych w następstwie przeprowadzenia ocen i audytów, o których mowa w art. 26, w następstwie dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) i wszystkich wewnętrznych lub zewnętrznych sprawozdań z kontroli oraz przesyła organowi budżetowemu wszystkie informacje mające znaczenie dla wyniku procedur oceniających;

j) udziela dyrektorowi wykonawczemu porad w zakresie porozumień w sprawie delegowania, o których mowa w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 przed ich podpisaniem;

k) zatwierdza, na podstawie wniosku dyrektora wykonawczego, porozumienia robocze między Agencją a ESA, o których mowa w art. 14 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013;

l) zatwierdza, na podstawie wniosku dyrektora wykonawczego, strategię w zakresie zwalczania nadużyć finansowych;

m) w razie potrzeby i na podstawie wniosku dyrektora wykonawczego zatwierdza struktury organizacyjne Agencji;

n) przyjmuje i publikuje swój regulamin.

3. W odniesieniu do personelu Agencji Rada Administracyjna wykonuje uprawnienia organu powołującego powierzone na mocy regulaminu pracowniczego urzędników Unii Europejskiej (***) (zwanego dalej »regulaminem pracowniczym«) oraz uprawnienia organu upoważnionego do zawierania umów o pracę powierzone na mocy warunków zatrudnienia innych pracowników (zwane dalej »uprawnieniami organu powołującego«).

Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 110 regulaminu pracowniczego Rada Administracyjna przyjmuje – na podstawie art. 2 ust. 1 regulaminu pracowniczego i art. 6 warunków zatrudnienia innych pracowników – decyzję przekazującą odpowiednie uprawnienia organu powołującego dyrektorowi wykonawczemu i określającą warunki, zgodnie z którymi możliwe jest zawieszenie przekazania tych uprawnień. Dyrektor wykonawczy odpowiada przed Radą Administracyjną za wykonywanie przekazanych mu uprawnień. Dyrektor wykonawczy jest uprawniony do dalszego przekazywania tych uprawnień.

Wykonując przepisy akapitu drugiego niniejszego ustępu, jeżeli wymagają tego szczególne okoliczności, Rada Administracyjna może – w drodze decyzji – zawiesić tymczasowo przekazanie uprawnień organu powołującego dyrektorowi wykonawczemu i uprawnienia przekazane przez niego oraz wykonywać je samodzielnie lub przekazać je jednemu ze swoich członków lub też członkowi personelu innemu niż dyrektor wykonawczy.

Jednak w drodze odstępstwa od akapitu drugiego Rada Administracyjna zobowiązana jest do przekazania przewodniczącemu Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa uprawnień, o których mowa w akapicie pierwszym, w zakresie naboru, oceny i zmian w zaszeregowaniu pracowników zaangażowanych w działania objęte rozdziałem III, oraz środków dyscyplinarnych podejmowanych w odniesieniu do tych pracowników.

Rada Administracyjna przyjmuje przepisy wykonawcze dotyczące regulaminu pracowniczego i warunków zatrudnienia innych pracowników zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 110 regulaminu pracowniczego. W odniesieniu do naboru, oceny, zmian w zaszeregowaniu pracowników zaangażowanych w działania w ramach rozdziału III oraz środków dyscyplinarnych podejmowanych w odniesieniu do tych pracowników, zasięga ona wcześniej opinii Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i w należyty sposób uwzględnia jej uwagi.

Rada Administracyjna przyjmuje również decyzję ustanawiającą zasady delegowania ekspertów krajowych do Agencji. Przed przyjęciem tej decyzji Rada Administracyjna konsultuje się z Radą Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa co do oddelegowania ekspertów krajowych zaangażowanych w działania związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w rozdziale III, i w należyty sposób uwzględnia jej uwagi.

4. Rada Administracyjna mianuje dyrektora wykonawczego i może przedłużyć jego kadencję lub pozbawić go mandatu zgodnie z art. 15b ust. 3 i 4.

5. Rada Administracyjna sprawuje władzę dyscyplinarną wobec dyrektora wykonawczego w odniesieniu do jego pracy, w szczególności zaś w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa wchodzących w zakres kompetencji Agencji, z wyjątkiem działań podejmowanych zgodnie z rozdziałem III.

Artykuł 7

Dyrektor wykonawczy

Agencją zarządza dyrektor wykonawczy, który wykonuje swoje obowiązki pod nadzorem Rady Administracyjnej, bez uszczerbku dla uprawnień przyznanych zgodnie z art. 11 i 11a, odpowiednio, Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa oraz przewodniczącemu Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

Bez uszczerbku dla uprawnień Komisji i Rady Administracyjnej dyrektor wykonawczy jest niezależny przy realizacji swoich obowiązków i nie zwraca się o instrukcje ani ich nie przyjmuje od żadnego rządu ani jakiegokolwiek innego podmiotu.

Artykuł 8

Zadania dyrektora wykonawczego

Dyrektor wykonawczy wykonuje następujące zadania:

a) reprezentuje Agencję, z wyjątkiem działań i decyzji podejmowanych zgodnie z rozdziałami II i III, oraz podpisuje porozumienia w sprawie delegowania, o których mowa w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, zgodnie z art. 6 ust. 2 lit. j) niniejszego rozporządzenia;

b) przygotowuje porozumienia robocze między Agencją a ESA, o których mowa w art. 14 ust. 4 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, przedkłada je Radzie Administracyjnej zgodnie z art. 6 ust. 2 lit. k) niniejszego rozporządzenia oraz podpisuje je po zatwierdzeniu przez Radę Administracyjną;

c) przygotowuje prace Rady Administracyjnej i uczestniczy, bez prawa głosu, w pracach Rady Administracyjnej, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 5 akapit drugi;

d) wdraża decyzje podjęte przez Radę Administracyjną;

e) przygotowuje wieloletnie i roczne programy prac Agencji i przedkłada je Radzie Administracyjnej do zatwierdzenia, z wyjątkiem części przygotowywanych i przyjmowanych przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. a) i b);

f) wykonuje wieloletnie i roczne programy prac, z wyjątkiem części wykonywanych przez przewodniczącego Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11a ust. 1 lit. b);

g) przygotowuje sprawozdania z postępów prac nad realizacją rocznego programu prac i, w stosownych przypadkach, wieloletniego programu prac na każde posiedzenie Rady Administracyjnej, zawierające, bez żadnych zmian, część przygotowaną przez przewodniczącego Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, zgodnie z art. 11a ust. 1 lit. d);

h) przygotowuje roczne sprawozdanie z działań i planów Agencji, z wyjątkiem części przygotowanej i przyjętej przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa zgodnie z art. 11 ust. 4 lit. c), dotyczącej działań objętych rozdziałem III, i przedstawia je Radzie Administracyjnej do zatwierdzenia;

i) podejmuje wszelkie niezbędne kroki, w tym także przyjmuje wewnętrzne instrukcje administracyjne i publikuje ogłoszenia, aby zapewnić funkcjonowanie Agencji zgodnie z niniejszym rozporządzeniem;

j) sporządza projekt preliminarza dochodów i wydatków Agencji zgodnie z art. 13 i realizuje budżet zgodnie z art. 14;

k) zapewnia, aby Agencja, jako operator centrum monitorowania bezpieczeństwa Galileo, była w stanie wykonywać instrukcje wydane na mocy wspólnego działania Rady 2004/552/WPZiB (****) oraz odgrywać rolę, o której mowa w art. 6 decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1104/2011/UE (*****);

l) zapewnia obieg wszystkich odpowiednich informacji, w szczególności w odniesieniu do kwestii bezpieczeństwa, między organami Agencji, o których mowa w art. 3 ust. 1 niniejszego rozporządzenia;

m) przekazuje Komisji stanowisko Agencji w odniesieniu do specyfikacji technicznych i operacyjnych niezbędnych do wdrożenia zmian systemów, o których mowa w art. 12 ust. 3 lit. d) rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, w tym w odniesieniu do definicji procedur zatwierdzania i przeglądu, oraz działań badawczych uzasadniających te zmiany;

n) opracowuje – w ścisłym porozumieniu z przewodniczącym Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w odniesieniu do działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w rozdziale III niniejszego rozporządzenia – struktury organizacyjne Agencji i przedstawia je Radzie Administracyjnej do zatwierdzenia;

o) wykonuje w stosunku do personelu Agencji uprawnienia, o których mowa w art. 6 ust. 3 akapit pierwszy, w zakresie, w jakim uprawnienia te zostały mu przekazane zgodnie z akapitem drugim tego ustępu;

p) przyjmuje, po zatwierdzeniu przez Radę Administracyjną, środki niezbędne do utworzenia biur lokalnych w państwach członkowskich lub w państwach trzecich zgodnie z art. 4 ust. 3;

q) zapewnia, aby Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i organy, o których mowa w art. 11 ust. 11, a także przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, dysponowali sekretariatem i wszelkimi zasobami niezbędnymi do ich właściwego funkcjonowania;

r) przygotowuje plan działania dotyczący zapewnienia działań następczych dotyczących ustaleń i zaleceń wynikających z ocen i audytów, o których mowa w art. 26, z wyjątkiem części planu działania dotyczącej działań objętych rozdziałem III, oraz dwa razy w roku przedstawia Komisji sprawozdanie z osiągniętych postępów po włączeniu do niego, bez żadnych zmian, części opracowanej przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa; sprawozdanie to przedkładane jest także do wiadomości Rady Administracyjnej;

s) przyjmuje następujące środki w celu ochrony interesów finansowych Unii:

(i) środki zapobiegające nadużyciom finansowym, korupcji i innym nielegalnym działaniom, i stosuje skuteczne środki nadzoru;

(ii) w razie wykrycia nieprawidłowości przeprowadza procedury odzyskiwania kwot nienależnie wypłaconych, a także, w stosownych przypadkach, stosuje skuteczne, proporcjonalne i odstraszające sankcje administracyjne i finansowe;

t) opracowuje strategię Agencji w zakresie zwalczania nadużyć finansowych, proporcjonalną do ryzyka nadużyć finansowych, obejmującą analizę kosztów i korzyści środków, które mają zostać wdrożone, i uwzględniającą ustalenia i zalecenia wydane w następstwie dochodzeń prowadzonych przez OLAF i przedstawia ją Radzie Administracyjnej do zatwierdzenia.

_ ________

(*) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie realizacji i eksploatacji europejskich systemów nawigacji satelitarnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 876/2002 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 1).

(**) Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).

(***) Regulamin pracowniczy urzędników i warunki zatrudnienia innych pracowników Unii Europejskiej, określone w rozporządzeniu Rady (EWG, Euratom, EWWiS) nr 259/68 (Dz.U. L 56 z 4.3.1968, s. 1).

(****) Wspólne działanie Rady 2004/552/WPZiB z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie aspektów działania europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej mających wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej (Dz.U. L 246 z 20.7.2004, s. 30).

(*****) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1104/2011/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie warunków dostępu do usługi publicznej o regulowanym dostępie oferowanej przez globalny system nawigacji satelitarnej utworzony w ramach programu Galileo (Dz.U. L 287 z 4.11.2011, s. 1).”;

2) dodaje się artykuł w brzmieniu:

„ Artykuł 8a

Programy prac i sprawozdanie roczne

1. Wieloletni program prac Agencji, o którym mowa w art. 6 ust. 2 lit. a), określa działania, które Agencja ma zrealizować w okresie objętym wieloletnimi ramami finansowymi przewidzianymi w art. 312 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w tym działania związane ze stosunkami międzynarodowymi i komunikacją, które należą do jej kompetencji. Program ten określa ogólne planowanie strategiczne, w tym cele, etapy programu, spodziewane rezultaty i wskaźniki wykonania oraz planowanie zasobów, w tym zasobów ludzkich i finansowych przyznawanych na każde działanie. Uwzględnia on wyniki ocen i audytów, o których mowa w art. 26 niniejszego rozporządzenia. Do celów informacyjnych wieloletni program prac zawiera również opis przeniesienia zadań powierzonych Agencji przez Komisję, w tym zadań z zakresu zarządzania programem, o których mowa w art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013.

2. Roczny program prac, o którym mowa w art. 6 ust. 2 lit. b) niniejszego rozporządzenia, opiera się na wieloletnim programie prac. Określa on działania, które Agencja ma zrealizować w nadchodzącym roku, w tym działania związane ze współpracą międzynarodową i komunikacją, które należą do jej kompetencji. Roczny program prac zawiera szczegółowe cele i oczekiwane wyniki, w tym wskaźniki wykonania. Pokazuje on jasno, które działania zostały dodane, zmienione lub usunięte w porównaniu z poprzednim rokiem budżetowym, a także zmiany we wskaźnikach wykonania i ich wartościach docelowych. Program ten określa również zasoby ludzkie i finansowe przydzielane na każde działanie. Do celów informacyjnych obejmuje on zadania powierzone Agencji przez Komisję w drodze porozumienia w sprawie delegowania, zgodnie z wymogami, na mocy art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013.

3. Po przyjęciu wieloletniego programu prac i rocznego programu prac przez Radę Administracyjną dyrektor wykonawczy przekazuje je Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komisji i państwom członkowskim oraz publikuje ich streszczenie.

4. Sprawozdanie roczne, o którym mowa w art. 8 lit. h) niniejszego rozporządzenia, zawiera informacje o:

a) realizacji wieloletniego programu prac i rocznego programu prac, w tym o wskaźnikach wykonania;

b) realizacji planu polityki budżetowej i kadrowej;

c) systemach zarządzania i kontroli wewnętrznej stosowanych w Agencji oraz o postępach osiągniętych we wdrażaniu systemów i technik zarządzania projektami, o których mowa w art. 11 lit. e) rozporządzenia (UE) nr 1285/2013;

d) wszelkich środkach poprawy efektywności środowiskowej Agencji;

e) wnioskach z kontroli wewnętrznych i zewnętrznych oraz działaniach podjętych w związku z zaleceniami z kontroli i zaleceniem dotyczącym absolutorium;

f) poświadczeniu wiarygodności dyrektora wykonawczego.

Streszczenie sprawozdania rocznego podaje się do wiadomości publicznej.”;

3) art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

„1. Zgodnie z art. 16 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 w każdym przypadku, gdy działanie systemów może mieć wpływ na bezpieczeństwo Unii lub jej państw członkowskich, zastosowanie mają procedury określone we wspólnym działaniu 2004/552/WPZiB.”;

4) art. 10 i 11 otrzymują brzmienie:

„Artykuł 10

Zasady ogólne

Działania związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS, o których mowa w niniejszym rozdziale, są prowadzone zgodnie z następującymi zasadami:

a) działania i decyzje związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa są podejmowane w kontekście zbiorowej odpowiedzialności za bezpieczeństwo Unii i państw członkowskich;

b) dokłada się starań, aby decyzje były podejmowane w drodze konsensusu;

c) działania związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa są prowadzone w oparciu o podejście wykorzystujące ocenę ryzyka i zarządzanie ryzykiem, z uwzględnieniem zagrożeń dla bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS i wpływu na koszty lub harmonogram środków ograniczania tych zagrożeń oraz zważywszy na cel, jakim jest niedopuszczenie do obniżenia ogólnego poziomu bezpieczeństwa systemów;

d) decyzje dotyczące akredytacji w zakresie bezpieczeństwa są przygotowywane i podejmowane przez działających obiektywnie specjalistów mających odpowiednie kwalifikacje w dziedzinie akredytacji systemów złożonych i posiadających poświadczenie bezpieczeństwa osobowego na odpowiednim poziomie;

e) dokłada się starań, aby przeprowadzić konsultacje ze wszystkimi odnośnymi stronami zainteresowanymi kwestiami bezpieczeństwa;

f) działania związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa są prowadzone przez wszystkie odnośne zainteresowane podmioty zgodnie ze strategią akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, bez uszczerbku dla roli Komisji Europejskiej określonej w rozporządzeniu (UE) nr 1285/2013;

g) decyzje dotyczące akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, po przeprowadzeniu procesów określonych w stosownej strategii akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, są oparte na lokalnych decyzjach dotyczących akredytacji w zakresie bezpieczeństwa podjętych przez odnośne krajowe organy państw członkowskich zajmujące się akredytacją w zakresie bezpieczeństwa;

h) proces stałego, przejrzystego i w pełni zrozumiałego monitorowania zapewnia, aby zagrożenia dla bezpieczeństwa europejskich systemów GNSS były znane, aby środki bezpieczeństwa zostały zdefiniowane w celu zmniejszenia tych zagrożeń do dopuszczalnego poziomu z myślą o potrzebach Unii i jej państw członkowskich w zakresie bezpieczeństwa, a także dla sprawnego przebiegu programów oraz aby środki te były stosowane zgodnie z koncepcją ochrony w głąb. Skuteczność takich środków jest poddawana ciągłej ocenie. Proces dotyczący oceny ryzyka dla bezpieczeństwa oraz zarządzania ryzykiem dla bezpieczeństwa jest prowadzony wspólnie przez uczestników programu jako proces iteracyjny;

i) decyzje związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa są podejmowane w sposób całkowicie niezależny, w tym od Komisji oraz innych jednostek odpowiedzialnych za realizację programów i świadczenie usług, jak również od dyrektora wykonawczego i Rady Administracyjnej Agencji;

j) działania związane z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa są prowadzone z należytym uwzględnieniem potrzeby odpowiedniej koordynacji między Komisją a organami odpowiedzialnymi za wprowadzanie w życie przepisów bezpieczeństwa;

k) informacje niejawne UE są przetwarzane i chronione przez wszystkie zainteresowane podmioty uczestniczące we wdrażaniu programów zgodnie z podstawowymi zasadami i normami minimalnymi ustalonymi w przepisach bezpieczeństwa Rady i Komisji dotyczących ochrony informacji niejawnych UE.

Artykuł 11

Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa

1. Niniejszym ustanawia się Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa Systemów Europejskiego GNSS (zwaną dalej »Radą Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa«) w celu wykonywania zadań określonych w niniejszym artykule.

2. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wykonuje swoje zadania bez uszczerbku dla odpowiedzialności powierzonej Komisji na mocy rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, w szczególności w kwestiach związanych z bezpieczeństwem, oraz bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich w odniesieniu do akredytacji w zakresie bezpieczeństwa.

3. Jako organ odpowiedzialny za akredytację w zakresie bezpieczeństwa Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w odniesieniu do akredytacji w zakresie bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS ma następujący zakres odpowiedzialności:

a) definiuje i zatwierdza strategię akredytacji w zakresie bezpieczeństwa ustalającą:

(i) zakres działań niezbędnych do wykonywania i podtrzymywania akredytacji systemów europejskiego GNSS oraz potencjalnego wzajemnego połączenia tych systemów z innymi systemami;

(ii) proces akredytacji w zakresie bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS o stopniu szczegółowości proporcjonalnym do wymaganego poziomu zabezpieczenia oraz wyraźnie określającą warunki zatwierdzenia; proces ten jest przeprowadzany zgodnie z odpowiednimi wymogami, w szczególności tymi, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013;

(iii) rolę odnośnych zainteresowanych podmiotów uczestniczących w procesie akredytacji;

(iv) harmonogram akredytacji zgodny z fazami programów, w szczególności jeśli chodzi o rozmieszczenie infrastruktury, świadczenie usług i zmiany;

(v) zasady akredytacji w zakresie bezpieczeństwa dla sieci podłączonych do systemów oraz sprzętu PRS podłączonego do systemu ustanowionego na mocy programu Galileo, co ma być wykonywane przez krajowe podmioty właściwe do spraw bezpieczeństwa w państwach członkowskich;

b) podejmuje decyzje dotyczące akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności dotyczące zgody na wystrzelenie satelitów, zezwoleń na użytkowanie systemów w różnych konfiguracjach i do celów różnych usług obejmujących także sygnał w przestrzeni kosmicznej oraz zezwoleń na użytkowanie stacji naziemnych. Jeśli chodzi o sieci i sprzęt PRS podłączony do systemu ustanowionego na mocy programu Galileo, Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa podejmuje decyzje wyłącznie w sprawie wydawania organom zezwoleń na rozwój i produkcję odbiorników PRS lub modułów bezpieczeństwa PRS z uwzględnieniem opinii przedstawionych przez krajowe podmioty właściwe do spraw bezpieczeństwa oraz z uwzględnieniem ogólnych zagrożeń dla bezpieczeństwa;

c) analizuje oraz zatwierdza dokumentację dotyczącą akredytacji w zakresie bezpieczeństwa, oprócz dokumentów, które Komisja ma przyjąć zgodnie z art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 i art. 8 decyzji nr 1104/2011/UE;

d) doradza, w ramach swoich kompetencji, Komisji przy opracowywaniu projektu aktów, o których mowa w art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 i art. 8 decyzji nr 1104/2011/UE, w tym przy ustanawianiu procedur bezpiecznej eksploatacji systemu (SecOps), oraz przedstawia oświadczenie ze swoim stanowiskiem końcowym;

e) analizuje oraz zatwierdza ocenę ryzyka dla bezpieczeństwa, opracowaną zgodnie z procesem monitorowania, o którym mowa w art. 10 lit. h), uwzględniając zgodność z dokumentami, o których mowa w lit. c) niniejszego ustępu i z dokumentami opracowanymi zgodnie z art. 13 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013 i art. 8 decyzji nr 1104/2011/UE; współpracuje z Komisją, aby zdefiniować środki ograniczania ryzyka;

f) sprawdza wdrażanie środków bezpieczeństwa w odniesieniu do akredytacji w zakresie bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS przez dokonywanie ocen, inspekcji lub przeglądów bezpieczeństwa czy też wspieranie takich działań, zgodnie z art. 12 lit. b) niniejszego rozporządzenia;

g) przyjmuje wybór zatwierdzonych produktów i środków chroniących przed podsłuchem elektronicznym (TEMPEST) oraz zatwierdzonych produktów kryptograficznych wykorzystywanych do zapewnienia bezpieczeństwa systemów europejskiego GNSS;

h) zatwierdza lub, w stosownych przypadkach, uczestniczy we wspólnym zatwierdzaniu – wraz z odpowiednim podmiotem właściwym do spraw bezpieczeństwa – połączeń systemów europejskiego GNSS z innymi systemami;

i) ustala z odpowiednim państwem członkowskim szablon kontroli dostępu, o którym mowa w art. 12 lit. c);

j) na podstawie sprawozdań dotyczących ryzyka, o których mowa w ust. 11 niniejszego artykułu, informuje Komisję o dokonanej przez siebie ocenie ryzyka i doradza Komisji w sprawie postępowania z ryzykiem szczątkowym w kontekście danej decyzji dotyczącej akredytacji w zakresie bezpieczeństwa;

k) na wyraźny wniosek Rady wspiera ją – w ścisłej współpracy z Komisją – we wdrażaniu wspólnego działania 2004/552/WPZiB;

l) prowadzi konsultacje niezbędne do wykonywania jej zadań.

4. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa również:

a) opracowuje i zatwierdza część wieloletniego programu prac, o którym mowa w art. 8a ust. 1, dotyczącą działań operacyjnych objętych niniejszym rozdziałem i niezbędnych do realizacji tych działań zasobów ludzkich i finansowych, oraz przekazuje ją we właściwym czasie Radzie Administracyjnej celem włączenia do wieloletniego programu prac;

b) opracowuje i zatwierdza część rocznego programu prac, o którym mowa w art. 8a ust. 2, dotyczącą działań operacyjnych objętych niniejszym rozdziałem i niezbędnych do realizacji tych działań zasobów ludzkich i finansowych, oraz przekazuje ją we właściwym czasie Radzie Administracyjnej celem włączenia do rocznego programu prac;

c) opracowuje i zatwierdza część sprawozdania rocznego, o którym mowa w art. 6 ust. 2 lit. h), dotyczącą działalności i planów Agencji objętych niniejszym rozdziałem i niezbędnych do realizacji tej działalności i planów zasobów ludzkich i finansowych, oraz przekazuje ją we właściwym czasie Radzie Administracyjnej celem włączenia do sprawozdania rocznego;

d) przyjmuje i publikuje swój regulamin.

5. Komisja na bieżąco informuje Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa o wpływie wszelkich planowanych decyzji Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa na właściwy przebieg programów i o wdrażaniu planów postępowania z ryzykiem szczątkowym. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa bierze pod uwagę każdą taką opinię Komisji.

6. Decyzje Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa są kierowane do Komisji.

7. W skład Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wchodzi po jednym przedstawicielu z każdego państwa członkowskiego, jeden przedstawiciel Komisji i jeden przedstawiciel Wysokiego Przedstawiciela. Państwa członkowie, Komisja i Wysoki Przedstawiciel starają się ograniczyć rotację swoich przedstawicieli w Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa. Kadencja członków Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wynosi cztery lata i jest odnawialna. Przedstawiciel ESA jest zapraszany do udziału w posiedzeniach Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w charakterze obserwatora. W wyjątkowych przypadkach do udziału w posiedzeniach mogą także zostać zaproszeni przedstawiciele państw trzecich lub organizacji międzynarodowych w charakterze obserwatorów w odniesieniu do kwestii, które dotyczą bezpośrednio tych państw trzecich lub organizacji międzynarodowych. Ustalenia dotyczące takiego udziału przedstawicieli państw trzecich lub organizacji międzynarodowych i jego warunki są ustanawiane w umowach, o których mowa w art. 23 ust. 1, i muszą być zgodne z regulaminem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

8. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wybiera przewodniczącego i wiceprzewodniczącego spośród swoich członków większością dwóch trzecich głosów wszystkich członków z prawem głosu. Wiceprzewodniczący automatycznie zastępuje przewodniczącego w przypadku, gdy przewodniczący nie może wykonywać swoich obowiązków.

Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa jest uprawniona do odwołania przewodniczącego, wiceprzewodniczącego lub ich obu. Odwołanie następuje w drodze decyzji przyjmowanej większością dwóch trzecich głosów.

Kadencja przewodniczącego i wiceprzewodniczącego Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa wynosi dwa lata; kadencja może zostać jednokrotnie odnowiona. Mandat przewodniczącego lub wiceprzewodniczącego wygasa, gdy dana osoba przestaje być członkiem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

9. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa ma dostęp do wszystkich zasobów ludzkich i materialnych wymaganych do zapewniania właściwego wsparcia administracyjnego i umożliwiających jej – wraz z organami, o których mowa w ust. 11 – wykonywanie zadań w sposób niezależny, w szczególności przy rozpatrywaniu poszczególnych spraw, inicjowaniu i monitorowaniu wdrażania procedur bezpieczeństwa oraz przeprowadzaniu audytów bezpieczeństwa systemu, przygotowywaniu decyzji i organizowaniu posiedzeń. Ma ona również dostęp do wszelkich niezbędnych do wykonywania jej zadań informacji, którymi dysponuje Agencja, bez uszczerbku dla zasad autonomii i niezależności, o których mowa w art. 10 lit. i).

10. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i podlegający jej pracownicy Agencji prowadzą prace w sposób, który zapewnia autonomię i niezależność w stosunku do innych działań Agencji, w szczególności w stosunku do działalności operacyjnej związanej z eksploatacją systemów, zgodnie z celami programów. W tym celu w ramach Agencji dokonuje się skutecznego podziału między pracownikami uczestniczącymi w działaniach objętych niniejszym rozdziałem oraz pozostałymi pracownikami Agencji. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa niezwłocznie informuje dyrektora wykonawczego, Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i Komisję o wszelkich okolicznościach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej autonomię lub niezależność. Jeżeli Agencja nie jest w stanie zaradzić sytuacji, Komisja analizuje ją w porozumieniu z odnośnymi stronami. W oparciu o wyniki tej analizy Komisja podejmuje właściwe środki łagodzące do zastosowania przez Agencję oraz informuje o nich Parlament Europejski i Radę.

11. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa powołuje podległe jej specjalne organy, działające zgodnie z jej instrukcjami i zajmujące się konkretnymi kwestiami. W szczególności, zapewniając niezbędną ciągłość pracy, powołuje panel mający za zadanie prowadzenie przeglądów i prób w zakresie analizy bezpieczeństwa w celu sporządzania odnośnych sprawozdań dotyczących ryzyka z myślą o wspomaganiu Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w przygotowywaniu jej decyzji. Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa może powoływać i rozwiązywać grupy ekspertów, aby dokonywać wkładu w prace tego panelu.

12. Bez uszczerbku dla kompetencji państw członkowskich i zadania Agencji, o którym mowa w art. 14 ust. 1 lit. a) ppkt (i) rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, w fazie rozmieszczania programu Galileo powołuje się grupę ekspertów z państw członkowskich pod kierownictwem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, która ma wykonywać zadania organu ds. dystrybucji produktów kryptograficznych (CDA) związane z zarządzaniem materiałami kryptograficznymi UE, w szczególności do następujących celów:

(i) zarządzanie kluczami lotów i innymi kluczami koniecznymi do funkcjonowania systemu ustanowionego w ramach programu Galileo;

(ii) weryfikacja ustanowienia i egzekwowania procedur księgowania, bezpiecznego przetwarzania, przechowywania i dystrybucji kluczy PRS.

13. W przypadku gdy nie można osiągnąć konsensusu zgodnego z zasadami ogólnymi, o których mowa w art. 10 niniejszego rozporządzenia, Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa podejmuje decyzje większością głosów, jak przewiduje art. 16 Traktatu o Unii Europejskiej, bez uszczerbku dla art. 9 niniejszego rozporządzenia. Przedstawiciel Komisji i przedstawiciel Wysokiego Przedstawiciela nie biorą udziału w głosowaniu. Przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa podpisuje w imieniu Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa decyzje przyjęte przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

14. Komisja na bieżąco informuje Parlament Europejski i Radę, bez nieuzasadnionej zwłoki, o wpływie przyjmowania decyzji dotyczących akredytacji w zakresie bezpieczeństwa na właściwy przebieg programów. Jeśli Komisja uzna, że decyzja podjęta przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa może mieć znaczący wpływ na właściwy przebieg programów, na przykład w zakresie kosztów, harmonogramu lub wykonania, natychmiast informuje o tym Parlament Europejski i Radę.

15. Uwzględniając stanowiska Parlamentu Europejskiego i Rady, które powinny zostać przedstawione w terminie jednego miesiąca, Komisja może przyjąć wszelkie odpowiednie środki zgodnie z rozporządzeniem (UE) nr 1285/2013.

16. Rada Administracyjna jest okresowo informowana o postępach prac Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

17. Harmonogram prac Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa respektuje roczny program prac, o którym mowa w art. 27 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013.”;

5) dodaje się artykuł w brzmieniu:

„Artykuł 11a

Zadania przewodniczącego Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa

1. Przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa realizuje następujące zadania:

a) prowadzenie działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa pod kierunkiem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa;

b) realizacja części wieloletnich i rocznych programów pracy Agencji objętych niniejszym rozdziałem pod kierunkiem Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa;

c) współpraca z dyrektorem wykonawczym przy opracowywaniu projektu planu zatrudnienia, o którym mowa w art. 13 ust. 3, oraz struktur organizacyjnych Agencji;

d) przygotowanie części sprawozdania z postępu prac, o której mowa w art. 8 lit. g), dotyczącej działalności operacyjnej objętej niniejszym rozdziałem i przedkładanie jej Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa i dyrektorowi wykonawczemu w odpowiednim czasie pozwalającym na włączenie jej do sprawozdania z postępów;

e) przygotowanie części sprawozdania rocznego i planu działania, o której mowa, odpowiednio, w art. 8 lit. h) i r), dotyczącej działalności operacyjnej objętej niniejszym rozdziałem i przedkładanie jej w odpowiednim czasie dyrektorowi wykonawczemu;

f) reprezentowanie Agencji w zakresie działań i decyzji objętych niniejszym rozdziałem;

g) wykonywanie w stosunku do personelu Agencji zaangażowanego w działania w ramach niniejszego rozdziału kompetencji, o których mowa w art. 6 ust. 3 akapit pierwszy, w zakresie, w jakim uprawnienia te zostały mu przekazane zgodnie z art. 6 ust. 3 akapit czwarty.

2. W odniesieniu do działań objętych niniejszym rozdziałem Parlament Europejski i Rada mogą wezwać przewodniczącego Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa do wymiany na forum tych instytucji opinii na temat pracy i planów Agencji, w tym na temat wieloletnich i rocznych programów prac.”;

6) art. 12 lit. b) otrzymuje brzmienie:

„ b) zezwalają wyznaczonym przez Radę Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa – w porozumieniu z krajowymi podmiotami właściwymi do spraw bezpieczeństwa i pod nadzorem tych podmiotów – właściwie upoważnionym osobom na dostęp do wszelkich informacji i do wszelkich miejsc lub obiektów związanych z bezpieczeństwem systemów podlegających ich jurysdykcji, zgodnie ze swoimi krajowymi przepisami ustawowymi i wykonawczymi oraz bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na przynależność państwową obywateli państw członkowskich, w tym do celów audytów i prób bezpieczeństwa, o których zdecydowała Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, oraz procesu monitorowania zagrożeń dla bezpieczeństwa, o którym mowa w art. 10 lit. h). Te audyty i próby są przeprowadzane zgodnie z następującymi zasadami:

(i) podkreśla się znaczenie bezpieczeństwa i skutecznego zarządzania ryzykiem wewnątrz kontrolowanych podmiotów;

(ii) zaleca się środki zaradcze mające złagodzić konkretne skutki, jakie może powodować utrata poufności, integralności lub dostępności informacji niejawnych.”;

7) w art. 13 wprowadza się następujące zmiany:

a) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

„ 3. Dyrektor wykonawczy, w ścisłej współpracy z przewodniczącym Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w odniesieniu do działań objętych rozdziałem III, sporządza projekt preliminarza dochodów i wydatków Agencji na kolejny rok budżetowy, jasno ukazując rozdział między tymi elementami projektu preliminarza, które odnoszą się do działań związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, a innymi działaniami Agencji. Przewodniczący Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa może przygotować pisemne oświadczenie do tego projektu, a dyrektor wykonawczy przekazuje Radzie Administracyjnej i Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa projekt preliminarza i to oświadczenie wraz z projektem planu zatrudnienia.”;

b) ust. 5 i 6 otrzymują brzmienie:

„5. Każdego roku, na podstawie projektu preliminarza dochodów i wydatków, w ścisłej współpracy z Radą Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa w odniesieniu do działań objętych rozdziałem III, Rada Administracyjna sporządza preliminarz dochodów i wydatków Agencji na kolejny rok budżetowy.

6. Do dnia 31 marca Rada Administracyjna przekazuje preliminarz, który zawiera projekt planu zatrudnienia wraz z tymczasowym rocznym programem prac, Komisji oraz państwom trzecim lub organizacjom międzynarodowym, z którymi Unia zawarła umowy zgodnie z art. 23 ust. 1.”;

8) art. 14 ust. 10 otrzymuje brzmienie:

„ 10. Do dnia 30 kwietnia roku N + 2 Parlament Europejski, na podstawie zalecenia Rady stanowiącej większością kwalifikowaną, udziela dyrektorowi zarządzającemu absolutorium z wykonania budżetu za rok N z wyłączeniem wykonania części budżetu dotyczącej zadań powierzonych, w stosownych przypadkach, Agencji na mocy art. 14 ust. 2 rozporządzenia (UE) nr 1285/2013, odnośnie do której ma zastosowanie procedura, o której mowa w art. 164 i 165 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 (*).

_____ ____

(*) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 z dnia 25 października 2012 r. w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 (Dz.U. L 298 z 26.10.2012, s. 1).”;

9) dodaje się rozdział w brzmieniu:

„ROZDZIAŁ IVa

ZASOBY LUDZKIE

Artykuł 15a

Personel

1. Do personelu Agencji mają zastosowanie: regulamin pracowniczy urzędników Unii Europejskiej, warunki zatrudnienia innych pracowników oraz przepisy przyjęte wspólnie przez instytucje Unii w celu stosowania tego regulaminu pracowniczego i warunków zatrudnienia.

2. Personel Agencji składa się z pracowników zatrudnianych w miarę potrzeb przez Agencję do wykonywania jej zadań. Mają oni poświadczenie bezpieczeństwa osobowego odpowiednie do klasyfikacji informacji, z którymi mają do czynienia.

3. Wewnętrzne przepisy Agencji, takie jak regulamin Rady Administracyjnej, regulamin Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, obowiązujące Agencję przepisy finansowe, przepisy wykonawcze dotyczące regulaminu pracowniczego i zasady dostępu do dokumentów, zapewniają autonomię i niezależność pracowników zaangażowanych w działalność akredytacji w zakresie bezpieczeństwa wobec pracowników zaangażowanych w inną działalność Agencji, zgodnie z art. 10 lit. i).

Artykuł 15b

Mianowanie dyrektora wykonawczego i jego kadencja

1. Dyrektor wykonawczy jest zatrudniany w charakterze pracownika Agencji na czas określony zgodnie z art. 2 lit. a) warunków zatrudnienia innych pracowników.

2. Rada Administracyjna mianuje dyrektora wykonawczego na podstawie jego wiedzy merytorycznej oraz udokumentowanych umiejętności administracyjnych i zarządczych, a także odnośnych kompetencji i doświadczenia, z listy kandydatów zaproponowanych przez Komisję, wyłonionych w drodze otwartej i przejrzystej procedury konkursowej, po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i w innych miejscach zaproszenia do wyrażenia zainteresowania.

Kandydat wybrany przez Radę Administracyjną może zostać przy pierwszej możliwej okazji wezwany do złożenia oświadczenia przed Parlamentem Europejskim oraz do udzielenia odpowiedzi na pytania posłów.

Do celów zawarcia umowy z dyrektorem wykonawczym Agencję reprezentuje przewodniczący Rady Administracyjnej.

Rada Administracyjna podejmuje swoją decyzję o mianowaniu dyrektora wykonawczego większością dwóch trzecich głosów swoich członków.

3. Kadencja dyrektora wykonawczego wynosi pięć lat. Na zakończenie kadencji Komisja dokonuje oceny wywiązania się przez dyrektora wykonawczego z jego obowiązków z uwzględnieniem przyszłych potrzeb i zadań Agencji.

Na wniosek Komisji, z uwzględnieniem oceny, o której mowa w akapicie pierwszym, Rada Administracyjna może jednokrotnie przedłużyć kadencję dyrektora wykonawczego na okres nie dłuższy niż cztery lata.

Decyzja o przedłużeniu kadencji dyrektora wykonawczego podejmowana jest większością dwóch trzecich głosów członków Rady Administracyjnej.

Dyrektor wykonawczy, którego kadencję przedłużono, nie może po jej zakończeniu brać udziału w kolejnej procedurze selekcji na to samo stanowisko.

Rada Administracyjna informuje Parlament Europejski o swoim zamiarze przedłużenia kadencji dyrektora wykonawczego. Przed przedłużeniem kadencji dyrektor wykonawczy może zostać wezwany do złożenia oświadczenia przed właściwymi komisjami Parlamentu Europejskiego i do udzielenia odpowiedzi na pytania posłów.

4. Rada Administracyjna ma prawo do odwołania dyrektora wykonawczego na wniosek Komisji lub jednej trzeciej członków Rady Administracyjnej, w drodze decyzji przyjmowanej większością dwóch trzecich głosów jej członków.

5. Parlament Europejski i Rada mogą wezwać dyrektora wykonawczego do wymiany na forum tych instytucji opinii na temat pracy i planów Agencji, w tym na temat wieloletniego i rocznego programu prac. Ta wymiana opinii nie może dotyczyć kwestii związanych z akredytacją w zakresie bezpieczeństwa, o których mowa w rozdziale III.

Artykuł 15c

Oddelegowani eksperci krajowi

Agencja może też korzystać z ekspertów krajowych. Eksperci ci mają poświadczenie bezpieczeństwa osobowego odpowiednie do klasyfikacji informacji, z którymi mają do czynienia. Do takich pracowników nie ma zastosowania regulamin pracowniczy ani warunki zatrudnienia innych pracowników.”;

10) art. 16 i 17 otrzymują brzmienie:

„Artykuł 16

Zapobieganie nadużyciom finansowym

1. Do celów zwalczania nadużyć finansowych, korupcji i wszelkich innych działań niezgodnych z prawem do Agencji stosuje się bez ograniczeń rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 (*). W tym celu Agencja przystępuje do Porozumienia międzyinstytucjonalnego z dnia 25 maja 1999 r. między Parlamentem Europejskim, Radą i Komisją Wspólnot Europejskich dotyczącego dochodzeń wewnętrznych prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) (**) oraz przyjmuje stosowne przepisy odnoszące się do personelu Agencji i oddelegowanych ekspertów krajowych według wzoru decyzji zamieszczonego w załączniku do tego porozumienia.

2. Trybunał Obrachunkowy jest uprawniony do przeprowadzania – na podstawie dostarczonych mu dokumentów lub w formie kontroli na miejscu – kontroli beneficjentów środków finansowych wydatkowanych przez Agencję oraz wykonawców i podwykonawców, którzy otrzymują od Unii środki za pośrednictwem Agencji.

3. W związku z dotacjami przyznanymi przez Agencję lub zawartymi przez nią umowami OLAF może prowadzić dochodzenia, w tym kontrole na miejscu i inspekcje zgodnie z rozporządzeniem (UE, Euratom) nr 883/2013 oraz rozporządzeniem Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 (***), w celu zwalczania nadużyć finansowych, korupcji oraz wszelkiej innej nielegalnej działalności przynoszącej szkody interesom finansowym Unii.

4. Nie naruszając ust. 1, 2 i 3 niniejszego artykułu, umowy o współpracy zawarte przez Agencję z państwami trzecimi lub organizacjami międzynarodowymi, umowy o udzielenie dotacji zawarte przez Agencję ze stronami trzecimi oraz wszelkie decyzje o finansowaniu podejmowane przez Agencję wyraźnie określają, że Trybunał Obrachunkowy i OLAF mogą przeprowadzać kontrole i dochodzenia zgodnie z ich zakresem uprawnień.

Artykuł 17

Przywileje i immunitety

Do Agencji i jej pracowników, o których mowa w art. 15a, zastosowanie ma Protokół nr 7 w sprawie przywilejów i immunitetów Unii Europejskiej załączony do Traktatu o Unii Europejskiej i do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

_ ________

(*) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 883/2013 z dnia 11 września 2013 r. dotyczące dochodzeń prowadzonych przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 1073/1999 Parlamentu Europejskiego i Rady i rozporządzenie Rady (Euratom) nr 1074/1999 (Dz.U. L 248 z 18.9.2013, s. 1).

(**) Dz.U. L 136 z 31.5.1999, s. 15.

(***) Rozporządzenie Rady (Euratom, WE) nr 2185/96 z dnia 11 listopada 1996 r. w sprawie kontroli na miejscu oraz inspekcji przeprowadzanych przez Komisję w celu ochrony interesów finansowych Wspólnot Europejskich przed nadużyciami finansowymi i innymi nieprawidłowościami (Dz.U. L 292 z 15.11.1996, s. 2).”;

11) uchyla się art. 18;

12) art. 22 i 23 otrzymują brzmienie:

„Artykuł 22

Zasady bezpieczeństwa w odniesieniu do ochrony informacji niejawnych lub informacji szczególnie chronionych

1. Agencja stosuje zasady bezpieczeństwa Komisji w odniesieniu do ochrony informacji niejawnych UE.

2. Agencja może – w swoim regulaminie – ustanowić przepisy dotyczące postępowania z informacjami szczególnie chronionymi nieobjętymi klauzulą poufności. Przepisy te obejmują między innymi wymianę, przetwarzanie i przechowywanie tych informacji.

Artykuł 22a

Konflikt interesów

1. Członkowie Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, dyrektor wykonawczy oraz oddelegowani eksperci krajowi i obserwatorzy składają deklarację dotyczącą zobowiązań oraz deklarację wskazującą na brak lub istnienie bezpośrednich lub pośrednich interesów, które mogłyby zostać uznane za szkodzące ich niezależności. Deklaracje te są dokładne i kompletne. Składa się je na piśmie przy obejmowaniu stanowiska i odnawia co roku. Są one aktualizowane, kiedy tylko zachodzi taka potrzeba, w szczególności w przypadku istotnych zmian w sytuacji osobistej danej osoby.

2. Przed każdym posiedzeniem, w którym mają uczestniczyć, członkowie Rady Administracyjnej i Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa, dyrektor wykonawczy oraz oddelegowani eksperci krajowi, obserwatorzy i zewnętrzni eksperci uczestniczący w doraźnych grupach roboczych składają dokładną i kompletną deklarację wskazującą na brak lub istnienie interesów, które mogłyby zostać uznane za szkodzące ich niezależności w odniesieniu do punktów porządku obrad, i powstrzymują się od udziału w dyskusji i głosowaniu nad takimi punktami.

3. Rada Administracyjna i Rada Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa określają w swoim regulaminie praktyczne ustalenia w zakresie składania deklaracji dotyczącej interesów, o których mowa w ust. 1 i 2, oraz zapobiegania konfliktowi interesów i zarządzania nim.

Artykuł 23

Udział państw trzecich i organizacji międzynarodowych

1. Agencja jest otwarta na udział państw trzecich i organizacji międzynarodowych. Taki udział i jego warunki określa się w umowach między Unią a danym państwem trzecim lub daną organizacją międzynarodową, zgodnie z procedurą określoną w art. 218 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

2. Zgodnie z odpowiednimi postanowieniami tych umów opracowuje się ustalenia praktyczne dotyczące uczestnictwa państw lub organizacji międzynarodowych w pracach Agencji, w tym ustalenia dotyczące ich uczestnictwa w inicjatywach podejmowanych przez Agencję, wkładów finansowych oraz personelu.

Artykuł 23a

Udzielanie zamówień publicznych wspólnie z państwami członkowskimi

W celu realizacji swoich zadań Agencja ma prawo udzielać zamówień publicznych wspólnie z państwami członkowskimi zgodnie z rozporządzeniem delegowanym Komisji (UE) nr 1268/2012 (*).

_ ________

(*) Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) nr 1268/2012 z dnia 29 października 2012 r. w sprawie zasad stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) nr 966/2012 w sprawie zasad finansowych mających zastosowanie do budżetu ogólnego Unii (Dz.U. L 362 z 31.12.2012, s. 1).”;

13) art. 26 otrzymuje brzmienie:

„ Artykuł 26

Zmiana, ocena i audyt

1. Do dnia 31 grudnia 2016 r., a następnie co pięć lat, Komisja przeprowadza ocenę Agencji, dotyczącą w szczególności skutków jej działania, jej skuteczności, właściwego funkcjonowania, metod pracy, potrzeb i wykorzystania powierzonych jej zasobów. Ocena ta obejmuje w szczególności analizę możliwości zmiany zakresu lub charakteru zadań Agencji i skutków finansowych takiej zmiany. Odnosi się również do realizacji polityki Agencji w stosunku do konfliktu interesów i uwzględnia także jakiekolwiek okoliczności, które mogły zaszkodzić niezależności i autonomii Rady Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa.

2. Komisja przekazuje sprawozdanie z oceny oraz własne wnioski Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Radzie Administracyjnej i Radzie Akredytacji w zakresie Bezpieczeństwa. Wyniki oceny podawane są do wiadomości publicznej.

3. Co druga ocena obejmuje analizę dokonań Agencji w kontekście jej celów i zadań. Jeżeli Komisja uzna, że w kontekście wyznaczonych dla Agencji celów i zadań jej utrzymanie przestało być zasadne, w stosownym przypadku może przedłożyć wniosek w sprawie uchylenia niniejszego rozporządzenia.

4. Na wniosek Rady Administracyjnej lub Komisji mogą być przeprowadzane zewnętrzne audyty działalności Agencji.”.

Artykuł 2

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie trzeciego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.

Sporządzono w Strasburgu dnia 16 kwietnia 2014 r.

W imieniu Parlamentu Europejskiego

W imieniu Rady

M. SCHULZ

D. KOURKOULAS

Przewodniczący

Przewodniczący


(1) Dz.U. C 198 z 10.7.2013, s. 67.

(2) Stanowisko Parlamentu Europejskiego z dnia 12 marca 2014 r. (dotychczas nieopublikowane w Dzienniku Urzędowym) oraz decyzja Rady z dnia 14 kwietnia 2014 r.

(3) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1285/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. w sprawie realizacji i eksploatacji europejskich systemów nawigacji satelitarnej oraz uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 876/2002 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 1).

(4) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 912/2010 z dnia 22 września 2010 r. ustanawiające Agencję Europejskiego GNSS, uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 1321/2004 w sprawie ustanowienia struktur zarządzania europejskimi programami radionawigacyjnymi i zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 683/2008 (Dz.U. L 276 z 20.10.2010, s. 11).

(5) Wspólne działanie Rady 2004/552/WPZiB z dnia 12 lipca 2004 r. w sprawie aspektów działania europejskiego systemu radionawigacji satelitarnej mających wpływ na bezpieczeństwo Unii Europejskiej (Dz.U. L 246 z 20.7.2004, s. 30).

(6) Decyzja Rady 2013/488/UE z dnia 23 września 2013 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 274 z 15.10.2013, s. 1).

(7) Decyzja Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1104/2011/UE z dnia 25 października 2011 r. w sprawie warunków dostępu do usługi publicznej o regulowanym dostępie oferowanej przez globalny system nawigacji satelitarnej utworzony w ramach programu Galileo (Dz.U. L 287 z 4.11.2011, s. 1).

(8) Dz.U. L 15 z 20.1.2014, s. 1.

(9) Dz.U. L 283 z 29.10.2010, s. 12.

(10) Decyzja 2010/803/UE podjęta za wspólnym porozumieniem przedstawicieli rządów państw członkowskich z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie lokalizacji siedziby Agencji Europejskiego GNSS (Dz.U. L 342 z 28.12.2010, s. 15).

(11) Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).

(12) Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).

* Autentyczne są wyłącznie dokumenty UE opublikowane w formacie PDF w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00