ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1217/2009
z dnia 30 listopada 2009 r.
ustanawiające sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych
(wersja ujednolicona)
(DUUEL. z 2011 r., Nr 195, poz. 42; DUUEL. z 2013 r., Nr 158, poz. 1; DUUEL. z 2013 r., Nr 340, poz. 1; DUUEL. z 2017 r., Nr 328, poz. 1; DUUEL. z 2022 r., Nr 325, poz. 13; DUUEL. z 2023 r., poz. 2514;ostatnia zmiana: DUUEL. z 2023 r., poz. 2674)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 37 ust. 2 akapit trzeci,
uwzględniając wniosek Komisji,
uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (1),
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Rady nr 79/65/EWG z dnia 15 czerwca 1965 r. ustanawiające sieć zbierania danych rachunkowych o dochodach i prowadzonej działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w Europejskiej Wspólnocie Gospodarczej (2) zostało kilkakrotnie znacząco zmienione (3). W celu zapewnienia jasności i zrozumiałości należy zatem to rozporządzenie ujednolicić.
(2) Rozwój wspólnej polityki rolnej wymaga dostępu do obiektywnej i właściwej informacji o dochodach w różnych kategoriach gospodarstw rolnych i o działalności gospodarczej gospodarstw mieszczących się w kategoriach, które wymagają specjalnej uwagi na poziomie Wspólnoty.
(3) Rachunki gospodarstw rolnych stanowią zasadnicze źródło podstawowych danych dla oszacowania dochodów gospodarstw rolnych lub badania ich działalności gospodarczej.
(4) Gromadzone dane powinny być uzyskiwane od gospodarstw rolnych specjalnie i odpowiednio wybranych zgodnie z ogólnymi zasadami i powinny one być oparte na faktach możliwych do sprawdzenia. Takie dane powinny odzwierciedlać techniczne, ekonomiczne i socjalne warunki takiego gospodarstwa, powinny być uzyskane z pojedynczych gospodarstw, dostępne tak szybko, jak tylko jest to możliwe, oparte na ujednoliconych definicjach, przedstawione w jednolitej formie i nadające się do wykorzystania przez Komisję w dowolnym czasie i ze wszystkimi szczegółami.
(5) Cele te mogą zostać osiągnięte tylko za pomocą wspólnotowej sieci służącej do zbierania danych rachunkowych gospodarstw rolnych (dalej zwanej „siecią danych”), opartej na biurach rachunkowych gospodarstw istniejących w każdym państwie członkowskim, cieszącej się zaufaniem zainteresowanych stron i polegającej na ich dobrowolnym udziale.
(6) W celu uzyskania wyników rachunkowych, które są wystarczająco jednolite na poziomie Wspólnoty, gospodarstwa przekazujące dane powinny być rozmieszczone między różnymi okręgami i różnymi kategoriami gospodarstw na podstawie stratyfikacji pola obserwacji, opartego na wspólnotowej typologii gospodarstw rolnych ustanowionej rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1242/2008 z dnia 8 grudnia 2008 r. ustanawiającym wspólnotową typologię gospodarstw rolnych (4).
(7) Okręgi sieci danych powinny być, na tyle, na ile jest to możliwe, identyczne z tymi używanymi do przedstawiania innych danych regionalnych, które są istotne w celu zapewnienia wytycznych dla wspólnej polityki rolnej.
(8) Z przyczyn związanych z zarządzaniem, Komisja powinna zostać upoważniona do zmiany, na wniosek państwa członkowskiego, listy okręgów państw członkowskich.
(9) Pole obserwacji sieci danych powinno obejmować wszystkie gospodarstwa rolne o pewnej wielkości ekonomicznej, bez względu na to, czy osoba prowadząca to gospodarstwo wykonuje jakieś prace na zewnątrz. Pole to powinno być okresowo rozpatrywane na nowo w kontekście nowych danych z Badania Struktur Gospodarstw Rolnych.
(10) Gospodarstwa przekazujące dane powinny zostać dobrane zgodnie z zasadami ustanowionymi w kontekście planu wyboru mającego na celu uzyskanie próby rachunkowej reprezentatywnej dla pola obserwacji.
(11) Z uwagi na zdobyte doświadczenie pożądane jest, aby podstawowe decyzje dotyczące wyboru gospodarstw przekazujących dane, w szczególności ustanowienie planu wyboru, były przyjmowane na poziomie krajowym. W związku z powyższym, na tym poziomie powinien zostać ustanowiony organ odpowiedzialny za to zadanie. Państwa członkowskie, które są podzielone na kilka okręgów, powinny jednakże mieć prawo utrzymania komitetów regionalnych.
(12) Krajowa agencja łącznikowa powinna odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu siecią danych.
(13) Przy wyborze gospodarstw rolnych oraz analizowaniu i ocenianiu zebranych danych, niezbędne jest odniesienie się do danych pochodzących z innych źródeł.
(14) Rolnicy powinni otrzymać zapewnienie, że ich rachunki i wszystkie inne indywidualne dane, uzyskane zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, nie zostaną wykorzystane do celów podatkowych lub do celów innych niż przewidziane w niniejszym rozporządzeniu lub ujawnione przez osoby uczestniczące, aktualnie lub uprzednio, we wspólnotowej sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych.
(15) W celu osiągnięcia pewności co do obiektywności i adekwatności zebranych danych, Komisja powinna otrzymać wszystkie niezbędne informacje, dotyczące sposobu, w jaki organy, którym powierzono wybór gospodarstw rolnych i biur rachunkowych uczestniczących we wspólnotowej sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych, wywiązują się ze swoich obowiązków, a jeśli jest to niezbędne, Komisja powinna mieć możliwość wysłania ekspertów do pracy na miejscu, we współdziałaniu z właściwymi organami krajowymi.
(16) Sieć danych jest pożytecznym instrumentem umożliwiającym Komisji rozwijanie wspólnej polityki rolnej i służy w konsekwencji zarówno państwom członkowskim jak i Wspólnocie. Dlatego też, koszt systemów komputerowych, na bazie których działa sieć oraz badań i działań rozwijających inne aspekty sieci, powinien być pokrywany z środków finansowych Wspólnoty.
(17) Środki niezbędne do wykonania niniejszego rozporządzenia powinny zostać przyjęte zgodnie z decyzją Rady 1999/468/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. ustanawiającą warunki wykonywania uprawnień wykonawczych przyznanych Komisji (5),
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
ROZDZIAŁ I
UTWORZENIE SIECI DANYCH DOTYCZĄCYCH POZIOMU ZRÓWNOWAŻENIA GOSPODARSTW ROLNYCH
Artykuł 1
[1] 1. W celu spełnienia wymogów wspólnej polityki rolnej (WPR), w tym oceny jej wpływu na sektor rolny, ustanawia się unijną sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (FSDN) do celu zbierania i analizy danych dotyczących poziomu zrównoważenia na poziomie gospodarstwa, obejmujących wymiar gospodarczy, środowiskowy i społeczny (zwanych dalej „danymi FSDN”). Dane FSDN mogą być wykorzystywane do oceny dodatkowych aspektów związanych z poziomem zrównoważenia rolnictwa Unii oraz do sprostania wyzwaniom, przed którymi stoi rolnictwo Unii.
2. Dane FSDN obejmują tematy określone w załączniku -I. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w sprawie zmiany załącznika -I w celu zmiany tych tematów lub dodaniu nowych tematów. Wykonując swoje uprawnienia do przyjmowania tych aktów delegowanych, Komisja:
a) zapewnia, aby akty delegowane były należycie uzasadnione i nie stwarzały znaczącego dodatkowego obciążenia państw członkowskich ani gospodarstw przekazujących dane;
b) przeprowadza analizy istotności, wykonalności i proporcjonalności takiej zmiany, w tym dostępności i jakości odpowiednich źródeł danych, w szczególności odpowiednich źródeł administracyjnych, oraz należycie uwzględnia wyniki tych analiz;
c) zapewnia, by nowe dodane tematy były powiązane z celami WPR;
d) nie dodaje nowych tematów do dnia 20 grudnia 2028 r.;
e) przyjmuje te akty delegowane, w przypadku gdy dodawane są nowe tematy, co najmniej rok przed dniem rozpoczęcia stosowania powiązanego aktu wykonawczego, o którym mowa w art. 8 ust. 4.
3. Dane FSDN i dane z innych zbiorów danych określonych w art. 4a wykorzystuje się do przeprowadzania analiz stanu zrównoważenia rolnictwa Unii, w tym w formacie umożliwiającym analizę porównawczą. Komisja podaje do wiadomości publicznej wyniki tych analiz w formie zagregowanych i zanonimizowanych danych FSDN. Dane takie mogą być wykorzystywane do udzielania rolnikom informacji z analiz porównawczych lub doradztwa w celu ułatwiania zarządzania gospodarstwami i zwiększenia poziomu ich zrównoważenia. Podawanie wyników do wiadomości publicznej i wykorzystywanie danych do celów analizy porównawczej lub doradztwa musi być zgodne z art. 16.
4. Państwa członkowskie mogą podjąć decyzję o wykorzystaniu danych FSDN jako źródła danych, o którym mowa w art. 8 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 (6), w art. 4 ust. 1 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 (7), w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 138/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady (8) lub w innych aktach przyjętych na podstawie art. 338 ust. 1 TFUE.
Artykuł 2
[2] Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się następujące definicje:
1) „rolnik” oznacza osobę fizyczną lub prawną, której gospodarstwo znajduje się w Unii;
2) „gospodarstwo rolne” lub „gospodarstwo” oznacza oddzielną jednostkę, zarówno pod względem technicznym, jak i gospodarczym, która posiada własne kierownictwo i która prowadzi działalność gospodarczą w rolnictwie w ogólnym rozumieniu tych terminów w kontekście unijnych badań i powszechnych spisów rolnych;
3) „kategoria gospodarstwa” oznacza grupę gospodarstw, które należą do tej samej kategorii w zakresie typu rolniczego i wielkości ekonomicznej określonej w unijnej typologii gospodarstw, o której mowa w art. 5b;
4) „gospodarstwo przekazujące dane” oznacza gospodarstwo, dla którego sporządza się sprawozdanie z gospodarstwa rolnego do celów FSDN;
5) „sprawozdanie z gospodarstwa rolnego” oznacza formularz, który ma zostać wypełniony lub został już wypełniony, zawierający dane dotyczące gospodarstwa przekazującego dane, z wyłączeniem powiązań i danych, o których mowa w art. 4a ust. 1;
6) „okręg sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych” lub „okręg FSDN” oznacza terytorium państwa członkowskiego lub jego część wytyczoną w celu wyboru gospodarstw przekazujących dane; wykaz takich okręgów znajduje się w załączniku I;
7) „podmiot zbierający dane” oznacza agencję łącznikową lub podmiot, któremu agencja łącznikowa powierzyła zadanie zbierania danych FSDN;
8) „standardowa produkcja” oznacza standardową wartość produkcji brutto;
9) „dane osobowe” oznaczają dane osobowe zdefiniowane w art. 4 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (9) oraz w art. 3 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 (10);
10) „dane indywidualne” oznaczają dane odnoszące się do gospodarstwa przekazującego dane, które pozwalają na bezpośrednią lub pośrednią identyfikację gospodarstwa lub rolnika i które mogą być danymi osobowymi lub danymi dotyczącymi osób prawnych;
11) „dane zanonimizowane” oznaczają dane, których forma nie pozwala na bezpośrednią lub pośrednią identyfikację osób fizycznych lub prawnych;
12) „dane pseudonimizowane” oznaczają dane indywidualne, których nie można już przypisać konkretnej osobie fizycznej lub prawnej, bez użycia dodatkowych informacji, pod warunkiem że takie dodatkowe informacje są przechowywane osobno i są objęte środkami technicznymi i organizacyjnymi uniemożliwiającymi przypisanie tych danych indywidualnych zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osobie fizycznej lub prawnej;
13) „dane zagregowane” oznaczają wynik kombinacji lub obliczeń opartych na danych dotyczących kilku gospodarstw przekazujących dane.
Artykuł 3
[3] Aby zapewnić możliwość aktualizacji wykazu okręgów FSDN na wniosek państwa członkowskiego, Komisja jest uprawiona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w sprawie zmiany załącznika I w odniesieniu do wykazu okręgów FSDN w danym państwie członkowskim.
ROZDZIAŁ II
DANE DO CELÓW SPORZĄDZANIA SPRAWOZDAŃ Z GOSPODARSTW ROLNYCH I POWIĄZAŃ DANYCH
Artykuł 4
[4] 1. Sprawozdania z gospodarstw rolnych sporządza się za pomocą badań, do których państwa członkowskie mogą wykorzystywać, w stosownych przypadkach, dane ze źródeł danych, o których mowa w ust. 2, oraz z innych odpowiednich źródeł danych, a także metody zestawiania danych lub innowacyjne podejścia do udostępniania i zestawiania danych.
2. Agencje łącznikowe mają prawo do bezpłatnego dostępu do następujących źródeł danych i korzystania z nich:
a) zintegrowany system zarządzania i kontroli (ZSZiK) ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 (11);
b) system identyfikacji i rejestracji utrzymywanych zwierząt lądowych ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 (12);
c) rejestr winnic wprowadzony zgodnie z art. 145 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 (13);
d) rejestry gospodarstw ekologicznych ustanowione zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 (14);
e) dane państw członkowskich na potrzeby przeprowadzania monitorowania i ewaluacji planów strategicznych WPR (DME) uzyskane zgodnie z aktem wykonawczym przyjętym na podstawie art. 133 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 (15);
f) w stosownych przypadkach rejestry na poziomie gospodarstw zebrane w celu ustanowienia programów działania przez państwa członkowskie zgodnie z art. 5 dyrektywy Rady 91/676/EWG (16);
g) wszelkie inne istotne źródła danych dostępne dla organów państw członkowskich.
3. Państwa członkowskie zapewniają agencjom łącznikowym prawo dostępu do źródeł danych, o których mowa w ust. 2, i korzystania z nich. W tym celu państwa członkowskie mogą ustanowić niezbędne mechanizmy współpracy, ułatwiające skuteczny dostęp do tych źródeł danych i korzystanie z nich. Prawo dostępu i korzystania przyznaje się również, gdy agencja łącznikowa powierza osobom prawnym lub fizycznym wykonywanie zadań w jej imieniu.
4. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w sprawie zmiany ust. 2 niniejszego artykułu poprzez dodanie nowych odpowiednich źródeł danych ustanowionych w prawie Unii.
Artykuł 4a
[5] 1. Oprócz sprawozdania z gospodarstwa rolnego, państwa członkowskie określają powiązania między gospodarstwem przekazującym dane a identyfikatorami odnoszącymi się do tego gospodarstwa w następujących zbiorach danych:
a) DME;
b) ZSZiK.
Państwa członkowskie przesyłają Komisji te powiązania albo bezpośrednio dane dotyczące gospodarstwa przekazującego dane w zbiorach danych, o których mowa w akapicie pierwszym, inne niż identyfikatory. Państwa członkowskie, które przesyłają bezpośrednio dane, podają numer FSDN gospodarstwa przekazującego dane.
2. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w sprawie zmiany wykazu zbiorów danych, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, oraz dodania nowych odpowiednich i istotnych zbiorów danych. Wykonując swoje uprawnienia do przyjmowania tych aktów delegowanych, Komisja:
a) zapewnia, aby akty delegowane były należycie uzasadnione i nie stwarzały znaczącego dodatkowego obciążenia państw członkowskich ani gospodarstw przekazujących dane;
b) przeprowadza analizy istotności, wykonalności, proporcjonalności i jakości takich zbiorów danych i należycie uwzględnia wyniki tych analiz.
3. Komisja przyjmuje akty wykonawcze zawierające wykaz danych pobieranych ze zbiorów danych, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, a także ustanawiające szczegółowe przepisy dotyczące specyfikacji technicznych i terminów przekazywania tych danych między państwami członkowskimi a Komisją. Dane te muszą być powiązane z celem niniejszego rozporządzenia określonym w art. 1 oraz z co najmniej jednym tematem określonym w załączniku -I. Przyjmując te akty wykonawcze, Komisja bierze pod uwagę istotność tych danych oraz wykonalność pobrania danych, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
4. Komisja przygotowuje i udostępnia państwom członkowskim wytyczne techniczne dotyczące metod pobierania odpowiednich danych.
Artykuł 5
[6] 1. Pole obserwacji obejmuje gospodarstwa o wielkości ekonomicznej co najmniej równej progowi odpowiadającemu jednej z dolnych granic dla klas wielkości ekonomicznych określonych w unijnej typologii gospodarstw, o której mowa w art. 5b.
Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w sprawie uzupełnienia niniejszego rozporządzenia o przepisy dotyczące określenia progu, o którym mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu. Przepisy te zapewniają, aby gospodarstwa rolne o mniejszej wielkości ekonomicznej były odpowiednio reprezentowane w planach wyboru gospodarstw przekazujących dane, sporządzanych przez państwa członkowskie zgodnie z art. 5a.
Komisja przyjmuje, na podstawie danych i informacji otrzymywanych od państw członkowskich, akty wykonawcze w celu określenia progu, o którym mowa w akapicie pierwszym niniejszego ustępu. Przedmiotowe akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
2. W celu zakwalifikowania jako gospodarstwo przekazujące dane, gospodarstwo musi:
a) być objęte zakresem badania, o którym mowa w ust. 1;
b) wraz z pozostałymi gospodarstwami i na poziomie każdego okręgu FSDN, być reprezentatywne dla pola obserwacji.
3. Państwa członkowskie mogą przyjąć przepisy krajowe w celu zachęcenia do udziału w badaniach.
W wyjątkowych przypadkach państwa członkowskie mogą również przyjąć przepisy uwzględniające możliwe przypadki, w których liczba gospodarstw przekazujących dane określona w planie wyboru gospodarstw przekazujących dane prawdopodobnie nie zostanie osiągnięta. W przepisach tych nie przewiduje się jednak kar dla rolników.
Artykuł 5a
1. [7] Każde państwo członkowskie sporządza plan wyboru gospodarstw przekazujących dane, który zapewnia próbę reprezentatywną dla pola obserwacji.
Komisja przyjmuje zgodnie z art. 19a akty delegowane ustanawiające przepisy, zgodnie z którymi państwa członkowskie mają sporządzać takie plany. Przepisy te zapewniają, by plany wyboru gospodarstw przekazujących dane:
– były sporządzane na podstawie najnowszych danych statystycznych,
– były przedstawiane zgodnie z unijną typologią gospodarstw, oraz
– określały w szczególności podział gospodarstw przekazujących dane na kategorie gospodarstw oraz szczegółowe zasady ich wyboru.
2. [8] Zgodnie z przepisami przyjętymi na podstawie ust. 1 oraz w oparciu o dane uzyskane od państw członkowskich Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające liczbę gospodarstw przekazujących dane na określone państwo członkowskie oraz na okręg FSDN. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
3. [9] Liczba gospodarstw przekazujących dane, które mają zostać wybrane na okręg FSDN, może być o maksymalnie 20 % mniejsza lub większa od liczby określonej w aktach wykonawczych, które mają zostać przyjęte zgodnie z ust. 2, pod warunkiem że zachowana jest całkowita liczba gospodarstw przekazujących dane z określonego państwa członkowskiego.
4. Komisja przyjmuje akty wykonawcze ustalające i aktualizujące modele i metody dotyczące formatu i zakresu danych, które państwa członkowskie mają przekazywać Komisji. Przedmiotowe akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 5b
1. [10] Gospodarstwa klasyfikowane są w jednolity sposób zgodnie z unijną typologią gospodarstw.
Typologię gospodarstw stosuje się w szczególności do prezentacji według typu rolniczego oraz według klasy wielkości ekonomicznej, danych zebranych dzięki badaniom struktury gospodarstw rolnych w Unii, a także w ramach FSDN.
2. Typ rolniczy gospodarstwa określa się na podstawie względnego udziału standardowej produkcji poszczególnych działalności rolniczych tego gospodarstwa w całkowitej standardowej produkcji gospodarstwa.
Komisja jest uprawniona do przyjmowania, zgodnie z art. 19a, aktów delegowanych określających okres odniesienia dla standardowej produkcji.
3. Gospodarstwa klasyfikowane są według określonej liczby typów rolniczych. Określa się ogólne typy rolnicze. W zależności od wymaganego poziomu szczegółowości ogólne typy rolnicze dzieli się na główne typy rolnicze.
Komisja jest uprawniona do przyjmowania, zgodnie z art. 19a, aktów delegowanych dotyczących określenia ogólnych i głównych typów rolniczych.
Określa się relację między ogólnymi a głównymi typami rolniczymi oraz określonymi typami specjalizacji rolniczych odpowiadającymi głównym typom rolniczym.
4. Wielkość ekonomiczna gospodarstwa ustalana jest na podstawie jego całkowitej standardowej produkcji.
5. Znaczenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza bezpośrednio związanej z gospodarstwem określa się na podstawie udziału tej działalności gospodarczej w produkcji gospodarstwa.
6. Informacje o standardowej produkcji oraz dane dotyczące jej określania przekazywane są Komisji (Eurostatowi) przez agencję łącznikową wyznaczoną przez każde państwo członkowskie zgodnie z art. 7 lub przez organ, któremu przekazano to zadanie.
7. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające:
– metody wyliczania poszczególnych typów specjalizacji rolniczych, o których mowa w ust. 3, i przypisywania gospodarstwa do głównego typu rolniczego,
– metodę wyliczania wielkości ekonomicznej gospodarstwa,
– klasy wielkości ekonomicznych gospodarstw, o których mowa w ust. 1,
– metody wyliczania produkcji gospodarstwa oraz szacowania udziału działalności gospodarczej innej niż rolnicza w tej produkcji na potrzeby ust. 5,
– metodę wyliczania stosowaną do określania standardowej produkcji każdej działalności rolniczej, o których mowa w ust. 2, procedury zbierania odpowiednich danych oraz sposoby i terminy przekazywania Komisji informacji na temat standardowej produkcji zgodnie z ust. 6.
Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 6
1. [11] Każde państwo członkowskie tworzy komitet krajowy ds. FSDN (zwany dalej „komitetem krajowym”).
2. Za wybór gospodarstw przekazujących dane odpowiedzialny jest komitet krajowy. W tym celu do jego obowiązków należy w szczególności zatwierdzanie planu wyboru gospodarstw przekazujących dane.
3. Przewodniczący komitetu krajowego wyznaczany jest przez państwo członkowskie spośród członków tego komitetu.
Komitet krajowy podejmuje decyzje jednomyślnie. W wypadku nieosiągnięcia jednomyślności decyzje podejmuje organ wyznaczony przez państwo członkowskie.
4. Państwa członkowskie, które mają kilka okręgów FSDN, mogą, dla każdego okręgu FSDN pod swoją jurysdykcją, utworzyć komitet regionalny ds. FSDN (zwany dalej „komitetem regionalnym”). [12]
Komitet regionalny ma w szczególności obowiązek współpracy z agencją łącznikową, o której mowa w art. 7, przy wyborze gospodarstw przekazujących dane.
5. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 7
1. [13] Każde państwo członkowskie wyznacza agencję łącznikową, której zadania polegają na:
a) informowaniu komitetu krajowego, komitetów regionalnych oraz podmiotów zbierających dane o mających zastosowanie ramach prawnych oraz zapewnieniu ich prawidłowego wdrażania;
b) sporządzaniu planu wyboru gospodarstw przekazujących dane i przedkładaniu go komitetowi krajowemu do zatwierdzenia oraz następnie przekazywaniu go Komisji;
c) opracowywaniu:
(i) wykazu gospodarstw przekazujących dane,
(ii) w stosownych przypadkach, wykazu podmiotów zbierających dane zdolnych do wypełnienia sprawozdań z gospodarstwa rolnego;
d) sporządzaniu sprawozdań z gospodarstw rolnych;
e) sprawdzaniu, czy sprawozdania z gospodarstw rolnych zostały należycie wypełnione oraz, w razie potrzeby, usunięciu wszelkich wykrytych błędów lub nieścisłości;
f) przekazywaniu należycie wypełnionych sprawozdań z gospodarstw rolnych Komisji w wymaganym formacie i w ustalonym terminie;
g) wysyłaniu powiązań lub danych, o których mowa w art. 4a ust. 1;
h) przekazywaniu wniosków o udzielenie informacji określonych w art. 17 komitetowi krajowemu, komitetom regionalnym oraz podmiotom zbierającym dane, a także przekazywaniu stosownych odpowiedzi Komisji;
i) umożliwieniu - jak najszybciej, lecz w żadnym wypadku nie później niż cztery miesiące po potwierdzeniu przez Komisję, że sprawozdanie z gospodarstwa rolnego zostało należycie wypełnione - każdemu gospodarstwu przekazującemu dane uzyskania jego wyników od agencji łącznikowej albo wyznaczonej przez nią organizacji; w miarę możliwości, wyniki te obejmują informacje z analiz porównawczych, porównujące te wyniki ze średnią regionalną, krajową, unijną lub sektorową;
j) opracowaniu planu zachęcającego rolników do udziału w FSDN i przedłożeniu go Komisji wraz z planem wyboru gospodarstw przekazujących dane;
k) udostępnianiu, samodzielnie lub przez wyznaczoną przez nią organizację, uzyskanych wyników w formie zagregowanych i zanonimizowanych danych, takich jak dane na poziomie regionalnym, krajowym, unijnym lub sektorowym.
2. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające szczegółowe zasady stosowania niniejszego artykułu. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 8
[14] 1. Każde gospodarstwo przekazujące dane jest przedmiotem indywidualnego sprawozdania z gospodarstwa rolnego i posiada niepowtarzalny krajowy numer w FSDN.
2. Dane przekazywane w każdym należycie wypełnionym sprawozdaniu z gospodarstwa rolnego muszą umożliwiać:
a) opis gospodarstwa przekazującego dane na podstawie głównych elementów jego czynników produkcji;
b) opis przychodów gospodarstwa w różnych formach;
c) opis sytuacji gospodarstwa pod względem gospodarczym, środowiskowym i społecznym;
d) weryfikację udzielonych informacji za pomocą odpowiednich środków, takich jak kontrole na miejscu i kontrole zdalne.
3. Dane ze sprawozdania z gospodarstwa rolnego dotyczą jednego gospodarstwa i jednego 12-miesięcznego roku sprawozdawczego. Dane te odnoszą się do działalności rolniczej samego gospodarstwa i innej niż rolnicza działalności gospodarczej bezpośrednio związanej z danym gospodarstwem. Przy opracowywaniu sprawozdań z gospodarstw rolnych nie uwzględnia się żadnych danych dotyczących spadków, prywatnych rachunków bankowych, mienia niewchodzącego w skład danego gospodarstwa, podatków dochodowych od osób fizycznych ani prywatnych ubezpieczeń.
4. W celu zapewnienia, aby dane zbierane za pomocą sprawozdań z gospodarstw rolnych były porównywalne, niezależnie od badanego gospodarstwa, Komisja przyjmuje akty wykonawcze, w których ustanawia przepisy dotyczące:
a) zmiennych i definicji zmiennych powiązanych z co najmniej jednym z tematów określonych w załączniku -I;
b) początku i końca roku sprawozdawczego;
c) formy i układu sprawozdania z gospodarstwa rolnego;
d) metod i terminów przekazywania danych Komisji, w tym możliwości przedłużenia terminów i wyłączeń w odniesieniu do konkretnych zmiennych, które można przyznać państwu członkowskiemu na uzasadniony wniosek;
e) częstotliwości przekazywania danych, które odbywa się co roku lub rzadziej, w zależności od charakteru zmiennych.
Przyjmując te akty wykonawcze, Komisja w jak największym stopniu wykorzystuje dostępne zmienne pochodzące z istniejących źródeł danych przy dodawaniu, zmienianiu lub zastępowaniu zmiennych oraz uwzględnia potrzebę niestwarzania znaczącego dodatkowego obciążenia państw członkowskich lub gospodarstw przekazujących dane. Przed przyjęciem tych aktów wykonawczych Komisja analizuje wykonalność proponowanych zmiennych między innymi w oparciu o wkład państw członkowskich, w tym dostępność i jakość nowych i istniejących źródeł danych, możliwe wdrożenie nowych metod oraz obciążenie finansowe państw członkowskich i gospodarstw przekazujących dane. Wyniki tej analizy omawia się na forum komitetu, o którym mowa w art. 19b ust. 1.
Akty wykonawcze, o których mowa w niniejszym ustępie, przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 8a
[15] 1. Sprawozdania z gospodarstw rolnych oraz powiązania albo dane, o których mowa w art. 4a, przekazuje Komisji agencja łącznikowa za pomocą skomputeryzowanego systemu danych ustanowionego przez Komisję. Dane przekazuje się drogą elektroniczną na podstawie formularzy udostępnionych agencji łącznikowej za pośrednictwem tego systemu.
2. Komisja przyjmuje akty wykonawcze w sprawie ustanowienia szczegółowych przepisów dotyczących przechowywania, przetwarzania, ponownego wykorzystywania i udostępniania danych, o których mowa w ust. 1 niniejszego artykułu, w ramach Komisji. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 9
(uchylony).
Artykuł 10
(uchylony).
ROZDZIAŁ III
ZBIERANIE DANYCH RACHUNKOWYCH DO CELÓW ANALIZY DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ GOSPODARSTW ROLNYCH
Artykuł 11
(uchylony).
Artykuł 12
(uchylony).
Artykuł 13
(uchylony).
Artykuł 14
(uchylony).
Artykuł 15
(uchylony).
ROZDZIAŁ IV
PRZEPISY OGÓLNE
Artykuł 16
[16] 1. Dane indywidualne uzyskane podczas wdrażania niniejszego rozporządzenia wykorzystuje się wyłącznie do wykonywania zadań do celów art. 1 niniejszego rozporządzenia. W żadnym przypadku państwa członkowskie ani Komisja nie mogą wykorzystywać takich danych indywidualnych do innych celów, w szczególności do celów kontroli zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2021/2116 lub do celów podatkowych.
2. Dane FSDN i – do celów niniejszego rozporządzenia – dane z innych zbiorów danych określonych w art. 4a mogą być podawane do wiadomości publicznej, pod warunkiem że są one zarówno zagregowane, jak i zanonimizowane.
3. Komisja może udzielić dostępu do danych pseudonimizowanych do celów badawczych. Komisja jest uprawniona do przyjmowania aktów delegowanych zgodnie z art. 19a w celu uzupełnienia niniejszego rozporządzenia o zasady i warunki takiego dostępu na poziomie Unii. Przyjmując te akty delegowane, Komisja bierze pod uwagę potrzebę ochrony danych indywidualnych, a w szczególności przepisy dotyczące przekazywania danych odbiorcom znajdującym się poza terytorium Unii określone w rozdziale V rozporządzenia (UE) 2016/679 i w rozdziale V rozporządzenia (UE) 2018/1725. Przed przyjęciem tych aktów delegowanych Komisja zwraca się o opinię do Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.
Artykuł 16a
[17] 1. Państwa członkowskie i Komisja przyjmują i wdrażają odpowiednie środki techniczne i organizacyjne, w tym dotyczące skomputeryzowanego systemu danych, o którym mowa w art. 8a, aby zagwarantować i móc wykazać, że zbieranie, przetwarzanie, zestawianie i przekazywanie przez nie danych indywidualnych ogranicza się do celów niniejszego rozporządzenia.
2. Dane indywidualne przechowuje się tak długo, jak są one konieczne do przeprowadzenia analiz szeregów czasowych.
3. Danych indywidualnych nie udostępnia się osobom, których funkcje nie wymagają dostępu do tych danych do celów niniejszego rozporządzenia.
4. Zabrania się osobom, które biorą udział lub wzięły udział w FSDN, ujawniania jakichkolwiek danych indywidualnych lub jakichkolwiek innych szczegółowych informacji indywidualnych, o których dowiedziały się one w czasie wykonywania swoich obowiązków lub przy okazji ich wykonywania. Państwa członkowskie i Komisja podejmują wszelkie właściwe środki, aby przeciwdziałać przypadkom naruszenia tego zakazu.
Artykuł 16b
[18] 1. Przetwarzanie danych osobowych zebranych na podstawie niniejszego rozporządzenia, zarządzanie nimi i ich wykorzystywanie odbywa się zgodnie z rozporządzeniami (UE) 2016/679 i (UE) 2018/1725.
2. Komisja jest administratorem do celów przetwarzania danych osobowych zawartych w sprawozdaniach z gospodarstw rolnych od momentu otrzymania przez nią tych danych. Państwa członkowskie wyznaczają administratora oraz – w stosownych przypadkach – podmiot przetwarzający do celów przetwarzania danych osobowych zawartych w sprawozdaniach z gospodarstw rolnych dotyczących gospodarstw znajdujących się na ich terytorium.
Artykuł 17
1. [19] Komitet krajowy, komitety regionalne, agencja łącznikowa oraz podmioty zbierające dane są zobowiązane, w granicach swoich odpowiednich zakresów odpowiedzialności, do zapewnienia Komisji wszystkich istotnych informacji, o których udzielenie Komisja może się do nich zwrócić, dotyczących wywiązywania się z ich obowiązków wynikających z niniejszego rozporządzenia.
Takie wnioski o udzielenie informacji skierowane do komitetu krajowego, komitetów regionalnych lub podmiotów zbierających dane oraz odpowiedzi na takie wnioski przekazywane są na piśmie za pośrednictwem agencji łącznikowej.
2. Jeśli przekazywane informacje są niewystarczające lub nie zostają dostarczone we właściwym czasie, Komisja może, przy współdziałaniu z agencją łącznikową, wysłać ekspertów do pracy na miejscu.
Artykuł 18
(uchylony).
Artykuł 19
[20] 1. Europejski Fundusz Rolniczy Gwarancji (EFRG) pokrywa wydatki obejmujące:
a) kwotę wypłacaną na rzecz państw członkowskich za dostarczenie należycie wypełnionych sprawozdań z gospodarstw rolnych w wyznaczonym terminie dla maksymalnej liczby gospodarstw przekazujących dane, określonej zgodnie z art. 5a ust. 2; jeżeli całkowita liczba należycie wypełnionych i dostarczonych sprawozdań z gospodarstw rolnych dla danego okręgu FSDN lub państwa członkowskiego jest mniejsza niż 80 % liczby gospodarstw przekazujących dane ustalonej zgodnie z art. 5a ust. 2 i 3 dla tego okręgu FSDN lub dla danego państwa członkowskiego, kwotę stosowaną za każde sprawozdanie z gospodarstwa rolnego z tego okręgu FSDN lub z danego państwa członkowskiego zmniejsza się o 20 %; jeżeli takie zmniejszenie zostało już zastosowane w odniesieniu do dwóch poprzednich następujących po sobie lat w odniesieniu do okręgu FSDN lub państwa członkowskiego, kwotę zmniejsza się o 25 %;
b) wszelkie koszty skomputeryzowanych systemów danych używanych przez Komisję do utrzymywania i rozwoju FSDN oraz do przyjmowania, weryfikacji, przetwarzania, interoperacyjności i analizy danych dostarczanych przez państwa członkowskie; w stosownych przypadkach koszty te obejmują koszty rozpowszechniania wyników tych operacji oraz koszty badań i rozwoju innych aspektów FSDN.
2. EFRG wnosi również wkłady finansowe na rzecz państw członkowskich w celu uczestniczenia w ponoszonych przez państwa członkowskie kosztach wdrażania, w przypadku gdy utworzenie systemu służącego do zbierania zmiennych środowiskowych i społecznych na podstawie niniejszego rozporządzenia, w tym do prowadzenia szkoleń i zapewnienia interoperacyjności między systemami zbierania danych, wymaga znaczących dostosowań w systemie zbierania danych FADN danego państwa członkowskiego. Wkłady takie wnosi się na rzecz państw członkowskich do dnia 31 grudnia 2027 r.
3. Kwota, o której mowa w ust. 1 lit. a), może zostać częściowo lub w całości wypłacona rolnikom za ich udział w badaniach FSDN zgodnie z kryteriami przydziału ustanowionymi przez państwa członkowskie.
4. Komisja przyjmuje akty wykonawcze określające szczegółowe procedury dotyczące kwoty, o której mowa w ust. 1 lit. a), oraz wkładów, o których mowa w ust. 2. W aktach wykonawczych dotyczących wkładów Komisja jasno określa, na podstawie jakich kryteriów wkłady te mają być przydzielane. Te akty wykonawcze przyjmuje się zgodnie z procedurą sprawdzającą, o której mowa w art. 19b ust. 2.
Artykuł 19a
1. Powierzenie Komisji uprawnień do przyjmowania aktów delegowanych podlega warunkom określonym w niniejszym artykule.
2. [21] Uprawnienia do przyjmowania aktów delegowanych, o których mowa w art. 1 ust. 2, art. 3, art. 4 ust. 4, art. 4a ust. 2, art. 5 ust. 1, art. 5a ust. 1, art. 5b ust. 2 i 3 oraz art. 16 ust. 3, powierza się Komisji na okres pięciu lat od dnia 19 grudnia 2023 r. Komisja sporządza sprawozdanie dotyczące przekazania uprawnień nie później niż dziewięć miesięcy przed końcem okresu pięciu lat. Przekazanie uprawnień zostaje automatycznie przedłużone na takie same okresy, chyba że Parlament Europejski lub Rada sprzeciwią się takiemu przedłużeniu nie później niż trzy miesiące przed końcem każdego okresu.
3. [22] Przekazanie uprawnień, o którym mowa w art. 1 ust. 2, art. 3, art. 4 ust. 4, art. 4a ust. 2, art. 5 ust. 1, art. 5a ust. 1, art. 5b ust. 2 i 3 oraz art. 16 ust. 3 może zostać w dowolnym momencie odwołane przez Parlament Europejski lub przez Radę. Decyzja o odwołaniu kończy przekazanie określonych w niej uprawnień. Decyzja o odwołaniu staje się skuteczna następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub w późniejszym terminie określonym w tej decyzji. Nie wpływa ona na ważność już obowiązujących aktów delegowanych.
4. Niezwłocznie po przyjęciu aktu delegowanego Komisja powiadamia o tym równocześnie Parlament Europejski i Radę.
5. [23] Akt delegowany przyjęty na podstawie art. 1 ust. 2, art. 3, art. 4 ust. 4, art. 4a ust. 2, art. 5 ust. 1, art. 5a ust. 1, art. 5b ust. 2 i 3 oraz art. 16 ust. 3 wchodzi w życie tylko wówczas, gdy ani Parlament Europejski, ani Rada nie wyraziły sprzeciwu w terminie dwóch miesięcy od przekazania tego aktu Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, lub gdy przed upływem tego terminu, zarówno Parlament Europejski, jak i Rada poinformowały Komisję, że nie wniosą sprzeciwu. Termin ten przedłuża się o dwa miesiące z inicjatywy Parlamentu Europejskiego lub Rady.
Artykuł 19b
[24] 1. Komisję wspomaga komitet o nazwie „Komitet ds. sieci danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych”. Komitet ten jest komitetem w rozumieniu rozporządzenia (UE) nr 182/2011 (17).
2. W przypadku odesłania do niniejszego ustępu stosuje się art. 5 rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
W przypadku aktów wykonawczych, o których mowa w art. 4a ust. 3 i art. 8 ust. 4 lit. a) niniejszego rozporządzenia, gdy Komitet nie wyda żadnej opinii, Komisja nie przyjmuje projektu aktu wykonawczego i stosuje się art. 5 ust. 4 akapit trzeci rozporządzenia (UE) nr 182/2011.
Artykuł 19c
[25] Do dnia 20 grudnia 2028 r. Komisja przedstawi Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie z oceny wdrożenia art. 4a i art. 7 ust. 1 lit. g), w stosownych przypadkach wraz z wnioskiem dotyczącym aktu ustawodawczego zmieniającego art. 19 ust. 1 lit. a).
Artykuł 20
Rozporządzenie nr 79/65/EWG traci moc.
Odesłania do uchylonego rozporządzenia należy odczytywać jako odesłania do niniejszego rozporządzenia, zgodnie z tabelą korelacji znajdującą się w załączniku III.
Artykuł 21
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli dnia 30 listopada 2009 r.
(1) Opinia z dnia 20 października 2009 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).
(2) Dz.U. 109 z 23.6.1965, s. 1859/65.
(3) Zob. załącznik II.
(4) Dz.U. L 335 z 13.12.2008, s. 3.
(5) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.
(6) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2379 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie statystyk dotyczących nakładów i produkcji w rolnictwie, zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 617/2008 oraz uchylenia rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1165/2008, (WE) nr 543/2009 i (WE) nr 1185/2009 oraz dyrektywy Rady 96/16/WE (Dz.U. L 315 z 7.12.2022, s. 1).
(7) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1091 z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie zintegrowanych statystyk dotyczących gospodarstw rolnych oraz uchylenia rozporządzeń (WE) nr 1166/2008 i (UE) nr 1337/2011 (Dz.U. L 200 z 7.8.2018, s. 1).
(8) Rozporządzenie (WE) nr 138/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 grudnia 2003 r. dotyczące rachunków gospodarczych dla rolnictwa we Wspólnocie (Dz.U. L 33 z 5.2.22004, s. 1).
(9) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz.U. L 119 z 4.5.2016, s. 1).
(10) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/1725 z dnia 23 października 2018 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje, organy i jednostki organizacyjne Unii i swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia rozporządzenia (WE) nr 45/2001 i decyzji nr 1247/2002/WE (Dz.U. L 295 z 21.11.2018, s. 39).
(11) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2116 z dnia 2 grudnia 2021 r. w sprawie finansowania wspólnej polityki rolnej, zarządzania nią i monitorowania jej oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 1306/2013 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 187).
(12) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniające i uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt ("Prawo o zdrowiu zwierząt") (Dz.U. L 84 z 31.3.2016, s. 1).
(13) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiające wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylające rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007 (Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 671).
(14) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/848 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych i uchylające rozporządzenie Rady (WE) nr 834/2007 (Dz.U. L 150 z 14.6.2018, s. 1).
(15) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 z dnia 2 grudnia 2021 r. ustanawiające przepisy dotyczące wsparcia planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylające rozporządzenia (UE) nr 1305/2013 i (UE) nr 1307/2013 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1).
(16) Dyrektywa Rady 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 r. dotycząca ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego (Dz.U. L 375 z 31.12.1991, s. 1).
(17) Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 182/2011 z dnia 16 lutego 2011 r. ustanawiające przepisy i zasady ogólne dotyczące trybu kontroli przez państwa członkowskie wykonywania uprawnień wykonawczych przez Komisję (Dz.U. L 55 z 28.2.2011, s. 13).
ZAŁĄCZNIK -I
Wykaz tematów [26]
Wykaz tematów
Ekonomia
Ogólne informacje dotyczące gospodarstwa
Struktura własnościowa powierzchni użytkowanych użytków rolnych
Aktywa i inwestycje
Kwoty i inne uprawnienia
Zobowiązania i kredyty
Podatek od wartości dodanej
Nakłady
Użytkowanie gruntów i uprawy
Produkcja zwierzęca
Produkty pochodzenia zwierzęcego i usługi
Integracja rynku
Produkty wysokiej jakości – oznaczenia geograficzne
Członkostwo w organizacjach producentów
Zarządzanie ryzykiem
Innowacje i cyfryzacja
Działalność gospodarcza inna niż rolnicza związana z gospodarstwem
Dotacje
Orientacyjny udział dochodów z działalności poza terenem gospodarstwa
Środowisko
Praktyki rolnicze
Gospodarowanie glebą
Wykorzystanie składników odżywczych i zarządzanie nimi
Rolnictwo węglowe
Emisje i pochłanianie gazów cieplarnianych
Zanieczyszczenie powietrza
Zużycie wody i gospodarka wodna
Stosowanie środków ochrony roślin
Środki przeciwdrobnoustrojowe
Dobrostan zwierząt
Różnorodność biologiczna
Rolnictwo ekologiczne
Systemy certyfikacji
Zużycie energii i produkcja energii
Straty żywności na poziomie produkcji podstawowej
Gospodarka odpadami
Kwestie socjalne
Praca
Kształcenie
Równowaga płci
Warunki pracy
Włączenie społeczne
Zabezpieczenie społeczne
Infrastruktura i podstawowe usługi
Wymiana pokoleniowa
ZAŁĄCZNIK I
Wykaz okręgów FSDN [27]
Belgia
1. Vlaanderen
2. Bruxelles - Brussel
3. Wallonie
Bułgaria
1. Северозападен (Severozapaden)
2. Северен централен (Severen tsentralen)
3. Североизточен (Severoiztochen)
4. Югозападен (Yugozapaden)
5. Южен централен (Yuzhen tsentralen)
6. Югоизточен (Yugoiztochen)
Bułgaria może jednak stanowić jeden okręg do dnia 31 grudnia 2009 r.
Republika Czeska
Stanowi jeden okręg
Dania
Stanowi jeden okręg
Niemcy
1. Schleswig-Holstein/Hamburg
2. Niedersachsen
3. Bremen
4. Nordrhein-Westfalen
5. Hessen
6. Rheinland-Pfalz
7. Baden-Württemberg
8. Bayern
9. Saarland
10. Berlin
11. Brandenburg
12. Mecklenburg-Vorpommern
13. Sachsen
14. Sachsen-Anhalt
15. Thüringen
Estonia
Stanowi jeden okręg
Irlandia
Stanowi jeden okręg
Grecja
1. Μακεδονία - Θράκη
2. Ήπειρος - Πελοπόννησος - Νήσοι Ιονίου
3. Θεσσαλία
4. Στερεά Ελλάς - Νήσοι Αιγαίου - Κρήτη
Hiszpania
1. Galicia
2. Asturias
3. Cantabria
4. País Vasco
5. Navarra
6. La Rioja
7. Aragón
8. Cataluña
9. Baleares
10. Castilla-León
11. Madrid
12. Castilla-La Mancha
13. Comunidad Valenciana
14. Murcia
15. Extremadura
16. Andalucía
17. Canarias
Francja
1. Île de France
2. Champagne-Ardenne
3. Picardie
4. Haute-Normandie
5. Centre
6. Basse-Normandie
7. Bourgogne
8. Nord-Pas de Calais
9. Lorraine
10. Alsace
11. Franche-Comté
12. Pays de la Loire
13. Bretagne
14. Poitou-Charentes
15. Aquitaine
16. Midi-Pyrénées
17. Limousin
18. Rhône-Alpes
19. Auvergne
20. Languedoc-Roussillon
21. Provence-Alpes-Côte d'Azur
22. Corse
23. Antilles françaises
24. La Réunion
Chorwacja
1. Kontinentalna Hrvatska
2. Jadranska Hrvatska
Chorwacja może jednak stanowić jeden okręg w okresie trzech lat po dniu jej przystąpienia.
Włochy
1. Piemonte
2. Valle d'Aosta
3. Lombardia
4. Alto Adige
5. Trentino
6. Veneto
7. Friuli - Venezia Giulia
8. Liguria
9. Emilia - Romagna
10. Toscana
11. Umbria
12. Marche
13. Lazio
14. Abruzzi
15. Molise
16. Campania
17. Puglia
18. Basilicata
19. Calabria
20. Sicilia
21. Sardegna
Cypr
Stanowi jeden okręg
Łotwa
Stanowi jeden okręg
Litwa
Stanowi jeden okręg
Luksemburg
Stanowi jeden okręg
Węgry
1. Észak-Magyarorszá g
2. Dunántúl
3. Alfóld
Malta
Stanowi jeden okręg
Niderlandy
Stanowi jeden okręg
Austria
Stanowi jeden okręg
Polska
1. Pomorze i Mazury
2. Wielkopolska i Śląsk
3. Mazowsze i Podlasie
4. Małopolska i Pogórze
Portugalia
1. Norte e Centro
2. Ribatejo-Oeste
3. Alentejo e Algarve
4. Açores e Madeira
Rumunia
1. Nord-Est
2. Sud-Est
3. Sud-Muntenia
4. Sud-Vest-Oltenia
5. Vest
6. Nord-Vest
7. Centru
8. Bucuresti-Ilfov
Słowenia
Stanowi jeden okręg
Słowacja
Stanowi jeden okręg
Finlandia
1. Etelä-Suomi
2. Pohjanmaa, Sisä- i Pohjois-Suomi
Szwecja
1. Równiny południowej i środkowej Szwecji
2. Lasy i mieszane obszary rolnicze i leśne południowej i środkowej Szwecji
3. Obszary północnej Szwecji
Zjednoczone Królestwo
(skreślony)
ZAŁĄCZNIK II
Uchylone rozporządzenie i lista jego kolejnych zmian
Rozporządzenie Rady nr 79/65/EWG |
| |
| Akt Przystąpienia z 1972 r. załacznik I pkt II.A.4 oraz |
|
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2835/72 |
|
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2910/73 |
|
| Akt Przystąpienia z 1979 r. załącznik I pkt II.A i II.G |
|
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2143/81 |
|
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3644/85 |
|
| Akt Przystąpienia z 1985 r. załącznik I pkt XIV.(i) |
|
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3768/85 | wyłącznie załącznik pkt 2 |
| Rozporządzenie Rady (EWG) nr 3577/90 | wyłącznie załącznik XVI |
| Akt Przystąpienia z 1994 r. załącznik I pkt V.A.I |
|
| Rozporządzenie Rady (WE) nr 2801/95 |
|
| Rozporządzenie Rady (WE) nr 1256/97 |
|
| Rozporządzenie Rady (WE) nr 806/2003 | wyłącznie załącznik II pkt 1 |
| Akt Przystąpienia z 2003 r. załącznik II pkt 6.A.I |
|
| Rozporządzenie Rady (WE) nr 2059/2003 |
|
| Rozporządzenie Komisji (WE) nr 660/2004 |
|
| Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1791/2006 | wyłącznie załącznik rozdział 5 sekcja A pkt 1 |
| Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1469/2007 |
|
ZAŁĄCZNIK III
TABELA KORELACJI
Rozporządzenie nr 79/65/EWG | Niniejsze rozporządzenie |
art. 1 i 2 | art. 1 i 2 |
art. 2a | art. 3 |
art. 3 | art. 4 |
art. 4 | art. 5 |
art. 5 | art. 6 |
art. 6 ust. 1 lit. a) | art. 7 ust. 1 lit. a) |
art. 6 ust. 1 lit. b) tiret pierwsze | art. 7 ust. 1 lit. b) ppkt (i) |
art. 6 ust. 1 lit. b) tiret drugie | art. 7 ust. 1 lit. b) ppkt (ii) |
art. 6 ust. 1 lit. c) tiret pierwsze | art. 7 ust. 1 lit. c) ppkt (i) |
art. 6 ust. 1 lit. c) tiret drugie | art. 7 ust. 1 lit. c) ppkt (ii) |
art. 6 ust. 1 lit. e), f) i g) | art. 7 ust. 1 lit. e), f) i g) |
art. 6 ust. 2 | art. 7 ust. 2 |
art. 7 | art. 8 |
art. 8 | art. 9 |
art. 9 | art. 10 |
art. 10 | art. 11 |
art. 11 | art. 12 |
art. 12 | art. 13 |
art. 13 | art. 14 |
art. 14 | art. 15 |
art. 15 | art. 16 |
art. 16 | art. 17 |
art. 17 |
|
art. 18 |
|
art. 19 | art. 18 ust. 1, 2 i 3 |
art. 20 ust. 1 i 2 | art. 18 ust. 4 i 5 |
art. 21 akapity pierwszy i drugi | art. 18 ust. 6 |
art. 21 akapit trzeci |
|
art. 22 | art. 19 |
art. 23 |
|
| art. 20 |
| art. 21 |
załącznik | załącznik I |
| załącznik II |
| załącznik III |
[1] Tytuł rozporządzenia w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
Tytuł rozdziału I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
Art. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[2] Art. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[3] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[4] Tytuł rozdziału II w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
Art. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[5] Art. 4a dodany przez art. 1 pkt 8 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[6] Art. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 9 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[7] Art. 5a ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 lit. a) ppkt (i) i (ii) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[8] Art. 5a ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[9] Art. 5a ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 10 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[10] Art. 5b ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 11 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[11] Art. 6 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 12 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[12] Art. 6 ust. 4 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 12 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[13] Art. 7 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[14] Art. 8 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 14 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[15] Art. 8a dodany przez art. 1 pkt 15 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[16] Art. 16 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 16 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[17] Art. 16a dodany przez art. 1 pkt 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[18] Art. 16b dodany przez art. 1 pkt 17 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[19] Art. 17 ust. 1 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 18 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[20] Art. 19 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 19 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[21] Art. 19a ust. 2 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 20 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[22] Art. 19a ust. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 20 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[23] Art. 19a ust. 5 w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 20 lit. c) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[24] Art. 19b w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 21 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[25] Art. 19c dodany przez art. 1 pkt 22 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[26] Załącznik -I dodany przez art. 1 pkt 23 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
[27] Załącznik I w brzmieniu ustalonym przez art. 1 pkt 24 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2674 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do przekształcenia sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych w sieć danych dotyczących poziomu zrównoważenia gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2674 z 29.11.2023 r.). Zmiana weszła w życie 19 grudnia 2023 r.
Na podstawie art. 2 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2023/2514 z dnia 7 września 2023 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1217/2009 w odniesieniu do okręgów Finlandii w ramach unijnej sieci danych rachunkowych gospodarstw rolnych (Dz.Urz.UE.L.2023.2514 z 15.11.2023 r.) załącznik w brzmieniu ustalonym przez ww. rozporządzenie ma zastosowanie od roku obrachunkowego 2024.
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00