Akt prawny
archiwalny
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2013-12-31
Wersja archiwalna od dnia notyfikacji do 2013-12-31
archiwalny
Alerty
DECYZJA KOMISJI
z dnia 25 czerwca 2009 r.
dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 w Chorwacji i Szwajcarii
(notyfikowana jako dokument nr C(2009) 4977)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(2009/494/WE)
(ostatnia zmiana: DUUEL. z 2012 r., Nr 123, poz. 42) Pokaż wszystkie zmiany
Alerty
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę Rady 91/496/EWG z dnia 15 lipca 1991 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnych zwierząt wprowadzanych na rynek Wspólnoty z państw trzecich i zmieniającą dyrektywy 89/662/EWG, 90/425/EWG oraz 90/675/EWG (1), w szczególności jej art. 18 ust. 1 i 7,
uwzględniając dyrektywę Rady 97/78/WE z dnia 18 grudnia 1997 r. ustanawiającą zasady regulujące organizację kontroli weterynaryjnej produktów wprowadzanych do Wspólnoty z państw trzecich (2), w szczególności jej art. 22 ust. 1 i 6,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 798/2008 z dnia 8 sierpnia 2008 r. ustanawiającym wykaz państw trzecich, terytoriów, stref lub grup, z których dopuszczalny jest przywóz do i tranzyt przez terytorium Wspólnoty drobiu i produktów drobiowych oraz wymogów dotyczących świadectw weterynaryjnych (3) określono warunki dotyczące świadectw weterynaryjnych dla przywozu na terytorium Wspólnoty i tranzytu przez to terytorium drobiu i niektórych produktów drobiowych. W celu zachowania jasności i spójności przepisów wspólnotowych należy również, dla celów niniejszej decyzji, wziąć pod uwagę definicje drobiu i jaj wylęgowych zawarte we wspomnianym rozporządzeniu.
(2) W rozporządzeniu Komisji (WE) nr 318/2007 z dnia 23 marca 2007 r. ustanawiającym warunki dotyczące zdrowia zwierząt dla przywozu niektórych rodzajów ptaków do Wspólnoty i warunki kwarantanny dotyczące takiego przywozu (4) określono warunki dotyczące zdrowia zwierząt dla przywozu niektórych rodzajów ptaków do Wspólnoty z krajów trzecich oraz ich części. W celu zachowania jasności i spójności przepisów wspólnotowych należy również, dla celów niniejszej decyzji, wziąć pod uwagę definicję ptaków zawartą we wspomnianym rozporządzeniu.
(3) Decyzję Komisji 2006/265/WE z dnia 31 marca 2006 r. dotyczącą niektórych środków ochronnych w odniesieniu do podejrzenia wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Szwajcarii (5) oraz decyzję Komisji 2006/533/WE z dnia 28 lipca 2006 r. dotyczącą niektórych tymczasowych środków ochronnych w odniesieniu do wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków w Chorwacji (6) przyjęto w następstwie wykrycia przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u dzikiego ptactwa w obu wymienionych krajach trzecich. We wspomnianych decyzjach przewiduje się, że państwa członkowskie zobowiązane są zawiesić przywóz z niektórych części Chorwacji i Szwajcarii żywego drobiu, ptaków bezgrzebieniowych, dzikiego ptactwa utrzymywanego w warunkach fermowych i łownego oraz niektórych innych żywych ptaków, w tym ptaków domowych oraz jaj wylęgowych tych gatunków, jak również niektórych wyrobów z ptaków. Decyzje 2006/265/WE i 2006/533/WE zostały skonsolidowane w jednym akcie, a okres obowiązywania środków został przedłużony do dnia 30 czerwca 2009 r. w drodze decyzji Komisji 2008/555/WE z dnia 26 czerwca 2008 r. dotyczącej niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 w Chorwacji i Szwajcarii (7).
(4) Decyzja Komisji 2006/415/WE z dnia 14 czerwca 2006 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u drobiu we Wspólnocie (8) ustanawia niektóre środki bezpieczeństwa biologicznego i środki ograniczające w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się tej choroby, w tym ustanowienie obszarów A i B w następstwie podejrzenia lub potwierdzenia ogniska tej choroby u drobiu.
(5) Decyzja Komisji 2006/563/WE z dnia 11 sierpnia 2006 r. dotycząca niektórych środków ochronnych w odniesieniu do wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 wśród dzikiego ptactwa we Wspólnocie (9) ustanawia niektóre środki ochronne w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się tej choroby z dzikiego ptactwa na drób, w tym oparte na ocenie ryzyka ustanowienie obszarów kontroli i monitorowania uwzględniające czynniki epidemiologiczne, geograficzne i ekologiczne w następstwie podejrzenia lub potwierdzenia przypadków wystąpienia tej choroby u dzikiego ptactwa.
(6) Chorwacja zawiadomiła Komisję, że właściwe organy tego kraju trzeciego stosują środki ochronne równoważne środkom ochronnym stosowanym przez właściwe organy państw członkowskich, zgodnie z decyzją 2006/563/WE, w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u dzikiego ptactwa, oraz że niezwłocznie przekaże Komisji informacje o wszelkich zmianach w przyszłości dotyczących sytuacji zdrowotnej zwierząt, w tym przede wszystkim informacje dotyczące wykrycia przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa.
(7) Szwajcaria zawiadomiła Komisję, że właściwe organy tego kraju trzeciego stosują środki ochronne równoważne środkom ochronnym stosowanym przez właściwe organy państw członkowskich, zgodnie z decyzjami 2006/415/WE i 2006/563/WE, w przypadku podejrzenia lub potwierdzenia wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 u dzikiego ptactwa oraz że niezwłocznie przekaże Komisji informacje o wszelkich zmianach w przyszłości dotyczących sytuacji zdrowotnej zwierząt, w tym przede wszystkim informacje dotyczące ogniska lub wykrycia przypadków tej choroby u drobiu lub dzikiego ptactwa. Należy również uwzględnić Umowę pomiędzy Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską dotyczącą handlu produktami rolnymi (10).
(8) Komisja niezwłocznie powiadomi państwa członkowskie i przekaże im wszystkie informacje otrzymane od właściwych organów Chorwacji i Szwajcarii.
(9) W świetle obecnej sytuacji epidemiologicznej dotyczącej wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N1 we Wspólnocie i krajach trzecich oraz gwarancji otrzymanych ze strony Chorwacji w przypadku wykrycia przypadków tej choroby u dzikiego ptactwa na terytorium Chorwacji należy stosować wspólnotowe środki ochronne dotyczące tego kraju jedynie do tych części terytorium Chorwacji, do których właściwe organy tego kraju stosują równoważne środki ochronne zgodnie z decyzją 2006/563/WE.
(10) W świetle gwarancji otrzymanych ze strony Szwajcarii, w przypadku wykrycia przypadków grypy ptaków podtypu H5N1 u dzikiego ptactwa lub ogniska tej choroby u drobiu na terytorium Szwajcarii, należy stosować środki ochronne dotyczące tego kraju jedynie do tych części Szwajcarii, do których właściwe organy tego kraju stosują równoważne środki ochronne zgodnie z decyzjami 2006/415/WE i 2006/563/WE.
(11) W decyzji Komisji 2007/777/WE z dnia 29 listopada 2007 r. ustanawiającej warunki zdrowia zwierząt i zdrowia publicznego oraz wzory świadectw na przywóz z krajów trzecich niektórych produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit do spożycia przez ludzi (11) ustanawia się wykaz krajów trzecich, z których państwa członkowskie mogą zezwolić na przywóz niektórych produktów mięsnych oraz przetworzonych żołądków, pęcherzy i jelit i określa się systemy obróbki uznane za skuteczne w unieszkodliwianiu danych czynników chorobotwórczych. W celu uniknięcia ryzyka przenoszenia chorób za pośrednictwem tych produktów, w zależności od sytuacji zdrowotnej kraju pochodzenia i gatunków, z których otrzymano produkty, należy zastosować odpowiednią obróbkę. W związku z tym należy przyznać odstępstwo od przepisów zawieszających przywóz produktów z mięsa dzikiego ptactwa łownego pochodzących z Chorwacji i Szwajcarii w przypadku produktów poddanych całościowej obróbce w temperaturze co najmniej 70 °C.
(12) Decyzję 2008/555/WE stosuje się do dnia 30 czerwca 2009 r. W świetle bieżącej sytuacji epidemiologicznej należy przedłużyć obowiązywanie środków przewidzianych we wspomnianej decyzji do dnia 31 grudnia 2010 r.
(13) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,
PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:
Artykuł 1
1. Państwa członkowskie zawieszają przywóz lub wprowadzanie do Wspólnoty z części terytorium Chorwacji określonych w ust. 2 lit. a) oraz z części terytorium Szwajcarii określonych w ust. 2 lit. b) następujących towarów:
a) drobiu zgodnie z definicją w art. 2 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 798/2008;
b) jaj wylęgowych zgodnie z definicją w art. 2 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 798/2008;
c) ptaków zgodnie z definicją w art. 3 lit. a) rozporządzenia (WE) nr 318/2007 oraz ich jaj wylęgowych;
d) mięsa, mięsa mielonego, przetworów mięsnych, mechanicznie odkostnionego mięsa dzikiego ptactwa łownego;
e) produktów mięsnych składających się z lub zawierających mięso dzikiego ptactwa łownego;
f) surowej karmy dla zwierząt domowych oraz nieprzetworzonych surowców paszowych zawierających jakiekolwiek części dzikiego ptactwa łownego;
g) niepoddanych obróbce trofeów myśliwskich pochodzących z jakichkolwiek ptaków.
2. Zawieszenie przewidziane w ust. 1 stosuje się do przywozu lub wprowadzania do Wspólnoty z:
a) w przypadku Chorwacji, wszystkich obszarów na terytorium Chorwacji, do których właściwe organy Chorwacji oficjalnie stosują środki ochronne równoważne ze środkami ustanowionymi w decyzji 2006/563/WE;
b) w przypadku Szwajcarii, wszystkich obszarów terytorium Szwajcarii, do których właściwe organy Szwajcarii oficjalnie stosują środki ochronne równoważne ze środkami ustanowionymi w decyzjach 2006/415/WE oraz 2006/563/WE.
3. W drodze odstępstwa od ust. 1 lit. e) państwa członkowskie zezwalają na przywóz i wprowadzanie do Wspólnoty produktów mięsnych składających się z lub zawierających mięso dzikiego ptactwa łownego, pod warunkiem że mięso tych gatunków poddano przynajmniej jednej ze szczególnych metod obróbki określonych w pkt B, C lub D w części 4 załącznika II do decyzji 2007/777/WE.
Artykuł 2
Państwa członkowskie niezwłocznie podejmują środki niezbędne w celu zastosowania się do niniejszej decyzji, a następnie podają je do wiadomości publicznej. Informują one o tym niezwłocznie Komisję.
Artykuł 3
Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 lipca 2009 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. [1]
Artykuł 4
Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 25 czerwca 2009 r.
(1) Dz.U. L 268 z 24.9.1991, s. 56.
(2) Dz.U. L 24 z 31.1.1998, s. 9.
(3) Dz.U. L 226 z 23.8.2008, s. 1.
(4) Dz.U. L 84 z 24.3.2007, s. 7.
(5) Dz.U. L 95 z 4.4.2006, s. 9.
(6) Dz.U. L 212 z 2.8.2006, s. 19.
(7) Dz.U. L 179 z 8.7.2008, s. 14.
(8) Dz.U. L 164 z 16.6.2006, s. 51.
(9) Dz.U. L 222 z 15.8.2006, s. 11.
[1] Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 5 decyzji Komisji z dnia 30 listopada 2010 r. zmieniającej decyzje 2005/692/WE, 2005/734/WE, 2006/415/WE, 2007/25/WE i 2009/494/WE w odniesieniu do ptasiej grypy (Dz.Urz.UE L 316 z 02.12.2010, str. 10). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.
Art. 3 w brzmieniu ustalonym przez art. 4 decyzji wykonawczej Komisji z dnia 7 maja 2012 r. zmieniającej decyzje 2005/692/WE, 2005/734/WE, 2007/25/WE i 2009/494/WE w odniesieniu do ptasiej grypy (Dz.Urz.UE L 123 z 09.05.2012, str. 42). Zmiana weszła w życie w dniu notyfikacji.