ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 211/2007
z dnia 27 lutego 2007 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 809/2004 wykonujące dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do informacji finansowych, jakie muszą zawierać prospekty emisyjne emitentów o złożonej historii finansowej lub tych, którzy poczynili znaczące zobowiązania finansowe
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,
uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,
uwzględniając dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 4 listopada 2003 r. w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z publiczną ofertą lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych i zmieniającą dyrektywę 2001/34/WE (1), w szczególności jej art. 5 ust. 5,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Rozporządzenie Komisji (WE) nr 809/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. wykonujące dyrektywę 2003/71/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie informacji zawartych w prospektach emisyjnych oraz formy, włączenia przez odniesienie i publikacji takich prospektów emisyjnych oraz rozpowszechniania reklam (2) szczegółowo określa informacje, jakie prospekt emisyjny musi zawierać w przypadku różnych typów papierów wartościowych, tak aby spełniać wymogi art. 5 ust. 1 tej dyrektywy. Obejmują one między innymi informacje finansowe dotyczące emitenta, które muszą zostać zamieszczone w prospekcie emisyjnym celem umożliwienia inwestorom oceny jego sytuacji finansowej.
(2) W niektórych przypadkach sytuacja finansowa emitenta jest jednak na tyle ściśle powiązana z sytuacją finansową innych jednostek, że dla osiągnięcia pełnej skuteczności art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE - czyli dla speł-nienia wymogu zamieszczenia w prospekcie emisyjnym wszystkich informacji koniecznych w celu umożliwienia inwestorom dokonania przemyślanej oceny sytuacji finansowej i perspektyw emitenta - niezbędne są informacje finansowe dotyczące tych jednostek. Może tak się zdarzyć w przypadku emitenta o złożonej historii finansowej lub takiego, który poczynił znaczące zobowiązania finansowe.
(3) Celem zapewnienia w takich przypadkach pełnej skuteczności art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE oraz zwiększenia pewności prawnej w tym zakresie, konieczne jest sprecyzowanie, że wymogi informacyjne określone w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 809/2004 należy rozumieć jako odnoszące się również do informacji finansowych jednostek innych niż emitent w przypadku, gdy pominięcie tych informacji uniemożliwiałoby inwestorom dokonanie przemyślanej oceny sytuacji finansowej emitenta.
(4) Biorąc pod uwagę fakt, że zgodnie z art. 3 rozporządzenia (WE) nr 809/2004 właściwy organ nie może żądać zamieszczenia w prospekcie emisyjnym informacji niewskazanych w załącznikach, konieczne jest wyjaśnienie zakresu odpowiedzialności właściwych organów w tym kontekście.
(5) W przypadku emitenta o złożonej historii finansowej dotyczące go historyczne informacje finansowe mogą nie obejmować całej zorganizowanej działalności gospodarczej emitenta, gdyż jej część będzie uwzględniona w informacjach finansowych sporządzonych przez inną jednostkę. Może tak być w przypadku, gdy emitent dokonał znaczącego nabycia innej jednostki, które nie zostało jeszcze uwzględnione w jego sprawozdaniach finansowych; emitent jest nowo utworzonym holdingiem; emitent składa się ze spółek, które podlegały wspólnej kontroli lub znajdowały się we wspólnej własności, ale nigdy nie tworzyły grupy; lub gdy emitent został utworzony jako odrębna osoba prawna w następstwie podziału istniejącego przedsiębiorstwa. W takich przypadkach całość lub część działalności gospodarczej emitenta w okresie, za który emitent zobowiązany jest do przedstawienia historycznych informacji finansowych, prowadzona była przez inną jednostkę.
(6) W chwili obecnej nie jest jednak możliwe sporządzenie wyczerpującego wykazu przypadków, w których emitenta należałoby uznać za emitenta o złożonej historii finansowej. Niewykluczone jest pojawienie się nowych, innowacyjnych rodzajów transakcji, które nie będą objęte tego rodzaju wykazem. Dlatego właściwe jest stworzenie ogólnej definicji okoliczności, w których emitent powinien zostać uznany za emitenta o złożonej historii finansowej.
(7) Emitent powinien zostać uznany za emitenta, który poczynił znaczące zobowiązania finansowe w przypadku, gdy zawarł wiążące porozumienie w sprawie nabycia lub zbycia znaczącej jednostki lub części działalności, które nie zostało jeszcze wykonane w momencie zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Jeśli po dokonaniu uzgodnionej transakcji miałaby nastąpić znacząca zmiana brutto aktywów, pasywów i zysków emitenta, właściwe jest, by w takich przypadkach obowiązywały te same wymogi informacyjne, jakie obowiązują emitenta, który zrealizował już nabycie lub zbycie.
(8) Ponieważ przypadki emitentów o złożonej historii finansowej lub tych, którzy poczynili znaczące zobowiązania finansowe, mają nietypowy czy wręcz indywidualny charakter, niemożliwe jest określenie, dla każdego ewentualnego przypadku, informacji koniecznych do spełnienia wymogu określonego w dyrektywie 2003/71/WE. W związku z tym wymagane informacje uzupełniające powinny obejmować wszystkie informacje, które są w danym przypadku konieczne dla zagwarantowania, że prospekt emisyjny spełnia wymóg określony w art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE. Dlatego właściwy organ, któremu podlega emitent, powinien oddzielnie dla każdego przypadku określać rodzaj wymaganych ewentualnie informacji uzupełniających. Fakt, że właściwy organ może zażądać tego rodzaju informacji uzupełniających, nie oznacza, że organ ten powinien stosować w stosunku do tych informacji lub do całego prospektu emisyjnego, standardy kontroli surowsze niż standardy, o których mowa w art. 13 dyrektywy 2003/71/WE.
(9) Biorąc pod uwagę złożoność każdego przypadku, określenie szczegółowych zasad, które miałyby być jednolicie stosowane we wszystkich przypadkach przez właściwe organy, nie byłoby ani możliwe od strony praktycznej, ani też nie przyniosłoby spodziewanych efektów. Konieczne jest raczej stworzenie elastycznych ram, które pozwolą, z jednej strony, ustanowić skuteczne i proporcjonalne wymogi informacyjne, zaś z drugiej strony, zapewnić odpowiednią ochronę inwestorów dzięki udostępnianiu wystarczających i właściwych informacji.
(10) Należy zrezygnować z wymogu przedstawiania uzupełniających informacji finansowych w przypadkach, gdy informacje finansowe zawarte w zbadanych przez biegłego rewidenta skonsolidowanych sprawozdaniach finansowych emitenta, w jakichkolwiek informacjach pro forma lub w informacjach finansowych przygotowanych z zastosowaniem metody łączenia udziałów (jeśli stosowane standardy rachunkowości dopuszczają takie rozwiązanie) jawią się jako wystarczające dla inwestorów do dokonania przemyślanej oceny aktywów i pasywów, sytuacji finansowej, zysków i strat oraz perspektyw emitenta i każdego poręczyciela, oraz wszelkich praw związanych z emitowanymi papierami wartościowymi.
(11) Biorąc pod uwagę fakt, że uzupełniające informacje mogą być konieczne jedynie w przypadku, gdy prospekt emisyjny dotyczy akcji lub innych papierów wartościowych uprawniających do nabycia lub objęcia akcji, uzasadnione jest, by właściwe organy, określając, czy w danym przypadku zachodzi taka potrzeba, za podstawę oceny w odniesieniu do zakresu informacji finansowych oraz stosowanych zasad rachunkowości i badania sprawozdań finansowych przyjęły wymogi określone w pkt 20.1 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 809/2004. Właściwy organ nie powinien nakładać wymogów wykraczających poza określone w pkt 20.1 załącznika I bądź zwiększać ich uciążliwości. Powinno być jednak dopuszczalne dostosowywanie stosowania tych wymogów do charakteru danego przypadku, wynikającego ze szczególnego charakteru papierów wartościowych, gospodarczej istoty transakcji, w wyniku których emitent dokonał nabycia zorganizowanej działalności gospodarczej, szczególnego rodzaju tej zorganizowanej działalności oraz zakresu informacji zawartych już w prospekcie emisyjnym.
(12) Dokonując tego określenia, właściwe organy powinny uwzględnić zasadę proporcjonalności. W przypadkach, w których możliwe są inne sposoby spełnienia wymogu określonego w art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE, poprzez zamieszczenie różnego rodzaju uzupełniających informacji finansowych lub przedstawienie tych informacji w różnych formach, właściwe organy nie powinny żądać od emitenta spełnienia tego wymogu w sposób, który jest bardziej kosztowny lub uciążliwy niż odpowiednia alternatywa.
(13) Właściwe organy powinny również uwzględnić, czy emitent ma dostęp do informacji finansowych dotyczących innej jednostki. Nieproporcjonalne byłoby żądanie przedstawienia takich informacji w przypadku, gdy emitent nie jest w stanie ich uzyskać bez nadmiernych nakładów. Uwzględnienie tego może być istotne zwłaszcza w przypadku „wrogiego przejęcia”. Równie nieproporcjonalne mogłoby być żądanie przedstawienia informacji finansowych nieistniejących w momencie sporządzania prospektu emisyjnego lub żądanie zbadania bądź przekształcenia uzupełniających informacji finansowych, jeśli związane z tym koszty dla emitenta przeważają ewentualne korzyści dla inwestorów.
(14) Z powyższych względów rozporządzenie (WE) nr 809/2004 winno zostać odpowiednio zmienione.
(15) W kwestiach technicznych zasięgnięto opinii Komitetu Europejskich Organów Nadzoru Papierów Wartościowych (CESR),
PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:
Artykuł 1
W rozporządzeniu (WE) nr 809/2004 wprowadza się następujące zmiany:
1) w art. 3 akapit drugi zdanie drugie otrzymuje brzmienie:
„Z zastrzeżeniem art. 4a ust. 1, właściwy organ nie może żądać zamieszczenia w prospekcie emisyjnym informacji niewskazanych w załącznikach I-XVII.»;
2) dodaje się art. 4a w brzmieniu:
„Artykuł 4a
Schemat dokumentu rejestracyjnego dla akcji w przypadku złożonej historii finansowej lub znaczących zobowiązań finansowych
1. W przypadku gdy emitent papieru wartościowego w rozumieniu art. 4 ust. 2 ma złożoną historię finansową lub poczynił znaczące zobowiązania finansowe, w wyniku czego konieczne jest włączenie do dokumentu rejestracyjnego określonych informacji finansowych dotyczących jednostki innej niż emitent celem spełnienia wymogu określonego w art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE, informacje te uznawane są za informacje finansowe dotyczące emitenta. W takim przypadku właściwy organ macierzystego państwa członkowskiego wymaga od emitenta, oferującego lub osoby składającej wniosek o dopuszczenie do obrotu włączenia tych informacji finansowych do dokumentu rejestracyjnego.
Te informacje finansowe mogą obejmować informacje pro forma przygotowane zgodnie z załącznikiem II. W tym przypadku, jeśli emitent poczynił znaczące zobowiązania finansowe, te informacje pro forma muszą przedstawiać przewidywane skutki transakcji, do której zobowiązał się emitent, odniesienia do terminu »transakcja« w załączniku II należy rozumieć odpowiednio.
2. Każde żądanie na podstawie ust. 1 w odniesieniu do zakresu informacji finansowych oraz stosowanych zasad rachunkowości i badania sprawozdań finansowych właściwy organ opiera na wymogach określonych w pkt 20.1 załącznika I, z zastrzeżeniem możliwości adekwatnego ich dostosowania w kontekście następujących czynników:
a) charakteru papierów wartościowych;
b) charakteru i zakresu informacji zawartych już w prospekcie oraz istnienia informacji finansowych odnoszących się do jednostki innej niż emitent, których forma umożliwia włączenie ich do prospektu emisyjnego bez modyfikacji;
c) okoliczności danego przypadku, w tym gospodarczej istoty transakcji, w wyniku których emitent nabył lub zbył zorganizowaną działalność gospodarczą lub jej część, jak również szczególny rodzaj tej zorganizowanej działalności;
d) możliwości uzyskania przez emitenta informacji finansowych dotyczących innej jednostki bez nadmiernych nakładów.
Jeśli wymóg określony w art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE może w danym przypadku zostać spełniony na różne sposoby, pierwszeństwo ma ten, który jest najmniej kosztowny lub uciążliwy.
3. Ustęp 1 nie narusza określonej przepisami prawa krajowego odpowiedzialności innych osób za informacje zawarte w prospekcie emisyjnym, w tym osób wymienionych w art. 6 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE. Osoby te są w szczególności odpowiedzialne za włączenie do dokumentu rejestracyjnego wszelkich informacji wymaganych przez właściwy organ zgodnie z ust. 1.
4. Do celów ust. 1 emitent jest uznawany za emitenta o złożonej historii finansowej, jeśli spełnia wszystkie poniższe warunki:
a) w momencie sporządzenia prospektu emisyjnego historyczne informacje finansowe, które emitent jest zobowiązany przedstawić zgodnie z pkt 20.1 załącznika I, niedokładnie przedstawiają sytuację całej zorganizowanej działalności gospodarczej emitenta;
b) niedokładność ta wpływa na możliwość dokonania przez inwestorów przemyślanej oceny, o której mowa w art. 5 ust. 1 dyrektywy 2003/71/WE; oraz
c) informacje dotyczące zorganizowanej działalności gospodarczej emitenta, które są niezbędne dla dokonania przez inwestorów takiej oceny, zawarte są w informacjach finansowych innej jednostki.
5. Do celów ust. 1 emitent jest uznawany za emitenta, który poczynił znaczące zobowiązania finansowe, jeśli zawarł wiążące porozumienie w sprawie dokonania transakcji, której dokonanie prawdopodobnie spowoduje znaczącą zmianę brutto.
Fakt, że takie porozumienie uzależnia dokonanie transakcji od spełnienia określonych warunków, w tym uzyskania zgody organu regulacyjnego, nie stanowi przeszkody dla uznania porozumienia za wiążące, jeśli spełnienie tych warunków wydaje się w zasadzie pewne.
W szczególności porozumienie jest uznawane za wiążące, jeśli uzależnia dokonanie transakcji od wyniku oferty papierów wartościowych, których dotyczy prospekt emisyjny, lub - w przypadku przedstawienia oferty przejęcia - oferta papierów wartościowych, których dotyczy prospekt emisyjny, służy sfinansowaniu tego przejęcia.
6. Do celów ust. 5 niniejszego artykułu oraz pkt 20.2 załącznika I znacząca zmiana brutto oznacza zmianę o więcej niż 25 % w odniesieniu do przynajmniej jednego wskaźnika wielkości zorganizowanej działalności gospodarczej emitenta.”;
3) W załączniku I pkt 20.1 akapit pierwszy oraz w załączniku X pkt 20.1 i 20.1bis po pierwszym zdaniu dodaje się każdorazowo zdanie w brzmieniu:
„Jeśli emitent w okresie, za który wymagane są historyczne informacje finansowe, dokonał zmiany dnia bilansowego, zbadane przez biegłego rewidenta historyczne informacje finansowe obejmują przynajmniej 36 miesięcy lub cały okres prowadzenia działalności przez emitenta, w zależności od tego, który z tych okresów jest krótszy.”;
4) w załączniku IV pkt 13.1 akapit pierwszy, w załączniku VII pkt 8.2 i 8.2bis, w załączniku IX pkt 11.1 oraz w załączniku XI pkt 11.1 po pierwszym zdaniu dodaje się każdorazowo zdanie w brzmieniu:
„Jeśli emitent w okresie, za który wymagane są historyczne informacje finansowe, dokonał zmiany dnia bilansowego, zbadane przez biegłego rewidenta historyczne informacje finansowe obejmują przynajmniej 24 miesiące lub cały okres prowadzenia działalności przez emitenta, w zależności od tego, który z tych okresów jest krótszy.”.
Artykuł 2
Wejście w życie
Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich.
Sporządzono w Brukseli, dnia 27 lutego 2007 r.
W imieniu Komisji |
Charlie McCREEVY |
Członek Komisji |
|
(1) Dz.U. L 345 z 31.12.2003, str. 64.
(2) Dz.U. L 149 z 30.4.2004, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem (WE) nr 1787/2006 (Dz.U. L 337 z 5.12.2006, str. 17).
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00